E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Tatry
Tatry są skażone, ale turyści bezpieczni
 dodano: 10 Czerwca 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/06/10)
Niecka Czarnego Stawu pod Rysami jest jednym z miejsc skażonych radioaktywnym cezem (FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

Groźny cez przywędrował z Czarnobyla. Kończysta to niemal kopalnia tego pierwiastka. Cez - jego duża dawka powoduje m.in. nowotwory i zmiany genetyczne.

Nawet 10-krotnie przekroczone są normy skażenia gleby radioaktywnym pierwiastkiem o nazwie cez w Tatrzańskim Parku Narodowym. Jednak jak twierdzą eksperci z Instytutu Fizyki Jądrowej w Krakowie, nie ma powodu do paniki, a nawet niepokoju.


– Ani turystom, ani zwierzętom nic nie zagraża – uspokaja doktor Barbara Kubica z krakowskiego Instytutu, która od 2000 roku prowadzi monitoring gleby na terenie TPN. Radioaktywny cez przywędrował w Tatry po pamiętnej awarii reaktora jądrowego w Czarnobylu w 1986 r. Pierwsze pilotażowe badania na występowanie pierwiastków promieniotwórczych, m.in. radionuklidu cez w Tatrach (w Dolinie Rybiego Potoku oraz w Dolinie Kościeliskiej) przeprowadzono dopiero w 2000 r. Wykazało one obecność radioaktywnego cezu w glebie, stawach tatrzańskich, mchach, liściach borówek (owoców nie badano), w grzybach (które szczególnie chłoną ten pierwiastek).

– Najbardziej interesujące pod względem zwiększonej zawartości radionuklidów okazały się dolinki i niecki położone powyżej 1300 metrów nad poziomem morza – podsumowuje badania z 2000 r. w pracy pt. „Radionuklidy cezu i plutonu w próbkach gleby z terenów Tatrzańskiego Parku Narodowego” doktor Kubica. Największe skażenie gleby wystąpiło w niecce Czarnego Stawu pod Rysami, w Dolinie za Mnichem oraz w okolicach Smreczyńskiego Stawu i Hali Piec. Od dwóch lat – jak wyjaśnia Łukasz Pęksa z TPN, autor artykułu „Tatrzańska przyroda pod kontrolą” – eksperci z krakowskiego Instytutu Fizyki Jądrowej znowu prowadzą badania gleby.

– Wręcz zaskakujących wyników dostarczył monitoring wartości aktywności dla cezu w 12 wybranych próbkach gleby pochodzących z obszaru Tatrzańskiego Parku Narodowego – donosi w swym artykule Pęksa. – Największe stężenie radioaktywnego cezu występuje w rejonie przełęczy Kończysta w Tatrach Wysokich.

– To jest jedyne miejsce w całych Tatrach, gdzie skażenie przekracza 10-krotnie średnie normy przyjęte dla Polski – podkreśla doktor Barbara Kubica z krakowskiego Instytutu. Na Kończystej stężenie cezu osiąga 5 tys. Bq (bekerel – jednostka aktywności ciała promieniotwórczego), gdy tymczasem średnia norma dla naszego kraju wynosi... 500 Bq. Jak dodaje dr Kubica, takich miejsc w Tatrach, gdzie stężenie cezu osiąga 2-3 tys. Bq jest sporo.

– Naprawdę nie ma powodów do paniki! – tłumaczy ekspert z krakowskiego instytutu. – Z naszych badań wynika, że taka dawka cezu nie szkodzi nawet owadom. Poza tym jest go coraz mniej. W 2016 roku zmniejszy się o połowę.

Dyrekcja Tatrzańskiego Parku Narodowego nie chciała komentować tych badań.

Halina Kraczyńska







•  Borówki   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~elat      11:36 Śr, 10 Cze 2009
Teraz już wiem dlaczego tatrzańskie borówki są takie okazałe;-)

•  a potem będzie: a nie mówiłam   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~smutasek      12:46 Śr, 10 Cze 2009
jasne w 2016 roku zmniejszy się o połowę, a nas może już nie być, haha
tylko szkoda że tak późno te badania były przeprowadzone i jeszcze później opublikowane, ale co nas nie zabije to....... nas dobije :D;-)

         •  Re: a potem będzie: a nie mówiłam   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~gość      14:49 Śr, 10 Cze 2009
TPN chce chronić Tatry przed najazdem turystów? Nic prostrzego tylko rozwieszać te informacje przy wejściach do dolin, przy kolejce na Kasprowy, noooo można jeszcze lekko udramatyzować tylko z czego będą wtedy żyli jak biletu nikt nie kupi:D :D :D





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3000





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024