P r o t o k ó ł
posiedzenia Komisji Oceniającej Ogólnopolski Konkurs Grup Kolędniczych,
który odbył się w dniach: 10 - 13 lutego 2010 r.
w ramach XXXVIII Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.
Komisja w składzie:
1. mgr Aleksandra Bogucka- etnomuzykolog
2. mgr Dorota Majerczyk- etnolog
3. mgr Benedykt Kafel- etnograf
4. dr Stanisław Węglarz- antropolog kulturowy
po obejrzeniu 53 grup kolędniczych w tym: 52 dorosłych oraz 1 dziecięco młodzieżowej i po dokonaniu wnikliwej oceny, postanowiła przyznać następujące nagrody
i wyróżnienia:
- cztery równorzędne pierwsze miejsca wraz z dużymi „złotymi” spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 500 zł. ufundowanymi przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu otrzymują następujące grupy kolędnicze:
• „Z gwiazdą” z Mszany Górnej
• „Herody” z Zalasowej
• „Herody” z Podegrodzia
• „Draby” z Lipinek
- dziesięć równorzędnych drugich miejsc wraz z dużymi „srebrnymi” spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 300 zł. otrzymują następujące grupy kolędnicze:
• „Z Dorotą” z Suchej Beskidzkiej
• „Z konikiem” z Gdowa
• „Herody” ze Śmigna
• „Szopka lalkowa” z Podegrodzia
• „Herody” ze Stróż
• „Pasterze” z Tokarni
• „Kolędnicy” ze Szczyrzyca
• „Pasterze” z Wilkowiska
• „Z Dorotą” z Rudnika
• „Z gwiazdą” z Zarzecza
- osiemnaście równorzędnych trzecich miejsc wraz z dużymi ”brązowymi” spinkami góralskimi oraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 200 zł. otrzymują następujące grupy kolędnicze:
• „Z gwiazdą” z Ptaszkowej
• „Z gwiazdą” z Klęczan
• „Z gwiazdą” z Mszalnicy
• „Z gwiazdą” z Jurkowa
• „Trzej królowie” z Juszczyna
• „Z turoniem i gwiazdą” z Tenczyna
• „Herody” z Zielonek
• „Jukace” z Żywca-Zabłocia
• „Mości gospodarzu” z Dąbrówki Wielkopolskiej
• „Herody” z Sadku-Kostrzy
• „Herody” z Pleśnej
• „Draby” z Boguszy
• „Szopka lalkowa” z Dobczyc
• „Z gwiazdą” z Łososiny Górnej
• „Herody” z Bolęcina
• „Herody” z Nawojowej
• „Pasterze” z Pisarzowej
• „Bojcery” z Milówki
- czternaście równorzędnych wyróżnień w postaci dyplomów wraz nagrodami pieniężnymi w wysokości po 100 zł otrzymują następujące grupy kolędnicze:
• „Fedory” z Lendaku (Słowacja)
• „Z turoniem” z Mszalnicy
• „Draby” z Mszalnicy
• „Herody” z Kobylanki
• „Herody” z Biskupic Radłowskich
• „Herody” z Uszwi
• „Herody” z Górna
• „Szlachcice” z Kamesznicy
• „Z turoniem” z Makowicy
• „Herody” z Lipnicy Dolnej
• „Z gwiazdą” z Dominikowic
• „Herody” z Wiśniowej
• „Z gwiazdą” ze Stryszawy
• „Na szczodry wieczór” z Wólki Grodziskiej.
Grupa kolędnicza „Wyrwicisy” z Ciśca, jako laureat pierwszego miejsca w ubiegłym roku, wystąpiła poza konkursem.
Dziecięco-młodzieżowa grupa kolędnicza z Podszkla, jako nie spełniająca warunków regulaminu (§7) wystąpiła poza konkursem. Za prezentację tradycyjnej kolędy otrzymuje nagrodę rzeczową w postaci zestawu książek.
Komisja z dużą satysfakcją stwierdza, że merytoryczny i artystyczny poziom tegorocznych występów konkursowych nadal utrzymywał się na wysokim poziomie. Komisja dziękuje organizatorom za duży wkład pracy włożony w przygotowanie i przeprowadzenie tegorocznego konkursu, jak zwykle w miłej atmosferze. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili, a w szczególności sponsorom oraz patronom medialnym (w tym Podhalańskiemu Serwisowi Informacyjnemu „Watra”, po raz drugi transmitującemu bezpośrednio w Internecie „Góralski Karnawał”), których wykaz stanowi załącznik do niniejszego protokołu.
Wyrażamy również podziękowanie konferansjerom - Janinie Wacław, Stanisławowi Łukaszczykowi i Stanisławowi Sularzowi - za sprawne i dowcipne prowadzenie konkursu.
Protokół posiedzenia Komisji Artystycznej
oceniającej przegląd par tanecznych i konkurs tańca zbójnickiego,
który odbył się w ramach XXXVIII Góralskiego Karnawału
w Bukowinie Tatrzańskiej
w dniach: 11 - 13 lutego 2010 r.
Komisja w składzie:
1. Aleksandra Bogucka
2. Dorota Majerczyk
3. Jan Łaś
4. Józef Pitoń
5. Jan Stachoń
Oceniła 51 par tanecznych, w tym 22 pary taneczne w I kategorii wiekowej, 21 par tanecznych w II kategorii wiekowej, 8 par tanecznych w III kategorii wiekowej oraz 8 grup tanecznych w konkursie tańca zbójnickiego.
W I kategorii wiekowej (16 - 21 lat) specjalnym dyplomem wyróżniono następujące pary taneczne:
• Mirosław Lassak z Julią Skibą –„Hamernik” z Krakowa
• Daniel Delimata z Katarzyną Komperdą – „Pieniny” z Krościenka
• Stanisław Król – Łęgowski z Marią Fronczystą - „Bartusie” z Zakopanego
• Klimek Gąsienica – Ladzi z Marią Gawlak - „Bartusie” z Zakopanego
• Wojciech Krzeptowski z Elżbietą Łowisz – z Kościeliska
• Mateusz Kowalczyk z Joanną Plewą – z Łopusznej
• Jakub Głowacki z Aleksandrą Kopeć – „Hamernik” z Krakowa
W II kategorii wiekowej (22 - 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:
• Sławomir Lassak z Moniką Lassak – „Hamernik” z Krakowa
• Artur Majerczak z Agatą Sobkowiak – „Pieniny” z Krościenka
• Ryszard Świątek z Janiną Paluch-Wacław – „Bartusie” z Zakopanego
• Zbigniew Harnik z Patrycją Chowaniec – z Bukowiny Tatrzańskiej
• Klimek Łukaszczyk z Haliną Chyc – „Zbójnicek” z Zębu
• Grzegorz Maciarz z Kingą Kowalczyk – z Łopusznej
W III kategorii wiekowej (powyżej 40 lat) wyróżniono specjalnym dyplomem następujące pary taneczne:
• Józef Pitoń z Marią Koperską z Kościeliska
• Kazimierz Lassak z Anną Lassak – „Hamernik” z Krakowa
• Jan Gut z Moniką Blachą – „Bartusie” z Zakopanego
• Andrzej Lassak z Barbarą Polak – z Zębu
Ponadto Komisja postanowiła wyróżnić dyplomem najlepsze tancerki:
- w kategorii I:
• Joannę Plewę – z Łopusznej
• Aleksandrę Kopeć – „Hamernik” z Krakowa
- w kategorii II:
• Annę Malacinę z Poronina
• Janinę Paluch – Wacław z Bukowiny Tatrzańskiej
• Karolinę Musiał – „Hamernik” z Krakowa
- w kategorii III:
• Annę Lassak – „Hamernik” z Krakowa
• Annę Łaś – z Białki Tatrzańskiej
• Marię Koperską – z Kościeliska
W konkursie tańca zbójnickiego wzięło udział 8 zespołów - grup tanecznych.
Nagrody regulaminowe otrzymali:
- dwa równorzędne pierwsze miejsca wraz z ciupagą zbójnicką otrzymują:
• Zespół „Białcanie” z Białki Tatrzańskiej
• Zespół „Watra” z Czarnego Dunajca
- cztery równorzędne drugie miejsce wraz z ciupagą bacowską otrzymują:
• Zespół „Bartusie” z Zakopanego
• Zespół „Hamernik” z Krakowa
• Zespół „Podhale” grupa spiska z Jurgowa
• Zespół im. Ludwika Łojasa z Łopusznej
Komisja z przyjemnością stwierdza, że popis grup prezentujących taniec zbójnicki był wyrównany i w zasadzie wysoki. Z kolei popisy par tanecznych, sprawne od strony technicznej, nie wyrażały właściwego sensu tańca.
Dziękujemy wszystkim pracownikom Bukowiańskiego Centrum Kultury - na czele
z dyrektorem Bartłomiejem Koszarkiem - za sprawną organizację i miłą atmosferę w czasie trwania imprezy.
Dziękujemy konferansjerom: Janinie Paluch Wacław Stanisławowi Łukaszczykowi
i Stanisławowi Sularzowi za miłe i dowcipne prowadzenie imprezy.
Protokół
z wystawy twórczości ludowej, zorganizowanej w ramach
XXXVIII Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.
w dniach: 10 -14 lutego 2010r.
Komisja w składzie:
1. Waldemar Majcher – Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych;
2. Michał Sapeta – Naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego;
3. Stanisława Wilczek – Prezes Tatrzańskiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych;
4. Benedykt Kafel – etnograf, specjalista ds. folkloru i sztuki ludowej Małopolskiego Centrum Kultury „Sokół” w Nowym Sączu;
5. Bartłomiej Koszarek – etnograf, Dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury.
W wystawie wzięło udział 46 twórców, którzy zaprezentowali łącznie 312 prac
w dziedzinach: rzeźba, snycerka, haft, wyroby ze skóry, metaloplastyka, obuwie regionalne, ubrania regionalne, koronkarstwo, instrumenty muzyczne, kuśnierstwo, odlewnictwo, malarstwo na szkle, meblarstwo, ceramika.
Komisja wyraża swoją pozytywną opinię dotyczącą celowości organizowania wystaw
i potrzeby ich kontynuacji w kolejnych edycjach „Góralskiego Karnawału” i podczas innych wydarzeń kulturalnych. Komisja podkreśla bogactwo dziedzin twórczości prezentowanej na wystawie.
Ważną sprawą jest, aby wypracowane przez lata styl i forma artystyczna w poszczególnych dziedzinach twórczości, były przestrzegane i kontynuowane.
Oceniając przedstawione na wystawie wytwory ludowej sztuki plastycznej oraz artystycznego rzemiosła, zwrócono uwagę na pojawiające się przykłady pamiątkarstwa i zdobnictwa inspirowanego sztuką ludową. Zjawisko to ze swej twórczej natury pozytywne, może jednak z czasem stanowić istotne zagrożenie dla fundamentów tradycyjnej ludowej twórczości plastycznej i powodować zacieranie jej granic. W dalszej zaś perspektywie zjawisko to mogłoby zdominować tradycyjne formy i stać się negatywnym wzorem tzw. ludowej twórczości.
Szczególną rolę do odegrania w zakresie wierności tradycyjnym przekazom artystycznej twórczości ludowej mają komisarze wystaw.
Dopuszczalne - w ramach swobody twórczej - ewentualne drobne zmiany wzorów, winny mieścić się w ryzach tradycyjnej formy i stylu. Uwaga ta dotyczy wszystkich dziedzin tradycyjnej twórczości, od użytkowej począwszy, a na malarstwie skończywszy. Zasygnalizowany problem odnosi się zarówno do organizowanych konkursów, jak i wystaw z zakresu rzemiosła i sztuki ludowej, bowiem one stanowią wzór i wyznaczają kierunek dalszego rozwoju w/w twórczości.
Komisja wyraża podziękowanie dla licznych twórców biorących udział w wystawie, komisarzy wystawy: Katarzyny Bieniek i Jacka Wilczka oraz dla organizatorów za coroczne podejmowanie wysiłku w celu zaprezentowania wspaniałej twórczości z terenu regionów górskich.