E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Tatry
Grzybobranie w TPN
 dodano: 11 Września 2007    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2007/09/11)

Zejście ze szlaku może być niebezpieczne dla zbieraczy - można się natknąć na strażników parku, bądź co gorsza na niedźwiedzia.


Deszczowa pogoda nie rozpieszcza turystów w Tatrach. Ale są i tacy, których tegoroczna wrześniowa aura wyjątkowo cieszy. Urodzaj na grzyby jest bowiem w tym roku niebywały. Tatrzańskie lasy zaroiły się od prawdziwków i niestety amatorów zupy grzybowej. Mimo zakazu, smakosze leśnych przysmaków zapuszczają się również na teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. To może skończyć się mandatem lub - co gorsza - spotkaniem z niedźwiedziem.

Przepisy swoje a życie swoje

Wchodząc na teren TPN musimy sobie zdawać sprawę, że tak naprawdę nasze zachowanie obwarowane jest licznymi przepisami. Jak łatwo się domyślić są to przede wszystkim zakazy. A te można podzielić na powszechnie znane oraz - powiedzmy - nieco zapomniane.

Generalna zasada obowiązująca we wszystkich parkach narodowych to zakaz schodzenia ze szlaku. Oprócz tego od jakiegoś czasu obowiązuje też zakaz wchodzenia na szlak razem z pieskiem. I te zakazy jakoś już powoli stały się dla nas naturalne i zrozumiałe. Natomiast zupełnie inaczej jest z całkowitym zakazem zbierania w Tatrach dobrodziejstw natury. Dotyczy to więc również jagód, czy grzybów.

Zapaleni grzybiarze

To, że w Tatrach nie można chodzić na grzyby szczególnie dotkliwie dotyka jednak nie turystów a mieszkańców Podhala. To oni uwielbiają wcześnie rano przejść się po lesie z koszyczkiem w nadziei, że uda się upolować kilka prawdziwków.

Przyrodnicy potwierdzają, że w tym roku urodzaj na grzyby jest wyjątkowy. Również wyjątkowo dużo amatorów tego przysmaku zapuszcza się w tatrzańskie lasy.

- To jest nielegalne zbieractwo - podkreśla Paweł Skawiński, dyrektor TPN. - I niestety zdarza się to i u nas. My ze swojej strony bardzo ostro na to reagujemy. Na szczęście nie dochodzi tutaj do sytuacji, że gdzieś w pobliże lasu podjeżdża autokar i ludzie tyralierą idą zbierać grzyby. Tak się zdarza np. w okolicach Zielonej Góry.

To jednak jest zupełnie niezrozumiałe dla górali.

- Jak to nie można? - pyta ze zdziwieniem pani Maria z zakopiańskiej Cyrhli. - Na grzyby do naszych lasów chodziłam już z moją mamą, jak byłam mała. Teraz też się wybieram. Nie śmiecę, niczego nie niszczę, więc nie wiem, dlaczego nie mogłabym dalej zbierać grzybów w parku.

Niebezpieczna profesja

Tymczasem, jak się okazuje, zejście ze szlaku może być nieprzyjemne w skutkach dla zbieraczy. Można się natknąć na strażników parku i słono zapłacić za nasze gusta kulinarne. Co jednak gorsze, można i spotkać np. niedźwiedzia, który na pewno nieprzychylnie potraktuje konkurenta w swojej spiżarni.

- Teren parku nie może być non stop penetrowany przez ludzi - zaznacza Paweł Skawiński. - Musimy dać szansę zwierzynie. Jest tak gęsta sieć szlaków, że nie ma większego pustego terenu, niż dwa kilometry kwadratowe.

Przemysław Bolechowski







•  No właśnie....   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 Tatromaniaczka      11:56 Wt, 11 Wrz 2007
Z obserwacji po sierpniowym wypadzie w Tatry widzę, że przepisy swoje, a grzybiarze swoje...Trudno mi zrozumieć ludzi, którzy niszczą przyrodę w TPN. Niektórzy z nich bezczelnie objadają się jagodami i zrywają grzyby jakby byli u siebie. Widziałam w Chochołowskiej faceta z reklamówką wypełnioną do połowy grzybami. Załamka! Kiedy takie cepry pojmą, że niszczą naszą wspólną, niepowtarzalną przyrodę??? Pewnie wtedy, gdy będzie juz za późno by ją ratować...





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1504





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024