E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
"Królewskie Pasje" - wystawa poświęcona postaci Mieczysława Króla-Łęgowskiego
 dodano: 16 Stycznia 2017

W piątek 20 stycznia będzie miało miejsce otwarcie niecodziennej wystawy poświęconej postaci zmarłego niedawno Mieczysława Króla-Łęgowskiego. W imieniu Wójta Gminy Kościelisko, Gminnego Ośrodka Kultury Regionalnej Kościelisko, oraz rodziny i przyjaciół artysty zapraszamy serdecznie. Zbiory będzie można oglądać od 15.01. – 31.03.2017r. w Centrum Tradycji i Turystyki w Kościelisku.


Urodził się w 1951 roku w Zakopanem jako syn Wacława i Zofii z domu Gut. Praktykował w rodzinnej pracowni kowalskiej, szybko zdobywając uprawnienia czeladniczo-kowalskie. - Mioł jo se tam homerskie kowadło, śrobstok, klysce, i wselenijakie młotki - pisze o sobie w książce Tadeusza Jankowskiego „Pasje Mieczysława Króla Łęgowskiego”. Przez czas jakiś uprawiał skoki narciarskie. Pracował m.in. w wytwórni nart w Szaflarach oraz w Centralnym Ośrodku Sportu. Posiada uprawnienia konserwacji zabytków - restaurował m.in. Willę Koliba. Był radnym miasta Zakopane.

Kolekcjoner - to słowo najlepiej charakteryzujące tego niezwykłego człowieka. Swoje serce oddał nartom. Bo kolekcjonował głównie sprzęt narciarski - deski, buty, kije, foki. W swoim domu na zakopiańskich Bachledach stworzył bogate i jedyne takie w Polsce muzeum. Dzięki jego unikatowej kolekcji ocalał dawny narciarski świat Zakopanego, nawet ten sprzed ponad 100 lat. Kolekcja nart liczy ponad 200 par. Kolekcjonował także inne przedmioty i sprzęty związane z zimowymi sportami: łyżwy, buty, sztućce.

Jego pasjami były również kowalstwo artystyczne, rzeźbiarstwo, metaloplastyka, poezja. Rodzina – żona Anna, córki Bożena, Katarzyna, Kornelia, Przyjaciele i jego pasje pomagały mu wytrwać w ciężkiej chorobie, z którą zmagał się od lat.

- Mietku żyłeś godnie i twórczo, odszedłeś godnie i dzielnie jak na Wielkiego Człowieka przystało. Jest dla nas ogromnym honorem, że mogliśmy być wśród Twoich przyjaciół. Przyrzekamy, że dzieło Twojego życia nie zostanie zapomniane, a będzie pokazane następnym pokoleniom. Żałuję, że nie zdążyłem za Twojego życia, ale wierzę niezłomnie, że z Królestwa Niebieskiego będziesz nam wciąż Patronem” - napisał o Mieczysławie Królu Łęgowskim Rafał Sonik, przyjaciel artysty, który poza swoją działalnością przedsiębiorcy i sportowca od lat integruje wokół siebie środowisko Ludzi Kasprowego – dawnych mistrzów śnieżnych tras, ratowników i przewodników górskich. Mieczysław Król Łęgowski bywał stałym uczestnikiem spotkań Ludzi Kasprowego, organizowanych na Hali Kondratowej oraz na zakopiańskich Lipkach.











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    789





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024