E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Nowiny

Tatry
„ŻYCIE DLA PASJI” – NOWY FILM PAVOLA BARABÁŠA
 dodano: 7 Stycznia 2015    (źródło: www.muzeumtatrzanskie.pl)

Pod koniec 2014 r. powstał kolejny film Pavola Barabáša o Tatrach. Film niezwykły, bo sięgający do historii polskiego taternika, Wiesława Stanisławskiego (1909-1933), który dokonał w Tatrach wielu przełomowych przejść wspinaczkowych. Barabáša znamy od lat z racji jego częstych wizyt w Polsce, licznych nagród na Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem, Lądku Zdroju. Człowiek gór, filmowiec, kiedyś nosicz, od ponad 20 lat twórca filmów górskich. Jego ostatni film jest jednak niezwykły. Jest bowiem przykładem na to, że góry łączą, a nie dzielą ludzi wielkiej pasji. Film „Życie dla pasji”, dedykowany Stanisławskiemu, pokazuje, że prawdziwa pasja do gór nie ma żadnych granic. Jest czysta i piękna. W produkcji filmu „Życie dla pasji” wziął udział Wojciech Szatkowski z Muzeum Tatrzańskiego. Premiera filmu odbędzie się w Zakopanem w lutym br. w willi Oksza.


Wiesław Stanisławski, któremu słowacki reżyser dedykuje swoje dzieło urodził się w roku 1909, a zginął podczas wspinaczki na Kościółku w Dolinie Batyżowieckiej w dniu 4 sierpnia 1933 r. Jednak legenda jego wielkich osiągnięć górskich nie umarła wraz z nim i teraz stała się tematem filmu. Filmu o Jego wielkiej górskiej pasji, po której śladach wędrują przedstawiciele współczesnego pokolenia wspinaczy esktremalnych. Na poszukiwania pasji Stanisławskiego ruszają bowiem w zimowe Tatry dwaj czołowi słowaccy wspinacze: Michal Sabovčík i Adam Kadlečík, znani z wcześniejszego filmu Barabáša z cyklu „Opowieści o tatrzańskich szczytach”, poświęconego ich zimowemu przejściu główną granią Tatr. Szukają oni w najwyższych górach Polski i Słowacji tego samego, co Stanisławski ponad 80 lat temu: trudnych przejść, przygody, prawdziwej przyjaźni i pasji, gdyż właśnie pasja do gór jest motywem przewodnim opowieści zaproponowanej nam przez Barabáša. Wspinacze przeszli drogą „Weberovka” na Mały Kieżmarski Szczyt, granią Wideł na Łomnicę, zjechali w zachodnią ścianę tego szczytu aż do jej podstawy i przeszli drogę Stanisławskiego z 1929 r. Potem zaplanowali zejście do schroniska Teryego i przejście przez Lodową Przełęcz, wejście drogą Stanisławskiego na Jaworowy Szczyt i nocleg. Następnie chcieli przejść przez Mały Jaworowy, z niego przez Dolinę Rówienek przedostać się do Doliny Kaczej, stamtąd przez Rumanowy Szczyt pod Galerię Gankową i Wysoką i planowali przebyć na nich dwie drogi Stanisławskiego. Plan niezwykle ambitny i piękny. I zrealizowany, choć nie do końca. To, co wyróżnia film Barabáša to niesamowite zdjęcia zimowych Tatr. Ujęcia wspinaczkowe z przejścia, jak mówi Sabovčík, „żyletką” grani Wideł. Piękno, które zupełnie nie ustępuje najwyższym górom świata. Niewielu reżyserom filmów górskich udało się je pokazać tak doskonale jak Barabášovi.

Film „Życie dla pasji” to jednak nie tylko pokaz umiejętności wspinaczkowych elity słowackich taterników. To również ważne rozmowy, które czynią produkcję prawdziwszą i wyjątkową. O istocie wspinania, śmierci w górach, partnerstwie liny, strachu i innych przeżyciach, których doświadczają wspinacze w górach wysokich. Co jakiś czas Barabáš niezwykle zręcznie wplata w opowieść o wspinaniu myśli Stanisławskiego z jego najlepszych tekstów górskich („W kręgu złud” i inne) z lat 30-tych XX wieku. Myśli – dodajmy – które mimo upływu lat nie straciły nic na swoim znaczeniu i aktualności. Ich uzupełnieniem są wypowiedzi Huberta Jarzębowskiego i Wojciecha Szatkowskiego o pasji wspinaczkowej Stanisławskiego, jego tekstach i ponadprzeciętnych osiągnieciach. Barabáš miał świetny pomysł na ten film i to widać. Powstał niezwykle wartościowy obraz, który można polecić każdemu miłośnikowi gór, a zwłaszcza Tatr. Niebanalny i wartościowy, jak jego bohaterowie. Ważne w tej opowieści jest przesłanie, mówiące o kontynuacji wielkiej pasji górskiej przez współczesne pokolenie wspinaczy na Słowacji i w Polsce, ale przede wszystkim postać Stanisławskiego i jego ponadprzeciętne pasje.

Reżyser Pavol Barabáš urodził się 13 września 1959 r. w Trenczynie. To znany w świecie słowacki filmowiec, autor filmów górskich i podróżniczych, właściciel studia filmowego K2 Studio (www.k2studio.sk). W wielu wyprawach z kamerą dotarł do najdalszych zakątków świata. Poszukiwał między innymi nietkniętych przez cywilizację plemion w Nowej Gwinei (film Pururambo), eksplorował jedną z największych jaskiń świata w Wenezueli (Tepuy) i brał udział w pierwszym przejściu Gór Ellswortha na Antarktydzie (przygotowywany film Neznáma Antarktída). W jego twórczości ważne miejsce zajmują także filmy poświęcone górom Słowacji, a zwłaszcza Tatrom. Wśród tatrzańskich tematów Pavol podejmuje kwestie zmian Tatr, ich piękna i konieczności ochrony. Za swoje filmy Barabáš otrzymał ponad 180 nagród na festiwalach słowackich i zagranicznych, m.in. Trento Film Festival, Banff Mountain Film Festival i Vancouver International Mountain Film Festival. Był nagradzany także w Polsce, na Przeglądzie Filmów Górskich im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju oraz na Spotkaniach z Filmem Górskim w Zakopanem. W 2003 r. otrzymał prestiżową nagrodę Kryształowe Skrzydło, przyznawaną największym osobowościom Słowacji. Współpracuje też ze środowiskiem górskim w Polsce, w tym także z Muzeum Tatrzańskim w Zakopanem.

Najważniejsze filmy Pavola Barabáša to: 1996: Ladakh, Karakoram Highway, Cez divoký Baltistan, 1997: 80 metrov pod vrcholom,1998: 118 dní w zajatí ledu, Pod Kančendžongou je ich domov, Budhizmus na streche sveta, 1999: Za hranicami tmy, 2001: Tajomne membramo, 2002: Expedícia Sibír, 2003: Tatry mystérium (Tatrzańskie misterium), Mustang, Omo, 2005: Amazonia Vertical, Pururambo, 2006: Premeny Tatier (Przemiany Tatr), Tepuy, 2007: Vysoké Tatry – Divočina zamrznutá v čase (Wysokie Tatry – kraina zatrzymana w czasie), 2009: Ticho nad oblakmi (Cisza nad obłokami), 2013 – Pribehy tatranskich stitov (w komplecie 3 DVD) i 2014 – Žiť pre vášeň(Życie dla pasji).

W filmie „Życie dla pasji” występują: Michal Sabovčík, Adam Kadlečík, Hubert Jarzębowski i Wojciech Szatkowski. Scenariusz: Pavol Barabáš, Róbert Karovič. Kamery i zdjęcia górskie: Pavol Barabáš, Seppi Dabringer, Martin Grajciar, Max Reichel, Jakob Schweighofer

Produkcja: Alena Koščová. Reżyseria: Pavol Barabáš. Długość filmu: 60 min.

Fragmenty filmu można obejrzeć na: www.k2studio.sk/filmy/zit-pre-vasen

Film można zakupić przez stronę www.k2studio.sk











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3123





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024