E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Aktualności
Pierwszy kompletny przewodnik narciarstwa wysokogórskiego po Tatrach "Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy" Wojciecha Szatkowskiego
 dodano: 22 Października 2014

„Współcześni narciarze szukają w górach kontaktu z przyrodą pozbawionego ułatwień i urządzeń technicznych. Ciszy, spokoju. W to poszukiwanie narciarskiego eldorado idealnie wpisuje się turystyka narciarska” - pisze Wojciech Szatkowski w „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy”. Ukazująca się 30 października książka to kompletny, bogato ilustrowany przewodnik dla narciarzy, których interesują piękne widoki i prawdziwa przygoda.


Jak ze schroniska PTTK udać się na Grzesia ze zjazdem na Polanę Chochołowską, a później, Doliną Starobociańską, do Hali Stara Robota i z powrotem? W jaki sposób dobrać odpowiedni sprzęt do skituringu i dlaczego kurniawa może być niebezpieczna? „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” odpowie na setki podobnych pytań. To książka zarówno dla początkujących narciarzy-turystów, jak i zapalonych skiturowców.

Zawrat, Krzyżne, Szpiglasowa Przełęcz, przejście na nartach przez Czerwone Wierchy czy zjazd z Lodowej Przełęczy, Czerwonej Ławki, Koziego Wierchu - to historyczne trasy pionierów narciarstwa turystycznego w Polsce z początków XX wieku. Dzięki książce możemy podążać narciarskim śladem przodków. Chociaż narciarstwo wysokogórskie ma w polskich Tatrach ponad stuletnią tradycję, dopiero w połowie lat 90. moda na skituring odżyła na dobre. Piękne widoki, swoboda, atrakcyjne zjazdy i dzikość gór decydują o wzroście liczby polskich skiturowców.

„Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” powstał z myślą o tych, którzy nie lubią slalomu pomiędzy innymi narciarzami, unikają zatłoczonych stoków, kolejek do wyciągów, taśm ograniczających przestrzeń i sztucznego śniegu. W książce znajdziemy kilkadziesiąt propozycji wycieczek, o zróżnicowanym stopniu trudności, w polskich i słowackich Tatrach oraz szczegółowe mapy, ułatwiające zaplanowanie tras narciarskich. Przewodnik uzupełniają informacje historyczne i fragmenty tekstów pionierów narciarstwa oraz ponad 200 barwnych fotografii najpiękniejszych zakątków Tatr. Liczne praktyczne rady, wskazówki dla początkujących, aktualne adresy schronisk i przydatnych serwisów internetowych okażą się pomocne dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem wysokogórskim.

Przewodnik został wyprodukowany w całości na przyjaznym środowisku i wodoodpornym papierze syntetycznym SYNPAP. Pozwoli to tatrzańskim skiturowcom korzystać z książki w terenie, niezależne od warunków meteorologicznych.

 

Wojciech Szatkowski - ur. 1966 r., narciarz wysokogórski, przewodnik tatrzański, historyk, pracownik Muzeum Tatrzańskiego, uprawia narciarstwo wysokogórskie od 1984 r. W Tatrach dokonał w sumie ok. 450 różnych wycieczek narciarskich i zjazdów, wariantów tychże zjazdów i mniejszych wariancików, zarówno w Tatrach Zachodnich, jak i Wysokich.  Jeździł na nartach także w innych górach. W 2000 r. był, z Janem Trzebunią i Andrzejem Marciniakiem, pomysłodawcą i organizatorem międzynarodowych zawodów w ski-alpinizmie, Pucharu SN PTT im. Józefa Oppenheima. Zawody te są rokrocznie organizowane w rejonie Doliny Chochołowskiej w Tatrach Zachodnich (za wyjątkiem 2011 r.); a w roku 2004, 2006, 2009 miały rangę Mistrzostw Polski w tej dyscyplinie, 2005 – Finału Pucharu Europy Środkowej w ski-alpinizmie, a wzięli w nich udział ski-alpiniści z Czech, Słowacji i Polski. Zorganizował lub współorganizował już 13. edycji tych zawodów. W 2008 r. był, wraz z Leszkiem Behounkiem, inspiratorem organizacji Biegu Wysokogórskiego im. Franciszka Marduły (pierwszego biegu wysokogórskiego w Zakopanem) przez Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” Gniazdo w Zakopanem, (kierownik trasy tych zawodów w l. 2008-2009, uczestnik 2009). W latach 2009-2013 dyrektor zawodów „Budrem” Klubu Wysokogórskiego Zakopane w ski-alpinizmie. 2012 r. organizator i dyrektor biegu górskiego na Wołowiec i Rakoń w Tatrach Zachodnich. Uczestnik zawodów w ski-alpinizmie im. Piotra Malinowskiego, Memoriału Jana Strzeleckiego, Pucharu Polar Sportu, Józefa Oppenheima, XXI Trofeo Carlo Marsaglia, Pucharu Parków Narodowych i finału Pucharu Świata w ski-alpinizmie ISMF w Zakopanem 2011 (zawsze w kategorii amatorskiej). Członek Komisji Narciarstwa Wysokogórskiego PZA 2006. Członek klubu sportowego SN PTT 1907 Zakopane - najstarszego klubu narciarskiego w Polsce. Ukończył kurs przewodników tatrzańskich, jest przewodnikiem tatrzańskim III klasy. Współpracownik „Tatr”, „Ski Magazynu”, "Zakosu”, „Dziennika Polskiego”, „Taternika”, gdzie publikuje teksty o górach.

 

Wojciech Szatkowski, „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy”, Wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego, Zakopane 2014











«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    6324





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024