E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Narty

Aktualności
W Szczawnicy była skocznia narciarska
 dodano: 8 Stycznia 2010    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2010/01/08)
Skocznia na Jarmucie popadła w ruinę podczas okupacji

W okresie międzywojennym działała skocznia na Jarmucie. Zawodników skakało sporo.

Dziś już mało, kto pamięta, że w okresie międzywojennym, w latach tuż powojennych i na przełomie lat 70. i 80. w Szczawnicy uprawiano skoki narciarskie i biegi płaskie. Może w skokach mniej było spektakularnych osiągnięć na miarę mistrza Polski, bo o czymś więcej nie było co marzyć, to w biegach płaskich w 1957 roku w Akademickich Mistrzostwach Świata w Oberammergau w zachodnich Niemczech, szczawniczanin Kazimierz Wójcik zdobył złoty medal w sztafecie 4x8 kilometrów i srebrny medal w biegu na 15 kilometrów.


Pionierami narciarstwa w Szczawnicy byli Czesław Winiarski i doktor Artur Karol Werner. Utworzyli sekcję narciarską w latach 30. ubiegłego wieku przy oddziale Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.

Od razu zainicjowali budowę skoczni. W tej sprawie porozumieli się z pułkownikiem Franciszkiem Wagnerem, działaczem zakopiańskiego TS „Wisła", i po negocjacjach postanowiono zbudować skocznię na stoku Palenicy w okolicy Malinowa.

Skocznia była w dużej części drewniana. Powstała przy wydatnej pomocy 1. Pułku Strzelców Podhalańskich w Nowym Sączu. Na pierwsze zawody z udziałem szczawnickich skoczków przyjechały ekipy z Zakopanego, Krynicy, Nowego Sącza i Lwowa.

Pierwszym trenerem szczawnickich skoczków był doktor Artur Karol Werner. Sam skakał na skoczni, ale nie osiągał dużych odległości, bowiem jego skoki były bardziej instruktażowe, a nie na bicie rekordów. Chociaż, jak na ówczesne czasy, sądząc bo budowie skoczni, można było uzyskać nawet 60 metrów i więcej.

Okres okupacji zaprzepaścił szansę na dalszy rozwój narciarstwa. Skocznia uległa zniszczeniu, a okupant rekwirował narty dla potrzeb niemieckiej armii. Fortelu użył doktor Artur Karol Werner, nakazując skracać narty.

Druga skocznia już po zakończeniu drugiej wojny została zbudowana na Palenicy. Zeskok stykał się z potokiem Garjcarek na Polankach. Była to nowoczesna skocznia z kamiennym murowanym progiem. Dwa razy była przebudowywana. Pierwszy raz w latach 1956-1958. Prace nadzorowali działacz sportowy Kazimierz Sowa oraz były trener narciarstwa i kajakarstwa górskiego Wojciech Piecyk. Obiekt był wyposażony w drewnianą wieżę sędziowską.

Skocznia była niewielka. Można było oddać skoki jedynie na odległość ponad 50 metrów. Brak było znaczących zawodów. Najbardziej prestiżowe z nich to mistrzostwa województwa. Skakano na drewnianych nartach robionych przeważnie przez miejscowych stolarzy. Dopiero w latach 60. KS Pieniny zakupił plastikowe skokówki z pięcioma rowkami.

KS Pieniny bardziej zajął się kajakarstwem górskim. Narciarstwo zaczęło z wolna upadać i tak jest do dzisiaj. Szkoda, bo są warunki do jego uprawiania na trasach zjazdowych i slalomu na Bukowinkach i Palenicy.

Stanisław Zachwieja











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    4945





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024