E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Piorunochron dla Giewontu?
 dodano: 14 Maja 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/05/14)
Krzyż na Giewoncie przyjmuje aż kilkaset wyładowań w ciągu roku (FOT. GRZEGORZ SIKORA)

TOPR ostrzega, by w burzę nie być pod krzyżem. To najbardziej niebezpieczne miejsce w Tatrach.

W minioną niedzielę w Tatrach było słychać głuche pomruki pierwszej tej wiosny burzy. Nadchodzi czas piorunów w górach. Najniebezpieczniej jest wtedy na Giewoncie. Parkowcy oraz TOPR ostrzegają, by w czasie burzy absolutnie nie przebywać pod krzyżem, a naukowcy zastanawiają się, czy nie należałoby – ze względu na tłumy turystów oraz liczbę wyładowań – zamontować na kopule piorunochronów. Od dawna bowiem wiadomo, że metalowy krzyż na Giewoncie ściąga pioruny.


– Na kilometr kwadratowy południowej części Polski przypadają średnio tylko 3 uderzenia pioruna w ciągu roku – wyjaśnia Marek Szczerbiński z katedry elektrotechniki w krakowskiej AGH, ekspert od piorunów. – Krzyż na Giewoncie zaś przyjmuje aż kilkaset wyładowań rocznie!

Jak dodaje Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego, w rejonie krzyża jest tak niebezpiecznie, że jeszcze nie słychać burzy, ani nie widać piorunów, a już powietrze tam jest naelektryzowane, że włosy stają na głowie. I to nie w przenośni!

Chyba tylko dlatego, że szczyt cieszy się złą sławą, jeśli chodzi o ściąganie piorunów, nigdy nie doszło tam do wielkiej tragedii i – jak się okazuje, nie było tam nawet wielu porażeń. Naukowcy z AGH podczas opracowywania ekspertyzy na temat stanu krzyża, rozważali możliwość zamontowania na kopule odgromników. Jednak okazało się, że byłyby one mało skuteczne.

– Ze względu na skały takie urządzenia nie działałyby – wyjaśnia dr Szczerbiński. Co prawda, jak twierdzą naukowcy, możnaby odgromienie doprowadzić do położonej niżej przełączki, ale to tylko obniżyłoby zagrożenie, a nie wyeliminowało go. – Taki piorunochron tylko by zdezorientował turystów, którzy uznaliby, że skoro on jest, to znaczy, że na szczycie jest już bezpiecznie – tłumaczy Szczerbiński.

Paradoksalnie więc, piorunochron mógłby zwiększyć liczbę porażonych. Dlatego też lepiej, żeby urządzenia nie było, a turyści nie przebywali w czasie burzy pod krzyżem.

Halina Kraczyńska

100 lat burz

W ciągu 100 lat istnienia krzyża na Giewoncie tylko 9 osób rażonych zostało piorunem, w tym 5 śmiertelnie. Nie jest to zbyt wiele, zważywszy na tłum turystów i ilość burz. Od pewnego czasu liczba porażonych zwiększyła się, ale nieznacznie. Pierwszą odnotowaną ofiarą pioruna był sprzedawca ciastek, który w 1937 roku chodził po szczycie z tacą i częstował turystów.







•  PIORUNY NA GIEWONCIE   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~TURYSTA-PROJEKTANT      22:45 Czw, 14 Maj 2009
Uderz w stół , a nożyce się odezwą. Wczoraj napisałem o konieczności wykonania instalacji odgromowej na Giewoncie , a już jest odzew. To , że trzeba ją wykonać to oczywiste. Ale informacje , że będzie nieskuteczna to już nieprawda. Wystarczy kilka odwiertów w skale Giewontu i włożenia w nie kotew uziemiających tak , aby łącznie ich oporność nie była mniejsza od 50 omów. To naprawdę nie jest dla specjalistów żaden problem. Trzeba tylko chcieć. A na marginesie , to szkoda , że nikt nie pomyślał o tym wcześniej !!

•  PIORUNY NA GIEWONCIE   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~TURYSTA-PROJEKTANT      23:03 Czw, 14 Maj 2009
Ciekawe dlaczego wczoraj na forum nie było informacji , że naukowcy rozważali zainstalowanie piorunochronów na Giewoncie. A dziś nagle dowiadujemy się , że nad tym pracowali. Powiedzmy prawdę - nikt tak naprawdę o tym nie myślał. Bo myśleli naukowcy a nie praktycy projektanci !! Zacznijmy myśleć realistycznie - to jest możliwe , aby Giewont był bezpieczny !!





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    13810





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024