E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański


   Czarny Dunajec (gm. Czarny Dunajec)
Informacje ogólne

  O miejscowości  
  Dojazd / okolica  
  Lato  
  Zima  
  Turystyka  

Orientacyjne położenie Czarnego Dunajca (mapka udostępniona przez Studio Acord)
U wrót polskiej Orawy.

Czarny Dunajec to dość specyficzna wioska położona na terenie Kotliny Orawsko-Nowotarskiej, nad potokiem o tej samej, co wioska nazwie. Od północy graniczy ona z niewielkimi miejscowościami położonymi na zboczach Pasma Podhalańskiego, takimi jak: Załuczne, Odrowąż, Pieniążkowice, Dział i Wróblówka oraz Długopole. Od wschodu graniczy z najstarsza podhalańską wioską Ludźmierz a przez nią z miastem Nowy Targ. Na południowy wschód od Czarnego Dunajca rozciągają się długie ulicówki Rogoźnik, Stare Bystre, Miętustwo i Ciche, a od południa Chochołów. Nieco skomplikowana sytuacja ma miejsce na zachód od Czarnego Dunajca, tutaj, bowiem nakładają lub przeplatają się wzajemnie granice: polityczna, etniczna i hydrologiczna, tutaj bowiem kończy się Podhale a zaczyna polska (z północy) i słowacka (z południa) Orawa, a do tego występuje tu główny wododział europejski, który oddziela zlewisko Morza Bałtyckiego od zlewiska Morza Czarnego.

Czarny Dunajec został założony w XIV wieku, a oficjalną lokację otrzymał w 1542 r. Miejscowość, pomimo ze formalnie jest wioską, ma charakter miasteczka, zapewne dlatego od 1720 r. odbywają się tu jarmarki. W centrum miejscowości znajduje się rynek, co Czarnemu Dunajcowi przydaje owego miejskiego charakteru. Wiele murowanych domków ma wygląd niewielkich dworków z ganeczkiem, podpartym dwiema kolumnami. Do rynku przylega murowany kościół z lat 60-tych XIX w., który został wybudowany na miejscu starszej drewnianej świątyni, która została wzniesiona już w końcu XVI w. lecz uległa pożarowi, który w 1858 r. stawił niemal całą miejscowość.

Od XVII wieku przez dwa stulecia Czarny Dunajec był siedzibą parafii, sięgającej aż po Tatry.

W Czarnym Dunajcu warto przyglądnąć się ogólnie całej wiosce, ścisła zabudowa tzw. ulicówka z rynkiem świadczy o starym osadnictwie miejscowości. Godne obejrzenia są wspomniane czarnodunajeckie dworki, które łączą w sobie góralskie rozwiązania architektoniczne z nowatorskimi materiałami budowlanymi, bowiem większość tych domów wybudowanych jest z cegły.

W najbliższej okolicy Czarnego Dunajca godne obejrzenia są tzw. puścizny, czyli torfowiska, które posiadają nie tylko cenny torf, ale przede wszystkim są prawdziwą perłą dla botaników. Podhalańskie torfowiska stanowią naturalne środowisko dla rzadkich roślin, w tym roślin owadożernych, takich jak popularna rosiczka.

Czarny Dunajec to także wioska, w które żywe są jeszcze tradycje góralskie. Co prawda żywotność tych tradycji nie jest tak silna jak np. w Kościeliskach czy na Bukowinie Tatrzańskiej, lecz i tutaj odbywają się również różnorakie imprezy i festyny folklorystyczne. Specyfika położenia Czarnego Dunajca na granicy z Orawą ubogaca te imprezy o rytmy orawskie, a mieszkająca tu dość duża grupa Romów również nie pozostaje obojętna na muzykę, toteż można tu posłuchać również rytmicznych melodii cygańskich.

żródło:
Opracowanie własne www.z-ne.pl
«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    27964





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024