E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Orzechówka – złodziejka z TPN
 dodano: 16 Czerwca 2009    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2009/06/16)
Przy schronisku nad Morskim Okiem turyści, szczególnie ci głodni, muszą pilnować jedzenia przez taką orzechówką (FOT. MARCIN MAKÓWKA)

Ludzie karmiąc zwierzęta tylko im szkodzą. Pilnuj swojego obiadu przed Morskim Okiem. Turysto, nie karm orzechówki, bo zaszkodzisz ptakowi i... limbom.

Nad Morskim Okiem grasuje banda inteligentnych złodziei. Kradnie turystom jedzenie. Wystarczy, że ci na moment odwrócą się od talerza, a znikają z niego frytki, naleśniki, parówki... Bo orzechówka, sporej wielkości ptak zamieszkujący okolice Morskiego Oka, kradnie na potęgę. Obecnie to największy złodziej w TPN.


A o to, że zeszła na złą drogę, wicedyrektor TPN Stanisław Czubernat oskarża turystów. Jeszcze kilka lat temu orzechówka zajadała się larwami, orzechami laskowymi, jaszczurkami, nasionami z szyszek. Dziś na te smakołyki już nawet nie popatrzy. Woli to, co jedzą turyści.

– Byłem niedawno nad Morskim Okiem. Zamówiłem sobie naleśniki, siadłem przy stoliku przed schroniskiem i dosłownie na chwilkę odwróciłem się. Okazało się, że pół mojego naleśnika zniknęło z talerza – opowiada Marcin Maczek, turysta z Krakowa. – Ukradło mi jedzenie takie wielkie ptaszysko. Potem dowiedziałem się, że jest to orzechówka. I że nie mnie jednemu zwędziła z talerza obiad.

Orzechówki, choć żyją w całych Tatrach, szczególnie upodobały sobie plac przed schroniskiem Morskiego Oka. Tu bowiem zawsze mogą liczyć na „życzliwych” turystów.

– Byłam świadkiem, jak turyści karmili orzechówkę biszkoptami – twierdzi pani Danuta, turystka z Krakowa. – Zapewne żal im się zrobiło „biednego”, zagłodzonego ptaka, bo ten darł się w niebogłosy. Myślałam, że pęknie z przejedzenia! Orzechówka zjadła całą paczkę biszkoptów, otrzepała się i znowu otwarła dziób. Chciała więcej. Nie wytrzymałam i powiedziałam turystom, że nie wolno dokarmiać ptaków. Ci się specjalnie w ogóle nie przejęli. Poszli kupić kolejne biszkopty, a ja w tym czasie przegoniłam ptaszysko. Sama przy okazji padłam ofiarą nienażartego ptaka, który w międzyczasie poczęstował się moją parówką.

Wicedyrektor Czubernat przyznaje, że z orzechówką jest problem.

– Ptak w ogóle nie boi się już ludzi. Turyści pozostawiają resztki jedzenia przy schronisku albo dokarmiają ją. Sam kiedyś widziałem, jak znalazła pozostawioną przez turystów dużą bułkę wodną. Próbowała ją wziąć w dziób, ale nie dała rady, więc wbiła dziób w bułkę i unosząc się z tym ciężarem, na oślep, bo nic nie widziała, poleciała do lasu, gdzie w spokoju zjadła. Wyglądała jak wielka fruwająca bułka! – śmieje się Czubernat, ale natychmiast poważnieje i dodaje, że odżywianie się ludzkim jedzeniem szkodzi samej orzechówce, ale i... limbie.

– Orzechówka normalnie odżywia się nasionami z szyszki limby – tłumaczy Czubernat. – Dzięki temu limba rozsiewa się na stanowiskach, gdzie bez pomocy orzechówki nigdy by się nie znalazła. Turyści nie zdają sobie sprawy, że dzięki jej dożywianiu będziemy mieć mniej limby.

Halina Kraczyńska







•  złodziej nad MOKIEM   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 ~ewus      20:45 Sb, 11 Lip 2009
Problemem jest nie brak uwagi i wówczas ptak kradnie nam z telerza posiłki ale jak zwykle turyści którzy dokarmiają ptaki frytkami polując przy tym na ciekawsze zdjęcia... :-( Nad Czarnym Stawem dzieci dokarmiają kaczki chlebem a wszystko to pod okiem rodziców robiących zdjęcia... amd





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    14021





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024