E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Bój o Goryczkową
 dodano: 4 Kwietnia 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/04/04)
Kocioł Goryczkowy na Kasprowym Wierchu (FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

TATRZAŃSKIE DYLEMATY.

Ekolodzy – po przegranej bitwie o modernizację kolejki na Kasprowy Wierch – na wieść o następnej dużej inwestycji w Tatrach, którą planują Polskie Koleje Linowe, ruszyli do ataku i monitorowania działań spółki.


Rozsyłają do zakopiańskich instytucji i urzędów pisma, w których domagają się informacji na temat posunięć PKL w sprawie zapowiadanej modernizacji kolei krzesełkowej w Kotle Goryczkowym.

– Do naszego wydziału już dwukrotnie zwracały się organizacje ekologiczne z pytaniem, czy Polskie Koleje Linowe wystąpiły już z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy, jeśli chodzi o inwestycję w Goryczkowej – wyjaśnia Przemysław Stefanik, naczelnik wydziału architektury zakopiańskiego urzędu miasta. – Ale dotychczas nie wpłynął do nas jeszcze żaden wniosek od inwestora.

Pisma ekolodzy zaczęli słać także do dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego z pytaniem o oficjalne stanowisko. Jednak i tu, jak zaznacza Paweł Skawiński, dyrektor TPN, nie dotarła żadna oficjalna informacja o planach Kolei. – O zamiarach Polskich Kolei Linowych wiem jedynie z doniesień prasowych. Oficjalny wniosek spółki do nas nie wpłynął – twierdzi dyrektor Skawiński. – Jeżeli jednak chodzi o modernizację kolei w Goryczkowej, z punktu widzenia ochrony tamtejszej przyrody nie ma innej możliwości, jak wybudowanie jej dokładne na tej samej trasie co obecna. Nie zgodzimy się na zmianę osi transportowej. Ale powtarzam, na razie są to tylko dywagacje.

Jednak ekolodzy już protestują przeciwko planowanej inwestycji w Goryczkowej, szczególnie są przeciwni zmianie lokalizacji kolei. – Zbudowanie zupełnie nowego wyciągu oznacza całkowicie odmienne warunki przewozu ludzi i inną lokalizację inwestycji. Trzeba będzie zniszczyć zupełnie dziki teren, budując górną i dolną stację nowej kolei – twierdzą Radosław Ślusarczyk i Grzegorz Bożek w nowym numerze pisma ekologów „Dzikie Życie”. Ekolodzy domagają się od inwestora rzetelnych analiz naukowych oraz zbadania wpływu modernizacji na przyrodę.

– Wszystko jak zawsze robimy zgodnie z przepisami – zaznacza Andrzej Laszczyk, prezes PKL. – Obecnie jesteśmy na etapie przygotowywania starannej dokumentacji, byśmy mogli wystąpić o warunki zabudowy. Zleciliśmy właśnie opracowanie oceny oddziaływania inwestycji na środowisko. A zmiana osi tylko posłuży tamtejszej przyrodzie.

HALINA KRACZYŃSKA







•  Tatry świątynią przyrody   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 roślinka      18:17 Pią, 04 Kwi 2008
Oczywiście z odpowiednio sfinansowanego raportu wynikać będzie, że nowa kolejka nie jest rakotwórcza. Naturalnie raporty nie przewidują tego, że setki narciarzy i snowboardzistów jeżdżą codziennie poza wyznaczonymi trasami, karczują krawędziami kosodrzewinę i pionierskie formy świerka z górnej granicy lasu. Całodobowy hałas( w nocy ratraki) płoszy natomiast zwierzynę i uniemożliwia jej migrację. Ale o tych problemach nie mówi się bo takie są układy - zwłaszcza w TPN-ie. Szkoda, że TPN-owi bliżej jest do PKL-u niż do organizacji ekologicznych. Tymczasem Tatry są ogólnonarodowym dobrem i nie wolno rozmieniać ich na grosze zarobione na turystach.

         •  Re: Tatry świątynią przyrody   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 miler      20:01 Pią, 04 Kwi 2008
......Wszystko jak zawsze robimy zgodnie z przepisami – zaznacza Andrzej Laszczyk.......
Zgadza się panie Laszczyk przepisy tworzą ludzie i stosując się do przepisów można zniszczyć oraz zepsuć wszystko nawet nasze kochane Tatry. Przecież wszyscy dobrze wiemy jak można naginać przepisy. Przy modernizacji kolejki na Kasprowy dobrze widziałem jak zdewastowany był zielony szlak , a jak pięknie wkomponował się wyciąg gąsiennicowy ze znamienitej urody podtrzymującymi słupami -w otoczenie doliny.confused
Pozdrawiam ekologów i wszystkich kochających Tatry





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1947





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024