ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE

E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE
Noclegi - Baza turystyczna Noclegi - Baza turystyczna
kwatery, pensjonaty, hotele, noclegi
odbierz pocztinformacja online
Kamera online (webKamera) - widok na Tatry z okna MATinternet s.c. ZAKOPANE - ul. Ks. Stolarczyka 12
Narty Narty
wyciągi, narty, snowboard
Tatry Tatry
wycieczki, encyklopedia, porady
Informator Informator
zarezerwuj pokój, praktyczne informacje
Nowiny Nowiny
aktualności, kalendarz imprez
Zakopane Zakopane
wszystko o Zakopanem
Galeria tatrzańska Galeria tatrzańska
zdjęcia z Tatr, kartki elektroniczne
Podhale-Sport Podhale-Sport
Podhale-Sport - sport na Podhalu
Podhale Podhale
miejscowości, folklor, powiat
felietony felietony
opowiadania opowiadania
fotoreportaże fotoreportaże
ogłoszenia w portalu Zakopane, Tatry, Noclegi ogłoszenia
kalendarz imprez kalendarz imprez
kamery online - aktualny widok na Giewont / Tatry kamery online
spacery i wycieczki po Zakopanem, Podhalu, Tatrach spacery/wycieczki
informator turystyczny - Zakopane, Podhale Tatry informator turysty
Wielka Encyklopedia Tatrzańska encyklopedia
ośrodki narciarskie, wyciągi, narty, snowboard, deska, trasa, slalom, warunki na stoku, kamery ośrodki narciarskie
ABC turysty abc turysty
zaplanuj wycieczkę w Tatry zaplanuj wycieczkę
aktywny wypoczynek dla aktywnych
pogoda / warunki pogodowe - Zakopane, Podhale, Tatry pogoda / warunki
rozkłady jazdy PKS, PKP, BUSY rozkłady jazdy
dojazd do Zakopanego Zakopane - dojazd
galeria tatrzańska galeria tatrzańska
galerie użytkowników wasze galerie
wyślij kartkę elektroniczną wyślij kartkę
konkursy konkursy
folklor - muzyka góralska, śpiew góralski, taniec góralski, gwara góralska, kuchnia góralska, oscypek, ciupaga, strój góralski, zwyczaje góralskie folklor
kultura i sztuka kultura i sztuka
imprezy regionalne imprezy regionalne
baza turystyczna - noclegi, kwatery, pokoje, pensjonaty, apartamenty, hotele baza turystyczna
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Szukaj któregokolwiek słowa jak je wpisano 
Szukaj wszystkich słów
  [ Zaawansowane wyszukiwanie ]

« Poprzedni wątek    [ lista tematów ]    Następny wątek »
Szpiglasowa zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Mili Państwo, macie za sobą zimowe przejścia z Moka do Piątki przez Szpiglasową? Jak to wygląda pod kątem lawiniastości terenu? Generalnie można myśleć o takiej trasie z rakami i czekanem czy raczej dac sobie spokój? Doświadczenia zimowe mam raczej niewielkie:(
 Chilon      09:11 Czw, 18 Lis 2010
Re: Szpiglasowa zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Lawiniasty Żleb Marchwiczny, a i wyżej po minięciu doliny ze stawkami Staszica też niczego sobie ( z Miedzianego ). Wszystko zależy od warunków, jak masz małe doświadczenie to dać sobie spokój.
 ~miler      13:45 Czw, 18 Lis 2010
Re: Szpiglasowa zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
A np. Grześ - Rakoń - Wołowiec? O ile kojarzę podejście ze schroniska na Grzesia to raczej nie ma niebezpieczeństwa. Potem już granią czyli też lawina nie powinna zagrozić. Jak zejście z Wołowca?
 Chilon      09:19 Pn, 22 Lis 2010
Re: Szpiglasowa zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Czekając na dalsze uwagi forumowiczów, przeczytaj sobie Chilonie "Wołanie w górach" Michała Jagieły, byłego ratownika, literata etc. /O wypadkach zimowych pod Szpiglasową i na Wołowcu są odrębne rozdziały/.
Miller postraszył Marchwiczną i innymi miejscami schodzenia lawin z Miedzianego, ale po przejściu przełęczy jest chyba jeszcze bardziej niebezpieczne zejście do Piątki, po pochyłości Liptowskich Murów, gdzie na dużej przestrzeni schodzą z Kosturów lawiny na ścieżkę, bez mała prawie na całej jej długości.
W tegorocznej zimie, przy niewielkich opadach od początków września, największe niebezpieczeństwo stwarzają dziś zalodzenia, o tej porze roku - całodzienne w wyższych miejscach. Także na grani Wołowca, skąd nie tak trudno spaść na Słowację, zwłaszcza przy silnym wietrze!.
Doczekasz się i lawin. Chodzenia w rakach wypadałoby się nauczyć w łatwiejszym terenie. Ja w przytoczonych miejscach zimowych wejść nie ćwiczyłem, ale ponieważ w rakach nie chodzę, to zawracałem z paru innych, m.in. nie wszedłem na Krzyżne/od Pańszczycy/, na Kozią, na Zawrat-dwukrotnie, na Rysy od słowackiej strony. Głównie z powodu oblodzeń. Lepiej parę razy zawrócić niż wejść o jeden raz za dużo. Oby nie ostatni.
Ale próbować warto, bo z samej lektury doświadczenia zimowego się nie nabierze. TOPR ma teraz "zastój" w interwencjach, /oby jak najdłużej/, dlatego, że prawie nikt odpowiiednio nieprzygotowany, nie ryzykuje wyżej.
Pozdrawiam
 ~Wacław      20:22 Wt, 23 Lis 2010
Re: Szpiglasowa zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Nie chciał bym Ci nieodpowiedzialnie radzić, wszystko zależy od warunków, ale na Grzesia i dalej granią na Rakoń możesz w rakach przy odpowiednich warunkach śniegowych spróbować, a dalej na Wołowiec ?,,,,,jeżeli będziesz się czuł na siłach, to czemu nie. Proponuję powrót tą samą drogą, nie zbaczaj przez Wyżnią Chochołowską, początek bardzo stromy i nawisy tam są jak cholera, no i idąc granią trzymaj się od nich z daleka. Trasa niby łatwa i szeroka, ale we mgle łatwo zboczyć.
Kiedy się wybierasz ?
 ~miler      22:10 Wt, 23 Lis 2010
Re: Szpiglasowa zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Dziękuję za komentarze - muszę to sobie jeszcze poukładać w glowie bo te posty generalnie nie są zachęcające. Myślałem, żeby wybrać się w marcu, kiedy dzień już wyraźnie dłuższy.
Ciekaw jestem także jak wygląda zimą kwestia oznaczenia szlaków. Są wbijane jakieś tyczki czy chodzimy po prostu widząc cel przed sobą? A może używacie GPSa, szczególnie przy słabej widoczności i braku wydeptanej ścieżki?
 Chilon      09:28 Śr, 24 Lis 2010
Re: Szpiglasowa zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
To już nie żadne nowe rady tylko moje przemyślenia!
Jest szansa na trafienie lepszej widoczności i pogody w marcu niż w grudniu. Jeszcze lepiej byłoby się wybrać w okresie o miesiąc późniejszym, tzn. pomiędzy Wielkanocą a weekendem 1-3 Majowym. Śnieg będzie uleżały, mniej skłonny do tworzenia lawin. Na tyczki, poza Czerwonymi Wierchami, nie ma co liczyć, chyba, że w ostatnie zimy coś dokładają. B. ważne są one od Małołączniaka przez Kobylarz.
Nie liczyłbym na gps ani tym bardziej na kompas, nawet przy pobłądzeniu. Zasada powinna być taka /moim zdaniem/. Nie idę zimą nigdzie wyżej tam, gdzie nie byłem uprzednio w lecie, bo mam zerowe pojęcie o trasie. Choć i to nie zawsze pomoże, gdy nocą dosypie tyle, że pozaciera tropy wczorajszych turystów. Idzie się na wyczucie, nawet w szerokich /i w miarę równych/ dolinach, /Pańszczyca, Kozia, / zapadając się co chwila, bo trasy nie znamy na pamięć. Dojście na Krzyżne lub Kozią Prz. w takich warunkach to już byłby niezły turystyczny wyczyn i powrót tą samą trasą! /tak jak z Wołowca/. Żałuję, że na Wielkanoc nie wyrobię. Bywa wtedy w Tatrach niepowtarzalnie pięknie. Powodzenia!
 ~Wacław      10:56 Śr, 24 Lis 2010
Turystyka zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Vlastná skúsenosť: Zablúdiť sa dá aj na takej "smiešnej" trase, ako je žltá značka na Baranec (Trnovecký hrebeň). Keď husto sneží alebo kraj zahalí mrak a vidíš tak 5 m - 10 m. Potom platí hlavná rada: rýchlo sa vrátiť po vlastných stopách na iesto, ktoré je "jasné" a z neho sa pustiť "trochu iným smerom". (V lete som sem potom zatĺkol zopár ďalších kolíkov-značiek, aby sa mi situácia nemohla zopakovať...)

P. S. Dnes som - veľmi namáhavo - vyšiel iba na Holý vrch (cca 1700 m). Je tam asi 12 cm veľmi namáhavej "múky".
 ~JanoP      20:06 Czw, 25 Lis 2010
Re: Turystyka zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
JanoP potwierdza tylko to, co powinniśmy wiedzieć, że w trudnych pogodowo warunkach można zabłądzić nawet na "śmiesznych" trasach, przytaczając przykładowo wejście na Baraniec przez Goły Wierch. Ja z córką błądziłem kiedyś w rejonie Błyszcz-Bystra w czasie burzy śnieżnej na przełomie IX-X m-ca. Odwrót na Słowację ułatwiły nam własne tropy. Stamtąd wyniosłem takie mądre?! przemyślenie, że I wypad warto zrobić latem i mieć nie tylko przewodnikowo/mapowe pojecie o trasie..
W Zachodnich Tatrach ciekawe wycieczki zimowe to mogą być wejścia na Ornak od Iwaniackiej i na Trzydniowiański przez Kulowiec. Mniej uciążliwe od Wołowca, ale przy dużych śniegach nieporównywalne wysiłkowo i czasowo z letnimi. 2-3krotna różnica. W czasie zagrożenia lawinowego należałoby unikać zejść do Starorobociańskiej i Jarząbczej.
Lekceważąco potraktowałem gps i kompas w Tatrach jako pomoc w potrzebie. Nie używam, nie wiem, może nie mam racji???
Myślę, że tej zimy tyczek w Tatrach przybędzie, bo chyba upowszechnia się napowrót narciarstwo skitourowe. Żółte oznakowania tras, nie dla turystów pieszych.
 ~Wacław      21:35 Pią, 26 Lis 2010
Re: Turystyka zimą (wiosną)   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Masz racje Wacławie, że zabłądzić można na "śmiesznych" trasach. Ja tak zabłądziłem w MAJU(!) 1991r. w Karkonoszach. Szedłem od Wodospadu Szklarki do schroniska "Pod Łabskim Szczytem". W dolinach była piękna wiosna, świeża zieleń, a od wysokości około 1000 m.n.p.m. warstwa śniegu ok. 1 metra. Gdy wyszedłem z tego schroniska to zrobiła się taka mgła, że przy jednej tyczce znaczącej nie było widać następnej . I tak od tyczki do tyczki szedłem na Halę Szrenicką. Jakież było moje zdziwienie, gdy po pewnym czasie z mgły wyłoniła się stacja przekaźnikowa nad Śnieżnymi Kotłami, która leży w zupełnie w przeciwnym kierunku niż Hala Szrenicka. W tym przypadku groziło mi tylko to , że nie zdążę na pociąg do Szklarskie Poręby, ale winnych warunkach... Do dzisiaj czasami o tym myślę i nie umiem sobie tego wytłumaczyć jak to się mogło stać.
 ~foteol      10:23 Sb, 27 Lis 2010
Turystyka w mgle   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Pri postupe na širokom, relatívne hladkom hrebeni (chrbte) sa dá orientovať aj podľa smeru vetra (pokiaľ existuje). Avšak je to dosť nespoľahlivé a neraz aj zradné - pretože premenlivá konfigurácia terénu pod hrebeňom (chrbtom) môže spôsobovať lokálne zmeny prúdenia vzduchu alebo víry na záveternej strane!
 ~JanoP      19:31 Sb, 27 Lis 2010
Re: Szpiglasowa zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
:-) ...przy bardzo niskim pułapie chmur, padającym deszczu, nawet latem nie wychylam nosa powyżej górnej granicy lasu...
co dopiero zimą...
polecam zasadę Wacława, by nie robić zimą tras, których nie przeszło się latem, choć z drugiej strony pokrywa śnieżna tak radykalnie odmienia krajobraz, że nawet bardzo znane miejsca stają się nieprzychylnie obce i ...wrogie.
trzeba znać ogólny kierunek, maszerujemy "na nosa"... :D
...no i w ogóle trzeba próbować...oczywiście, mając rozeznanie co do panujacych warunków.
...od siedzenia przed telewizorem doświadczenia nie przybędzie... ;-)
pozdrówka
 ~andy      13:53 Pn, 29 Lis 2010
Re: Turystyka zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Pisząc o GPS miałem na myśli coś na kształt nawigacji samochodowej. Jeśli by wgrać mapę w przyzwoitej skali to pewnie można by trzymać się szlaku nawet przy beznadziejnej widoczności. Praktykowaliście kiedykolwiek?
 Chilon      09:43 Wt, 30 Lis 2010
Re: Turystyka zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Mam prawo być staromodny, stąd mój niezbyt entuzjastyczny stosunek do gps. Nie wiem Chilonie co to znaczy dokładna mapa, zwłaszcza gór, znasz takie w skali lepszej niż 1:10.000? Jak złudne są te nowalijki techniczne, przekonał mnie 3 lata temu znajomy, mieszkający wtedy przy Al. Słowackiego w Zakopanem, ja wówczas bytowałem na Kierpcówce w Kościelisku. Przed kolejną wędrówką uparł się, że po mnie przyjedzie, korzystając z tego wynalazkuu. Trwało to 1,5 godz. - raptem ok. 5 km. Dojechał wreszcie, choć miał terenowe autko. Gdy z nim jeżdziłem po krętych trasach, odnosiłem wrażenie, ze gps przeszkadza mu w skupianiu uwagi na drodze którą jedzie. Ale, być może, ujawni się ktoś na forum, komu gps lub kompas, naprawdę pomógł w Tatrach?!
 ~Wacław      16:14 Wt, 30 Lis 2010
Re: Turystyka zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
oj, ale na Kierpcówkę to naprawdę trudno trafić , a jeśli jeszcze trzeba skręcić w górę przy Krzyżu i dojechać do Ponikwiów to za pierwszym podejściem nikt nie trafia :D
 ~frufru      20:30 Wt, 30 Lis 2010
Re: Turystyka zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
Przewidziałem, że Kierpcówka to taki podtatrzański koniec świata i zszedłem do Krzyża, co jak widać niewiele pomogło. /Ale jest stamtąd najciekawszy widok na Tatry Orawskie z Osobitą na "wyciągnięcie ręki"/.
 ~Wacław      07:12 Śr, 01 Gru 2010
Re: Turystyka zimą   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
dopisuję z "turystycznego" obowiązku, by nikogo nie wprowadzić w błąd.
Czy teraz można wejść na Trzydniowiański? Można, mając przynajmniej raki.
Płytkie śniegi zaczynają się 100 m. ponad drogą do schroniska i im wyżej, tym więcej pod nimi zmrożeń, tzn. lodu. Tu, gdzie brakuje stopni, wspinanie się po pochyłości zbocza jest nader uciążliwe. 29.03. weszła tylko jedna dziewczyna od strony Krowiego Żlebu. Ja spasowałem na granicy lasu z kosówką. Zejście, pomimo pomocy kijków bardziej karkołomne niż droga pod górę. Dając we wcześniejszym poście radę, by wejść zimą na 3-D.W. miałem w pamięci swoje doświadczenie sprzed wielu lat, gdy wszedłem tam w okresie Wielkanocy, ale w "głębokim!" śniegu. Lepiej poprzestać na podziwianiu łanów krokusów na polanach. Pozdrawiam
 waclawhetman      08:44 Pn, 04 Kwi 2011

 Zmień styl wyświetlania forum:   [ pokaż drzewko ]





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024