ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE I TATRY - ZAKOPANE

E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE - PORTAL ZAKOPIASKI - ZAKOPANE
Noclegi - Baza turystyczna Noclegi - Baza turystyczna
kwatery, pensjonaty, hotele, noclegi
odbierz pocztinformacja online
Kamera online (webKamera) - widok na Tatry z okna MATinternet s.c. ZAKOPANE - ul. Ks. Stolarczyka 12
Narty Narty
wyciągi, narty, snowboard
Tatry Tatry
wycieczki, encyklopedia, porady
Informator Informator
zarezerwuj pokój, praktyczne informacje
Nowiny Nowiny
aktualności, kalendarz imprez
Zakopane Zakopane
wszystko o Zakopanem
Galeria tatrzańska Galeria tatrzańska
zdjęcia z Tatr, kartki elektroniczne
Podhale-Sport Podhale-Sport
Podhale-Sport - sport na Podhalu
Podhale Podhale
miejscowości, folklor, powiat
felietony felietony
opowiadania opowiadania
fotoreportaże fotoreportaże
ogłoszenia w portalu Zakopane, Tatry, Noclegi ogłoszenia
kalendarz imprez kalendarz imprez
kamery online - aktualny widok na Giewont / Tatry kamery online
spacery i wycieczki po Zakopanem, Podhalu, Tatrach spacery/wycieczki
informator turystyczny - Zakopane, Podhale Tatry informator turysty
Wielka Encyklopedia Tatrzańska encyklopedia
ośrodki narciarskie, wyciągi, narty, snowboard, deska, trasa, slalom, warunki na stoku, kamery ośrodki narciarskie
ABC turysty abc turysty
zaplanuj wycieczkę w Tatry zaplanuj wycieczkę
aktywny wypoczynek dla aktywnych
pogoda / warunki pogodowe - Zakopane, Podhale, Tatry pogoda / warunki
rozkłady jazdy PKS, PKP, BUSY rozkłady jazdy
dojazd do Zakopanego Zakopane - dojazd
galeria tatrzańska galeria tatrzańska
galerie użytkowników wasze galerie
wyślij kartkę elektroniczną wyślij kartkę
konkursy konkursy
folklor - muzyka góralska, śpiew góralski, taniec góralski, gwara góralska, kuchnia góralska, oscypek, ciupaga, strój góralski, zwyczaje góralskie folklor
kultura i sztuka kultura i sztuka
imprezy regionalne imprezy regionalne
baza turystyczna - noclegi, kwatery, pokoje, pensjonaty, apartamenty, hotele baza turystyczna
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Leśnica-Groń (gm. Bukowina Tatrz.)
Atrakcje letnie

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  


Najbliższe szlaki turystyczne przebiegają równoleżnikowo na północ i południe od Gronia i Leśnicy:

  • Szlak czerwony - do którego należy udać się z Leśnicy-Gronia na Bukowinę Tatrzańską, biegnie na wschód przez Spisz: Rzepiska, Łapsze Wyżne, Dyrsztyn, aż do Niedzicy (tu można zobaczyć węgierski zamek magnacki) i dalej przez wioski pienińskie aż na przełęcz Trzy Kopce w Pieninach Właściwych. Podążając za tym szlakiem na zachód, można dojść przez Poronin i Gubałówkę aż do przygranicznego Chochołowa.
  • Szlak zielony - który przebiega przez Gronków (wioskę położoną na północ od Leśnicy-Gronia) podąża na wschód: przez Cisową Skałkę i przełom Białki, wiedzie do Nowej Białej, Krempach i Dursztyna. Na zachód zmierza natomiast w kierunku Zakopanego przez Szaflary i dalej wzdłuż tzw. Drogi Papieskiej na Gubałówkę.

Szlaki rowerowe w okolicy Leśnicy i Gronia to prawdziwa gratka dla miłośników jednośladów. Specjalnie w tym celu Starostwo Powiatowe w Zakopanem oznaczyło następujące trasy:

Trasa górska nr 6: Białka - Droga Królewska - Czarna Góra. Długość 30 km, czas przejazdu 3,5 godz., różnica wzniesień 280 m, trasa trudna. Początkiem trasy w przypadku Leśnicy-Gronia będzie grzbiet między Leśnicą a Białką Tatrzańską skąd należy udać się do Kotelnicy. Odcinek ten nazywany jest "Drogą Królewską" gdyż jak głosi historia, to tędy wracało wojsko Jana III Sobieskiego z Odsieczy na Wiedeń w 1683 r. Następnie przy górnej stacji kolejki zjeżdżamy do Białki Tatrzańskiej. Przez Białkę dojeżdżamy do spiskiej już wsi Trybsz, gdzie znajduje się drewniany kościółek z najstarszą polichromią z motywem tatrzańskim. Dalej przez wieś Czarna Góra do Bukowiny Tatrzańskiej. Przez przysiółek Rusiński i Głodowski Wierch dojeżdżamy do Gliczarowa Górnego, a dalej szutrową drogą, do Leśnicy-Gronia.

Trasa górska nr 8: Bukowina Tatrzańska - Czarna Góra - Leśnica. Długość trasy 40 km, czas przejazdu 4 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna. Początek trasy podobnie jak powyżej w Leśnicy-Groniu, skąd udamy się do Bukowiny Tatrzańskiej i dalej asfaltową drogą do wsi Czarna Góra i Trybsza wiosek położonych już na Spiszu. Stamtąd zaś do Leśnicy przez Białkę Tatrzańską.

Inne znakowane trasy rowerowe znajdujące się w pobliżu Leśnicy-Gronia to:

Trasa rowerowa nr 4: Biały Dunajec - Bukowina Tatrzańska (długość 20 km, czas przejazdu 2,5 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna) i trasa górska nr 5: Biały Dunajec - Stołowe (długość 25 km, czas przejazdu 3 godz., różnica wzniesień 300 m, trasa trudna).

Wspinaczka w okolicy Leśnicy i Gronia jest możliwa na skałkach nad Białką. Warto jednak pamiętać, że skałki to są objęte ochroną jako rezerwat przyrody "Przełom Białki".

Przez Leśnicę i Groń przepływa leśnicki potok, który de facto oddziela od siebie obie miejscowości. Potok ten zbiera wody z okolicznych wzgórz wyjątkowo bogatych w źródła górskiej wody. Nad potokiem tym nie ma jednak dogodnej infrastruktury do wypoczynku, bowiem potok przepływa pomiędzy zabudowaniami obydwu wiosek i dodatkowo poprzecinany jest wiejską drogą asfaltową. Toteż, jeśli planujemy wypoczynek nad wodą, warto zadać sobie trochę trudu i udać się nad Białkę (np. w okolice jej przełomu na pn-wsch. od Leśnicy-Gronia) lub zaplanować całodzienny pobyt nad Jeziorem Czorsztyńskim.

Najbliższym miejscem startowym dla paralotniarzy jest położona na Spiszu Czarna Góra (chodzi jednocześnie o miejscowość i strome wzgórze, z którego można wystartować w obłoki). Do Czarnej Góry można dojechać przez Bukowinę lub Białkę Tatrzańską, miejscowość położona jest na wschodnim brzegi Białki. Kolejne miejsce startowe to gorczańska góra Wdżar (w pobliżu przełęczy Snozka, przy drodze z Nowego Targu do Krościenka, nad Zalewem Czorsztyńkim).

Jazda na kucykach jest możliwa w gospodarstwie agroturystycznym Państwa Dziubasów w Białce Tatrzańskiej. Warto jednak wiedzieć, że dla miłośników jazdy konnej wytyczono specjalną trasę konną, która przebiega w pobliżu Leśnicy-Gronia: z Szaflar przez Pogórze Gliczarowskie (wzgórza po zachodniej stronie Leśnicy) na Bukowinę Tatrzańską i dalej do Jurgowa.

«« Powrót do listy miejscowości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5231





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024