E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Czym będzie plan ochrony Parku Kulturowego Krupówki?
 dodano: 6 Grudnia 2016

W piątek, 9 grudnia na otwartym spotkaniu informacyjnym zaprezentowane zostaną efekty prac nad pierwszym etapem planu ochrony Parku Kulturowego dla obszaru ulicy Krupówki. Czym jest i po co tworzy się ten dokument?


Plan ochrony jest dokumentem wymaganym przez "Ustawę o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami". Ma pokazać, jak docelowo będzie wyglądał park kulturowy. Z jednej strony doprecyzuje szczegóły jego funkcjonowania, a z drugiej da wytyczne do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego na obszarze parku kulturowego. "Chcemy poniekąd odczarować obraz planu ochrony. To nie będzie recepta na wszystko. Plan ochrony zbierze wskazania dla ochrony konserwatorskiej i określi, jakie jest zagrożenie dla danej kamienicy oraz co zrobić, by to zagrożenie zmniejszyć. Nie będzie jednak precyzował, jaka działalność powinna się w niej znajdować" - wyjaśnia Tomasz Filar, naczelnik Wydziału Gospodarki Gruntami w zakopiańskim Urzędzie Miasta.
 

Pierwszy etap - diagnoza
 

Wprowadzony niespełna pół roku temu na głównym zakopiańskim deptaku oraz przylegających do niego przecznicach park kulturowy ma na celu ochronę zabytkowej przestrzeni o szczególnym znaczeniu dla historii, tradycji i kultury oraz ochronę walorów krajobrazowych. To właśnie dokładna analiza historycznych przemian na obszarze objętym parkiem jest głównym zadaniem pierwszego etapu planu ochrony. A początki sięgają daleko, bo do końca XVII wieku, gdy Krupówkami wiodła droga, którą pasterze prowadzili owce do Doliny Jaworzynki. "Z rysu historycznego jasno wynika, że cały obszar parku kulturowego ma wartość historyczną, zabytkową i krajobrazową. Jest jednak bardzo zróżnicowany, dlatego plan ochrony wskaże obszary, które będą poddane intensywnej ochronie i takie, które będą traktowanie bardziej liberalnie" - mówi dr Andrzej Siwek z Zakładu Ochrony Dóbr Kultury Instytutu Historii Sztuki UJ, który z zespołem pod przewodnictwem prof. Zbigniewa Myczkowskiego przygotowuje plan ochrony. Na spotkaniu pokazane zostaną także relacje widokowo-kompozycyjne, które już teraz umożliwiają wskazanie obszarów szczególnie cennych oraz najbardziej zagrożonych. "Ważny na tym etapie jest dla nas głos mieszkańców i przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność na terenie parku kulturowego. Chcemy poznać ich oczekiwania i ewentualne obawy związane z funkcjonowaniem parku" - dodaje Andrzej Siwek. Wszystko to da podstawę do sformułowania wytycznych w następnym etapie
 

Drugi etap - rozwiązania
 

Będzie to najważniejsza część, kończąca prace nad planem ochrony. W przeciwieństwie do pierwszej części, która skupia się bardziej na kontekście historycznym, opisane i ocenione zostaną przemiany i zjawiska zachodzące obecnie na obszarze parku kulturowego. W tym etapie znajdą się też wytyczne w zakresie ochrony krajobrazu, które będą mieć odniesienie do planów miejscowych. Pojawią się także wskazania do ewentualnych zmian w uchwale o utworzeniu parku kulturowego, np. zmiana jego granic. Dzięki temu sprecyzowane zostaną długofalowe cele i uporządkowane działania w ramach parku. "Już teraz, po kilku miesiącach od wprowadzenia parku kulturowego widać, jak bardzo był on potrzebny. Podczas sierpniowych badań w Kuźnicach Krupówki z parkiem kulturowym były często wskazywane jako przykład do naśladowania" - zwraca uwagę Agnieszka Nowak-Gąsienica, wiceburmistrz miasta Zakopane. Zmiany, jakie zachodzą na Krupówkach i objętych parkiem kulturowym ulicach, dokumentuje na Facebooku oficjalny profil Park Kulturowy Krupówki. Każdą zmianę ilustrują dwa zdjęcia: jedno sprzed wprowadzenia parku kulturowego, drugie - po dostosowaniu się właścicieli nieruchomości lub prowadzących działalność do nowych wymogów.
 

Spotkanie z wykonawcami planu ochrony odbędzie się 9 grudnia o godzinie 16:00 w sali obrad Urzędu Miasta Zakopane.











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    1055





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024