E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

 

biblioteki

 
  Kategoria: 
Nie okreslony 

  opis  
  forum (0)  

biblioteki . Na Podtatrzu istniały b. od dawna, ale aż do II poł. XIX w. żadna nie gromadziła specjalnie książek dotyczących Tatr czy nawet Podtatrza, jednak w tych b., które dotrwały do obecnych czasów, można znaleźć rzadkie druki dotyczące także Tatr i Podtatrza. Na Spiszu już w 1273 powstała b. przy Spiskiej Kapitule, a w XV-XVI w. istniały b. kościelne, szkolne i prywatne, m.in. w Lewoczy, Nowej Wsi Spiskiej i Kiezmarku (w liceum od 1600).

Dużą b., jedną ze znaczniejszych na ówczesnych Węgrzech, zgromadził na swym zamku w Strażkach (nad Popradem) Gregor Horvath Stansith von Gradecz, w związku z założonym tam w 1584 przez niego gimnazjum. Po zlikwidowaniu gimnazjum b. ta była uzupełniana przez kolejnych właścicieli i aż poza II wojnę świat. przetrwała na miejscu ze swym dużym zbiorem starych map z całego świata.

B. licealna w Kiezmarku rozrosła się do ponad 50 000 tomów w 1932 i posiadała także wiele starodruków i cenne rękopisy dotyczące Kiezmarku, Spisza i Tatr, np. Georga Bohusa Historico-geographica descriptio terrae Scepusiensis i Buchholtzów Historischer Geschlechts-Bericht, oba z pocz. XVIII w., oraz Jakuba Kraya jun. Geschichte der Stadt Käsmark z 1740. Pod koniec II wojny świat. ta wielka b. dawnego liceum kiezm., razem z b. byłego Institut für Heimatforschung in Käsmark, została wywieziona przez Niemców, ale po wojnie była rewindykowana i znowu znajduje się w Kiezmarku.

W Podolińcu (należącym wówczas do Polski) w 1642 założyli Pijarzy gimnazjum, a przy nim b. (z książkami również polskimi), która się rozrosła do ponad 6000 tomów w 1913. Na Orawie w Dolnym Kubinie przy Muzeum Hwiezdosława jest »Biblioteka Czaplowiczowska (Čaplovičova knižnica), założona w 1839, a obecnie posiadająca ponad 40 000 tomów, w tym wiele rzadkich starodruków. Na Podhalu nie zachowała się żadna b. sprzed XIX w., a w I poł. XIX w. największą b. miał chyba Jan Kanty Andrusikiewicz w Chochołowie (kilkaset tomów).

Biblioteki specjalnie gromadzące książki dotyczące Tatr i Podtatrza powstawały pod koniec XIX w. lub później przy » muzeach na Spiszu, Liptowie, Orawie i Podhalu oraz w siedzibie TT w Krakowie i przy jego Sekcji Przyr. w Zakopanem. Równocześnie rozwijały się podobne prywatne zbiory, np. Zygmunta Gnatowskiego czy Walerego Eljasza, a w latach międzywoj. księgozbiory Antoniego Ojrzyńskiego, Juliana Jenikego i Witolda H. Paryskiego.

Obecnie istnieją cztery duże księgozbiory składające się w przeważającej części z druków dotyczących Tatr i Podtatrza. Są to: b. Muzeum Tatrz. w Zakopanem, b. Muzeum TANAPu w Tatrz. Łomnicy (dawna b. Muzeum Karp., a potem Muzeum Tatrz. w Popradzie) oraz księgozbiór Z. i W.H. Paryskich w Zakopanem. Każda z nich zawiera tysiące książek, broszur i roczników czasopism, a poza tym duże zbiory wycinków, grafiki, fotografii, archiwaliów itd. Biblioteka TPN w Zakopanem szybko rozwija się w tym samym kierunku.

Z in. bibliotek największą liczbę wydawnictw dotyczących Tatr posiada » Centralna Biblioteka Górska PTTK w Krakowie (dawna Biblioteka PTT). Dużo też druków tatrz. posiadają: » Centralna Biblioteka PTTK w Warszawie, Muzeum Kultury Fizycznej i Turystyki w Warszawie, Miejska Biblioteka Publ. w Zakopanem, Biblioteka Narodowa w Warszawie i Biblioteka Jagiellońska w Krakowie, a na Słowacji b. Macierzy Słow. (Matica slovenská) w Marcinie i biblioteki w Bratysławie.

Istnieje też obecnie dużo b. prywatnych gromadzących książki dotyczące Tatr i Podtatrza. Oprócz już wspomnianej biblioteki Z. i W.H. Paryskich w Zakopanem, jest b. Zbigniewa Krupczyńskiego we Wrocławiu (ponad 1000 pozycji), Jerzego Kupiec-Węglińskiego w Bostonie w USA (przeszło 500 książek), Henryka Rączki w Kielcach, Wojciecha W.Wiśniewskiego w Krakowie (kilka tys. pozycji, głównie speleologicznych).

W samych Tatrach już w latach międzywoj. niektóre schroniska tur. miały niewielkie b. do użytku turystów, np. w Murowańcu na Gąsienicowej Hali i w schronisku przy Morskim Oku, a kierownicy schronisk mają czasem własne zbiory książek tatrz. wg osobistych upodobań.

Lit. - Mieczysław Mantyka: Biblioteki zakopiańskie. W dziele zbior. "Zakopane, czterysta lat dziejów", Kr. 1991, t. 2.





KSIĘGARNIA GÓRSKA
ul. Zaruskiego 5
34-500 ZAKOPANE
tel. (018) 20 124 81
Pełny tekst w Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej. Kliknij tutaj

   Udostępnij




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024