E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Tatry
Szlaki w Tatrach są za dobrze przygotowane
 dodano: 24 Lipca 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/07/24)
(FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

Z Janem Krzysztofem, naczelnikiem TOPR rozmawia Przemysław Bolechowski


Wśród dziennikarzy, ale i zwykłych ludzi, żyje taki stereotyp, że wciąż zdarzają się panie, które np. na Giewont idą w szpilkach. Czy rzeczywiście widać tak nieprzygotowane turystki?

Nie jest tak źle, jak czasami się mówi, choć oczywiście zdarzają się turystki i turyści, którzy w nieodpowiednim obuwiu próbują wejść na ten szczyt. Wynika to po części z tego, że ci ludzie, wychodząc w góry, nie planują wejścia na sam Giewont. Ale skoro szlak jest wygodny i bezpieczny, to idą o wiele wyżej, niż to wcześniej planowali. Świadomość turystów jest coraz większa i myślę, że z biegiem lat będzie się to jeszcze bardziej poprawiać.

Mówił Pan o szlakach turystycznych, w jakim one są stanie w polskiej części Tatr?

Szlaki są na bieżąco remontowane i utrzymywane i ich stan oceniam jako dobry. Czasem nawet mówię, że szlaki w polskich Tatrach są za dobrze utrzymywane, co powoduje, że przypadkowi ludzie wychodzą bardzo wysoko. A trzeba pamiętać, że Tatry poza drogą do Morskiego Oka, doliną Kościeliską i rejonem Kasprowego Wierchu są terenem dzikim. Tymczasem jest tam mnóstwo ludzi. Wystarczy wyjść do doliny Starorobociańskiej i już mamy spokój.

Skąd się to bierze, że turyści ciągle idą w te same miejsca?

Prowadzono kiedyś badania i okazuje się, że gros ludzi w Tatry przyjeżdża tylko raz. Wtedy chce się, mówiąc brzydko, zaliczyć te najbardziej popularne miejsca. Dzieje się tak, że na drodze do Morskiego Oka dziennie przewija się 10 tysięcy osób a w równoległej dolinie po słowackiej stronie nie ma praktycznie nikogo.

Jeśli już jesteśmy po słowackiej stronie, na które wycieczki w słowackich Tatrach trzeba wynająć przewodnika?

Po wszystkich szlakach turystycznych możemy poruszać się bez przewodnika. Również – inaczej niż u nas – wycieczki czy grupy zorganizowane nie muszą korzystać z usług przewodnika. Natomiast na szczyty, na które nie prowadzą szlaki turystyczne, a gdzie Słowacy dopuszczają możliwość wejścia, wymagane jest korzystanie z usług przewodnika z odpowiednimi uprawnieniami.

Dużo mówi się o tym, że często turyści w Tatry wychodzą nieprzygotowani – jakie więc na przykład powinniśmy ubrać buty?

Nasze wyposażenie generalnie musi być dostosowane do planów, umiejętności i wiedzy. Na rynku butów jest naprawdę mnóstwo. Tutaj są dwie skrajności – z jednej strony te panie w szpilkach a z drugiej turyści, którzy idą w niezwykle ciężkich wysokich butach przeznaczonych w Alpy. Latem ratownicy używają bardzo lekkich butów poniżej kostki. Te stare szkoły więc noszenia wysokich butów powoli odchodzą w niebyt. Buty muszą być przede wszystkim na dobrej podeszwie typu wibram.







•  Wysokość butów   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~Qbiczek      15:18 Pią, 24 Lip 2009
Może jestem zupełnym abnegatem w tych sprawach ...ale nieskie buty to i owszem ...do Morskiego Oka, Scieżki Nad Reglami się nadadzą ... jednak co wysoki but to wysoki ( nie mówię tu o glanach ) i kostkę przytrzymy a i ją czasami zabezpieczy gdy noga z kamienia się ześliźnie .
No ale ja niedzielny turysta jestem i chciałbym poznać innych zdanie :-)
pozdrawiam

         •  Re: Wysokość butów   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~krokus      16:55 Pią, 24 Lip 2009
a ja właśnie kupiłem buty dobrej firmy na podeszwie vibram, i na prawdę nie ma co żałować pieniędzy bo przecież zdrowie i życie jest najważniejsze, a te panie chodzące w klapeczkach na szczyty to jedno mogę powiedzieć: życzę powodzenia :D:p

                 •  Re: Wysokość butów   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~marek      17:33 Pią, 24 Lip 2009
ja już od ładnych paru lat chodzę w takich butach ponad kostkę.Pierwsze kosztowały 240zł i obchodziłem w nich 4 lata ale wtedy jeszcze nie były aż tak dobre...Teraz już 2 rok mam firmowe na podeszwie wibram i są naprawdę świetne ,kosztowały 360zł ale komfort chodzenia jest super...Warto dać raz trochę kasy jeśli chce się pochodzić po górach i nie zmasakrować sobie stóp...

         •  Re: Wysokość butów   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~Puniś      21:21 Pią, 24 Lip 2009
Ja też chodzę w butach "za kostkę" hmmm 3 sezon sprawdzają się świetnie. Powiem szczerze że nie wyobrażam sobie iść w GÓRY w niskich butach, chwila nieuwagi, czy mały deszczyk i o pośliźnięcie nie trudno.
Co do Vibram hmmm Vibram Vibramowi nie równy wszystko zależy od grubości podeszwy, od tego jaki jest na nich "traktorek"
Generalnie jestem za wersją nad kostkę
A do Moka szłam jak prawdziwa turystka .............. w japonkach .... kiedyś trzeba dać pooddychać stopom górskim powietrzem ;-)

                 •  Re: Wysokość butów   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~iluminacja256      08:27 Sb, 25 Lip 2009
Moim zdaniem to naprawdę jest wszystko jedno - obecnie mam wieloletnie dozywajace swoich dni buty do kostek, ale nie za kostkę. Dosc miekkie u góry. O wiele wazniejszy jest własnie ten wibram na podeszwie, dzieki czemu czloweik nie slizga sie jak szalony. Szczerze pdziwiam i nie rozumiem ludzi, który nosza glany w górach - ciezki bucior z zelazem w czubie zaburza równowagę , ale moze dla chłopa 180 cm/100 kg to jest inaczej - nie wiem.
Z butami z a kostkę, jest czesto taki niefajny problem, ze gdzieś tzreba je rozchodzić, a to rozchadzanie moze całkiem rozwalić tydzień wyjazdu przez otarcia na sciegnach z tyłu - niestety , ludzka stopa tak jest skonstruowana, ze tutaj otarcia i rany robia sie najczęsciej. Nie lubie sztywnych butow.

                         •  Re: Wysokość butów   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~ptt66      11:45 Sb, 25 Lip 2009
Wysokość butów powinna byc powyżej kostki.To jest poza wszelką dyskusją.Chroni stopę przed zwichnięciem i koniec.Natomiast co do podeszwy,to nie przesadzał bym z wykrzykiwaniem peanów na cześć vibramu.Na śliskiej skale,zwłaszcza na kamieniach szlakowych po deszczu ,nie zdają egzaminu i nie raz orła wywinąłem.Z nostalgią wspominam zwykłe olejoodporne robocze buty,które były najlepsze.Ale,idąc z duchem czasu strzeliłem sobie dwie pary dwóch różnych marek powszechnie uważanych za szczyt techniki górskiej wędrówki(jak i snobizmu),i dupa ,proszę państwa.Olejoodporne górą.A w zimie,to już totalna porażka.W zwykłych adidasach podszedłem na Gąsienicową.Wkurzywszy się w połowie drogi,zdjąłem moje super vibramy,i wyciągnąłem z plecaka zwykłe adidaski nie markowe,które służą mi do chodzenia po schronisku,i pięknie ,bez ani jednego poślizgnięcia się doszedłem do Murowańca.

                                 •  Re: Wysokość butów   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~marek      13:06 Sb, 25 Lip 2009
ptt66, to fakt wibram nie jest aż tak dobry.Spisuje się ok na w miarę suchych i najlepiej granitowych skałach.Tęż się przekonałem o tym nie raz.Na zimę one się nie nadają.Ogólnie takie buty za które da się więcej kasy są warte tego wydatku.Ostatnio przeszedłem po Beskidach około 37km i nie zrobiłem sobie żadnego odcisku,dobre buty ,odpowiednie skarpety i chodzenie to komfort nie męczarnia.A wysokość buta jest ważna nieraz noga wpadnie w jaką dziurę i wykręca się na boki wtedy wiemy po co nam te buty...

                                         •  Re: Wysokość butów   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~miler      13:42 Sb, 25 Lip 2009
A ja ozdośnie vibramu, mam zgoła odmienne odczucia. Na suchych kamulcach pokrytych warstwą kurzu można się poślizgnąć, ale gdy tylko stają się wilgotne(deszcz) , przyczepność podeszwy vibramowej wzrasta. To takie moje obserwacje. A vibram to nie tylko przyczepność, ale również wygoda i komfort dla stopy w bucie, jak i podczas stawiania jej na twardym podłożu.

                                                 •  Re: Wysokość butów   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~miler      17:39 Sb, 25 Lip 2009
* odnośnie

                                 •  Re: Wysokość butów   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~iluminacja256      09:09 Nd, 26 Lip 2009
>Wysokość butów powinna byc powyżej kostki.To jest poza wszelką >dyskusją.Chroni stopę przed zwichnięciem i koniec

Sugeruj równie nie znoszace sprzeciwu opinie pozostawić dla siebie .

W zyciu nie słyszałam o zwichniętej STOPIE, a juz zwłaszcza o tym, jakim cudem ma w tym pomóc unieruchomiona kostka.

nic tak doskonale nie powoduje zwichniecia kostki, jak zaklinowanie nogi w sztywnym, wysokim bucie miedzy skałami- to tez nie ma dyskucji i koniec!

A co do vibramu - są wibramy i cos co miaąło być wibramem - sugeruje sprawdzić w czym chodzisz.

         •  Re: Wysokość butów   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~Krakowiak      21:22 Sb, 25 Lip 2009
Masz zupełną rację , buty ponad kostkę to jest to co ja używam na całoroczne wyprawy po szlakach tatrzańskich. Nigdy mnie nie zawiodły. Powodzenia.

•  polemizowałabym p. Janie K.   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~weekenda      11:22 Nd, 26 Lip 2009
Panie Janie Krzysztofie, chyba Pan się troszeczkę zagalopował. Powinien Pan chyba dodać, że ratownicy mają deczko inne i doświaczenie i sprawność fizyczną i kondycyjną niż najlepsi nawet górołazi. I w zupełnie innym celu idą w Tatry. Kolejny argument - kto płaci za obuwie ratownków? Kasa TOPRu czy sami sobie kupują?

Tak jak napisali przedmówcy - vibram nie rzuca na kolana. Ciężko teraz kupić buty bez podeszwy vibramowej dlatego tak jakby nie mamy innego wyjścia ale rzeczywiście: nowy, świeżutki vibram trzyma się kamienia, nawet mokrego ale bardzo szybko się wyciera i wtedy - trzeba szczególnie uważać.

Ja osobiście kupuję buty tylko z bardzo wysoką cholewką. Z prostej przyczyny - zabezpiecza mnie przez zwichnięciem stawu skokowego - to jedno a po drugie zabezpiecza latem dodatkowo przed deszczem! Zakładam stuptuty i z bańki! Mam sucho w bucie.

No - ale tak jak napisałam wyżej - ratownicy po co innego idą w Tatry...

Tak czy siak - serdecznie Pana pozdrawiam i życzę Wam jak najmniej pracy!!! :)





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2069





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024