E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Narty
 Aktualności
   Bezpieczeństwo, porady
Kamery na wyciągach
Giełda sprzętu
 WYCIĄGI NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Poronin
   Zakopane
   Ząb
   Małe Ciche
 SZKOŁY NARCIARSKIE
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
 WYPOŻYCZALNIE SPRZĘTU
   Białka Tatrzańska
   Bukowina Tatrzańska
   Czerwienne
   Gliczarów Dolny
   Gliczarów Górny
   Kościelisko
   Murzasichle
   Zakopane
   Ząb
 NARTY
   Ciekawostki
    Historia
      Zawody
      Legendy nart
      Teksty archiwalne
      Narty na świecie
      SN PTT 1907 Z-ne
   Wielka Krokiew
   Sprzęt i technika
 SNOWBOARD
   Historia
   Jak powstaje deska
   Snowboard miękki
   Snowboard twardy
   Snowboard dla dzieci
   Snowboard dla kobiet
    Technika jazdy
    Triki
   Jak zostać instruktorem
   Boarder cross
   Galeria
 SKI-ALPINIZM
   Skitury
   Freeride
   Jak zacząć?
   Sprzęt
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

SN PTT 1907 Z-ne
Najmłodszy skoczek FIS 1939
100 lat SN PTT 1907 Zakopane

Jan Kula, zawodnik SN PTT, był wielką nadzieją przedwojennych skoków. W otwartym konkursie skoków, będącym jednocześnie ostatnią konkurencją narciarskich mistrzostw świata FIS w Zakopanem w 1939 r., był jedenasty. Wzbudzał zachwyt widowni stylem swoich skoków.
Jan Kula skakał pięknie, stylowo, szybując w powietrzu jak ptak

Urodził się w Zakopanem 2 lutego 1922 r. Tak wspominał po latach początki swojego narciarstwa: "Na nartach jeździłem od dziecka. Zaczynałem karierę sportową od udziału w zawodach dla dzieci o nagrodę Kornela Makuszyńskiego". Uprawiał wiele konkurencji zimowych: zjazd, biegi, ale najbardziej ukochał narciarskie skoki. Zawsze uśmiechnięty, koleżeński i serdeczny, a zarazem niezwykle skromny. Zaczynał narciarską karierę wraz z bratem Staszkiem (także SN PTT) na Wilczniku, gdzie skakali na skoczni usypanej ze śniegu. Tak o początkach narciarskich karier braci Kulów pisał w artykule "Kłaniajcie się Kulom" Krzysztof Blauth: "(...) Koledzy na Wilczniku, na Lipkach, trochę się z nich podśmiewają. Tacy mali - gdy rozpędzają się na stoku, rzeczywiście przypominają dwie malutkie staczające się ze zbocza kule - a tu kije jak na wielkoludów. Takie zrobił im tata - zakopiański stolarz pan Jakub Kula, przemyślnie kombinując, że jak to chłopaki, co chwacko pną się wzwyż niczym powój, wkrótce dorosną do ojcowskiego dzieła". Już w 1933 r., w wieku zaledwie 11 lat, Jan Kula stanął na progu Wielkiej Krokwi, co wspominał z sentymentem: - Miałem dokładnie 11 lat, kiedy mocno podniecony po raz pierwszy stanąłem na rozbiegu Krokwi. Był to rok 1932. Wraz ze mną mój rówieśnik Józef Daniel Krzeptowski. Co za emocja i jeszcze większa radość po skoku, w granicach 30 m.

Potem z bratem zapisał się do SN PTT - zaczęły się zwycięstwa i sukcesy. W 1939 r. całe Zakopane przygotowywało się do MŚ, w tym i nasza kadra, a w niej Jan Kula, który ukończył 17 lat i był najmłodszym skoczkiem zawodów. Pisano o nim jako o "cudownym dziecku polskich skoków narciarskich" i "objawieniu sezonu". Faktycznie, skakało mu się wtedy, jak wspominał, świetnie. Niestety, ta szczęśliwa passa skończyła się na treningu, kiedy to po skoku na 79 m, wywrócił się na zeskoku i połamał skokówki. Drugich nart skokowych nie było. Z pomocą pośpieszył mu producent "zubków", a zarazem przyjaciel narciarstwa - Stanisław Zubek i na sobotę przygotował Kuli nowe skokówki. Zawodnik otrzymał je jednak dopiero wieczorem; nie zdążył na nich należycie potrenować i "oswoić" się z nowymi nartami. Mimo to był jedenasty w konkursie. "Znaleźć się na 11. miejscu wśród najlepszych skoczków świata to sukces, którego dostąpił tylko Asbjoern Ruud i Josef Bradl" - taki tekst zamieszczono w "Przeglądzie Sportowym" z 20 lutego 1939 r. Tego samego dnia, już po zakończeniu oficjalnego konkursu, Jan Kula skoczył na Krokwi 85,5 m, co było nowym, nieoficjalnym rekordem skoczni.

W czasie wojny po kampanii francuskiej, podczas której został ranny w nogę, znalazł się w Szwajcarii (tam został internowany). Rana nogi okazała się na tyle poważna, że groziła mu amputacja. Operacja, po czym dwa lata w szpitalach, ale ostatecznie nogę uratowano. Po zakończeniu wojny powrócił do sportu. Jedyną olimpiadą zimową Jana Kuli był start w Igrzyskach Olimpijskich w St. Moritz w Szwajcarii w 1948 r.

Ten olimpijski wyjazd wspomina Kula następująco: - Niestety, nie powiodło mi się podczas olimpiady w St. Moritz. W pierwszej serii skoków, gdy jechałem na rozbiegu, nadciągnęła zadymka śnieżna. Zupełnie nie wiedziałem, co się ze mną dzieje, czy zjeżdżam, czy skaczę. Skok był fatalny i to przesądziło, że zdobyłem zaledwie 33. miejsce. Ciekawe, ale na Zimowych Igrzyskach w St. Moritz wystąpił jako "Jerzy Kula", ponieważ pomylono jego imię w legitymacji.

Skakał czynnie do 1960 r. Po zakończeniu kariery, do roku 1981 pełnił funkcję sędziego narciarskiego. Miał też niewielki warsztat narciarski. Za swoje wybitne zasługi dla polskiego narciarstwa został uhonorowany m.in. odznaczeniami Zasłużonego Mistrza Sportu, Zasłużonego dla Ruchu Olimpijskiego, ponadto odznaczono go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (9 maja 1990 r.).

Interesował się nie tylko narciarstwem - jego pasją były motocykle, chętnie w towarzystwie "Dziadka" Marusarza i innych zawodników łowił pstrągi, jak również budował modele latające. Zmarł 6 kwietnia 1995 r. i został pochowany na Nowym Cmentarzu w Zakopanem.

WOJCIECH SZATKOWSKI

Fot. ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego


«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    4823





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024