E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Tatry
KULTOWE SCHRONISKA KARPAT WSCHODNICH
 dodano: 18 Października 2016    (źródło: www.muzeumtatrzanskie.pl)

Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem zaprasza na spotkanie zorganizowane wspólnie ze Stowarzyszeniem "Res Carpathica" W sobotę 22 października 2016 o godz.18 w Galerii Sztuki XX wieku w willi Oksza. Spotkanie poprowadzą: dr Jan Skłodowski i dr Dariusz Dyląg.


Tak zwykle bywało - a może i jest tak jeszcze nadal? - że każde góry, te bliższe nam geograficznie, ale też i bardziej odległe, miały swe "kultowe" schroniska. Tę ich "kultowość", więc niepowtarzalny i przyciągający niby magnes klimat tworzyli ludzie, zwykle niezwykłe osobowości pionierów na górskich szlakach, którzy znajdowali w nich schronienie podczas tak naukowych eksploracji, jak i ambitnych turystycznych "wyryp". Oni to, wypełniając je górską codziennością zatrzymanego w swej drodze wędrowca zderzoną z majestatycznym dookolnym krajobrazem, tworzyli podczas niekończących się schroniskowych wieczorów ich mit i legendę. Zapisane lub odciśnięte jedynie w ich pamięci, czasami zaś utrwalone tylko na coraz to bardziej wyblakłej fotografii, ponieśli w przyszłe lata często jako jedyny ślad czasu, który "się minął".

Tedy i Karpaty Wschodnie miały swe "kultowe" schroniska - w Czarnohorze na Zaroślaku, zaś u stóp Gorganów, w Rafajłowej (powiat nadwórniański w dawnym województwie stanisławowskim) - schronisko Warszawskiego Klubu Narciarskiego, zwane potocznie i utrwalone w literaturze oraz przekazie jako WKN.

Pierwsze z nich zmieniło z biegiem lat swój kształt tak bardzo, że dawnego domyślić się nawet nie sposób. Drugie zniknęło z powierzchni ziemi zaledwie kilka lat po wybudowaniu. Oba kryją swe tajemnice i niosą legendę niezbyt przecież odległych, niemniej nieodwołalnie minionych lat

Zapraszamy do ich odwiedzenia.


Kilka słów o Stowarzyszeniu "Res Carpathica"

Stowarzyszenie prowadzi działalność badawczą, kulturalną, wydawniczą, publicystyczną, krajoznawczą, turystyczną, społeczną i artystyczną w zakresie środowiska przyrodniczego, kultury materialnej i niematerialnej oraz historii i jej dziedzictwa na obszarze Karpat. Terenem działania Stowarzyszenia jest Rzeczpospolita Polska oraz wszystkie kraje Europy.











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2256





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024