E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Jak ograniczyć ruch w Tatrach?
 dodano: 23 Maja 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/05/23)
Są głosy, aby zlikwidować wszelkie ułatwienia na szlakach (FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

– Uważam, że powinno się zlikwidować wszelkie ułatwienia na szlakach – mówi taternik Władysław Cywiński

Przed nami kolejny sezon turystyczny w Tatrach. I jak co roku znów pojawiła się dyskusja, czy należy montować na wysokogórskich szlakach sztuczne ułatwienia i jak ograniczyć liczbę turystów, którzy wchodzą w góry.


Z jednej strony przyrodnicy są przerażeni ilością osób, jakie wchodzą w polskie Tatry w czasie sezonu, z drugiej – przeciwnicy administracyjnych zakazów mówią, że limity na szlakach nie zdadzą egzaminu. Proponują, aby ruch turystyczny regulować przez ułatwienia na szlakach, a raczej ich brak.

Czy zamykać czasowo niektóre szlaki w Tatrach, a na innych wprowadzać limity wejść? Na to pytanie w najbliższym czasie będą musieli sobie odpowiedzieć przyrodnicy i specjaliści z Tatrzańskiego Parku Narodowego. – Przyroda podobnie jak ludzie musi czasem odpocząć. Do rozstrzygnięcia więc pozostanie w najbliższym czasie, czy można niektóre obszary gór czasowo zamykać dla turystów a na innych wprowadzać limity – mówi dr Paweł Skawiński, dyrektor TPN.

Co na temat proponowanych rozwiązań sądzą inni? – Jestem zdziwiony takimi postulatami – mówi Władysław Cywiński, ratownik TOPR, taternik alpinista autor wielu książek o Tatrach. – Nie tędy droga. Z jednej strony w górach wprowadza się dla wszystkich ludzi ułatwienia. Doskonale zaopatrzone i funkcjonujące schroniska. Z drugiej strony narzeka się, że ludzi jest za dużo. Zgadzam się. Trzeba temu zjawisko postawić tamę. Ale musi to polegać na tym, że zlikwidujemy ułatwienia. Tak, aby w głąb docierali tylko ci, którzy robią to, bo kochają góry. Chodzi mi o ludzi, dla których wartością nadrzędną jest przyroda. Tych ludzi nie trzeba zachęcać do wędrówki po górach piwem, bigosem czy gorzałką podawaną w bufecie na wysokości 2 tys. metrów.

Podobne zdania wypowiadane są w kwestii montowania kolejnych ułatwień w górach. Wciąż pojawiają się bowiem głosy, że aby zminimalizować ryzyko wypadków należy montować kolejne klamry, łańcuchy i drabinki. Takie są m.in. postulaty jeśli chodzi o Orlą Perć. – Należy informować o niebezpieczeństwa i nic więcej – podkreśla Cywiński.

– Tatry jakie są każdy widzi. Już uczeń siódmej klasy wie, że nie są to pagórki i lasy, lecz skały i przepaście. Czyhają tu na nas zagrożenia, jak lawiny czy spadające z góry kamienie. Jeśli ktoś nie wie o tym, niech tutaj nie przyjeżdża. Szlaki też nie powinny być przerabiane na łatwiejsze. To naturalna zapora.

W tym roku, jak zapewnia TPN, nie będzie żadnych zmian na Orlej Perci, jeśli chodzi o wprowadzanie kolejnych sztucznych zabezpieczeń. Tymczasem są i tacy, którzy postulują, aby zdemontować na tym trudnym szlaku wszelkie klamry, drabinki i łańcuchy, a turyści powinni korzystać z tzw. autoasekuracji. Ale i tu żadne decyzje na pewno w najbliższym czasie nie zapadną. Sam park podkreśla, że przy podejmowaniu decyzji np. w kwestii Orlej Perci, to czas jest najlepszym doradcą. Nie można pochopnie wprowadzać zmian na szlaku, który istnieje od ponad stu lat.

PRZEMYSŁAW BOLECHOWSKI







•  Jak ograniczyć ruch w Tatrach!   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 roślinka      22:38 Pią, 23 Maj 2008
Wielkości ruchu turystycznego nie zmieni kilka drabin mniej lub więcej. Problemem jest kolosalny rozwój Powiatu Tatrzańskiego. Jest oczywiste, że czym więcej hoteli i apartamentów pod Tatrami to i więcej ludzi w górach.Aktualnie może nocować tutaj jednorazowo ponad 200 000 osób.A jaka będzie to liczba w niedalekiej przyszłości 300- 400tyś? Sądząc po dynamice rozwoju aglomeracji nastąpi to szybko.Ale TPN milczy, gdy u jego granic budują kolejne hotele. TPN chowa głowę w piasek, gdy 2-5 kilometrów od granic Parku planują budowę drogi o parametrach autostrady. U wylotów dolin budują gigantyczne parkingi i TPN też rozbudowuje parking przy drodze do M. Oka.
A może kadra dyrektorska TPN- u powinna wypowiedzieć się w tej sprawie. Ale oni martwią się o swoje posadki, posadki swoich rodzin i inne profity.

•  Likwidacja ułatwień   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 yasmed      22:27 Wt, 27 Maj 2008
Usunięcie zabezpieczeń na takich szlakach jak Orla Perć nie spowoduje ograniczenia ruchu turystycznego w tym rejonie Tatr. Takie posunięcie przysporzy tylko pracy ratownikom TOPR. Turyści nie przestaną "pchać" sie na Orlą w niedostosowanym obuwiu, bez odpowiedniego ubrania, przekonani, że dadzą radę. Problemem Orlej Perci jest jej dostępność dla "niedzielnych" turystów z Kasprowego Wierchu i wjeżdżejącej na niego kolejki. Gdyby musieli na ten sam Kasprowy wejść o własnych siłach to nie biegliby tak ochoczo zdobywać Orlą. Dlatego zabezpieczenia muszą zostać w takiej postaci w jakiej są, bez dokładania nowych, ale dające możliwość asekuracji zarówno prawdziwym, rozwaznym turystom, jak i amatorom mocnych wrażeń z Krupówek. Jeśli znikną, to mogę się założyć, że częściej będziemy słyszeć o wypadkach w tej części Tatr. Pamiętajmy, że z zabezpieczeń na szlaku korzystają też osoby świadome zagrożeń, odpowiedzialne i chcące podziwiać piękono Tatr w bezpieczny sposób i zmierzyć się z legendą Orlej Perci. Nie zabierajmy im tej możliwości przez rzesze nierozważnych ludzi, którzy lekceważą siłę gór. Podejrzewam , że tylko mądrzy turyści zrezygnują z odwiedzania najniebezpieczniejszych szlaków, gdy znikną zabezpieczenia, "szaleńcy" dalej będą tam szli w zwykłym obuwiu, krótkich spodenkach i reklamówką w ręku.

         •  Re: Likwidacja ułatwień   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 Tatromaniaczka      12:05 Śr, 28 Maj 2008
Zgadzam się z Tobą Yasmed w 100%.





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    2004





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024