E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Tatry
Kosodrzewina pochłonie Kasprowy Wierch – ostrzegają Francuzi
 dodano: 19 Lipca 2008    (źródło: Gazeta Krakowska - www.gk.pl - 2008/07/19)
Roślinność w Tatrach powoli przesuwa się w wyższe partie gór (FOT. HALINA KRACZYŃSKA)

Za sto lat kosodrzewina dotrze w rejon Kasprowego Wierchu – tak jednoznacznie prognozują naukowcy. W ostatnim wydaniu prestiżowego pisma „Science” francuscy przyrodnicy stawiają odważną tezę, że wiele gatunków roślin przesuwa się w góry, uciekając przed ociepleniem klimatu.


Uczeni wzięli pod lupę wędrówki 171 gatunków flory występujących we Francji. I okazało się, że dwie trzecie badanych roślin przesunęło się w górę aż o 30 metrów. Francuzi twierdzą, że podobnie będzie w Tatrach, gdzie ocieplenie zmusza rośliny do szukania sobie chłodniejszych miejsc i dogodnego wegetowania wśród skał i szczytów.

Prawdą jest, że już od dłuższego czasu w Tatrach obserwuje się podwyższanie górnej granicy lasu. Jednak polscy przyrodnicy i naukowcy wiążą to zjawisko bardziej z wyprowadzeniem owiec z tatrzańskich hal niż z tzw. efektem cieplarnianym.

– W XIX wieku intensywnie wycinano las w rejonie górnej granicy i wypalano kosówkę – przypomina dr Paweł Skawiński, dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wypas owiec w naturalny sposób nie pozwalał na zarastanie tych górskich terenów. – Uważam więc, że to właśnie wycofanie z Tatr pasterstwa spowodowało, iż te tereny znów zarasta las i kosodrzewina. Mniejszy wpływ na to mają zmiany klimatyczne – podkreśla dyrektor Skawiński.

Górale to potwierdzają. – Kiedyś owce pasły się np. w Małej Łące – wspomina Andrzej Galica. Potem tego zabroniono i dlatego teraz piękne tatrzańskie polany znów zarastają lasem. – Owca nikomu szkody tam nie robiła, a działała jak naturalna kosiarka i uniemożliwiała zarastanie gór.

Dyrektor TPN, Paweł Skawiński przypomina, że znana jest historia tatrzańskiej flory i fauny z przeciągu 10000 lat.

– Były w niej takie okresy, że las sięgał wyżej. I takie wahania w przyrodzie są naturalne. Trudno nawet po kilkunastu latach, gdy klimat jest cieplejszy, mówić już, że to stała tendencja. Dyrektor zauważa, że mała epoka lodowa w Tatrach trwała do połowy XIX wieku i wtedy warunki w górach były wyjątkowo niekorzystne. Dlatego w tym czasie przyroda „schodziła” w dół.

–Trudno teraz jednoznacznie wyrokować, czy obecne ocieplenie to chwilowa sinusoida przyrody, czy też mamy stałą tendencję, bo ludzie za bardzo podgrzali planetę swoim nierozważnym działaniem – mówi dyrektor TPN. Na to pytanie nie da się obecnie odpowiedzieć.

Francuscy naukowcy zauważają także, że w XX wieku na ich terenie klimat ocieplał się szybciej niż wynosi średnia światowa. Szacuje się, że średnia temperatura w ciągu stu lat wzrosła o1 stopień. Podobnie jest w Polsce.

Przemysław Bolechowski







•  Bzdurny tytuł   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 roślinka      00:09 Nd, 20 Lip 2008
Panie Bolechowski pisze pan bzdury. Zwarta łany kosodrzewiny dorastają w Tatrach do wysokości 1850 m. n.p.m. , do wysokości 2050 m. można spotkać ją często. I bywa ona w Tatrach nawet na wysokości 2140m. Przed czym maja więc ostrzegać Francuzi.
Tatrom może grozić znaczne zarośnięcie lasem. Ale także może nastąpić ograniczenie czasowe i obszarowe występowania zimy. A wtedy cały nartobiznes szlak trafi. Wielu biznesmenów niestety opanowała żądza pieniądza i nie patrzą na dobro ludzi i przyrody. Dobrze niech w końcu powstanie ta nazwa "Górali- ski" i będzie pamiątka na Podhalu po narciarstwie jak po hutach w Kuźnicach.

         •  Re: Bzdurny tytuł   Zgłóś moderatorowi do usunięcia
 miler      09:14 Nd, 20 Lip 2008
...może nastąpić ograniczenie czasowe i obszarowe występowania zimy...
Biznesmenem ani narciarzem nie jestem , ale zimę w Tatrach uwielbiam. Jej brak lub ograniczenie obszarowe byłoby nie tylko przykre dla biznesu , ale również dla przyrody tatrzańskiej. Także roślinko nie tylko mało obchodzący mnie biznes jest zagrożony , ale również równowaga w przyrodzie. Pozdrawiam miłośniczkę przyrody tatrzańskiej.





«« Powrót do listy wiadomości


 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    3001





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024