E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Podhale
Nie chcą wiatraków, bo te zasłonią widok na Tatry
 dodano: 6 Stycznia 2010    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2010/01/06)

Inwestorzy gotowi są wydać miliony euro. Urzędnicy boją się, że to może być złe rozwiązanie.

Gmina Czarny Dunajec jest zainteresowana rozwijaniem proekologicznego sposobu pozyskiwania energii, chociaż pojawiają się osoby, które z chęcią zainwestowałyby milion euro w budowę wiatraka.


Mimo że Unia popiera rozwój takich urządzeń, to według czarnodunajeckich urzędników są one za głośne, zasłonią widok na Tatry, a poza tym ograniczą rozbudowę, ponieważ wymagają co najmniej 400-metrowego odstępu od zabudowań.

Do urzędu gminy wpłynęło osiem wniosków o zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, które pozwoliłyby na budowę wiatraków na terenach rolnych w Czarnym Dunajcu Podczerwonym, Cichem i Starym Bystrem.

- Oprócz nich wpłynął jednocześnie jeszcze jeden wniosek od grupy radnych, którzy chcieliby zmiany - mówi Antoni Chlebek, kierownik referatu budownictwa, gospodarki przestrzennej i rozwoju. - Postulują wprowadzenie pozwoleń na budowę elektrowni wiatrowych w miejscach, gdzie dopuszczona jest budowa obiektów rekreacyjnych, takich jak chociażby platformy widokowe.

Według kierownika Chlebka, to totalne nieporozumienie. Wiatraki mają bowiem mnóstwo wad, o których czasami nie wie zwykły śmiertelnik. Kierownik przygotował nawet dla radnych informację o funkcjonowaniu wiatraków, by ci zdali sobie sprawę, że nie są to ekologiczne urządzenia.

- O wiatraki rozbija się ptactwo - wyjaśnia. - Takie budowle zmienią nasz krajobraz, a my mamy przecież tutaj widok na Tatry. Nikt nie przyjeżdża patrzeć na wiatraki.

Radny Tadeusz Czepiel, chociaż nie był wśród tych radnych, którzy złożyli wniosek o zmiany w planie, popiera go. - Nam nie chodzi o to, by na terenie gminy powstały fermy wiatraków, ale by w kilku miejscach, gdzie są odpowiednie warunki, mieszkańcy mogli wybudować takie obiekty. Przecież przy takich budowach potrzebna jest ekspertyza oddziaływania na środowisko i to ona ostatecznie wskaże, czy wiatrak można wybudować, czy nie.

Władysław Kowalczyk z Cichego, który pomagał inwestorowi spoza Podhala znaleźć miejsce pod budowę wiatraków, oporem gminy jest zdziwiony. Jego zdaniem, to doskonały sposób na zarobienie pieniędzy przez gminę z tytułu podatków od nieruchomości płaconego przez właściciela gruntu, na którym stanie wiatrak. Ponadto przy realizacji inwestycji kilka osób znalazłoby zatrudnienie. - Nasze wiatraki chcieliśmy umiejscowić w Cichem i Starem Bystrem - mówi Kowalczyk. - Ok. 400 metrów od zabudowań prawie nie byłyby widoczne. Wiatraki oddalone byłyby od strefy ochronnej Natura 2000 i terenów widokowych. A poza tym nie hałasują.

Józef Słowik







•  Z kądś tę energię trzeba czerpać   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~krzychu      09:15 Śr, 24 Lut 2010
Od dłuższego czasu interesuję się energetyką odnawialną. Proszę autorów strony o nie powielanie mitów nt. wiatraków. Moim zdaniem wiatraki nie przysłonią Donajczanom góry. Bez przesady. Co do ptactwa, to są już dostępne technologie które chronią ptaki przed zderzeniem z śmigłami, ekspertyzy ornitologów powinny to również wykluczyć. Nikt jakoś nie żali się że ptaki rozbijają się o sieci wysokiego napięcia, czy giną na drogach. Czy słyszał ktoś o nowoczesnych siłowniach z dyfuzorami, kilka krotnie wydajniejszymi i mniejszymi?





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    491





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024