E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Warto odwiedzić
Ludźmierz
Najstarsza wieś na Podhalu. Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala.
Lokalizacja:Wieś w kotlinie podhalańskiej, w okolicach Nowego Targu.
Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala
strona:    

LUDŹMIERZ jest najstarszą wsią na Podhalu. Pierwotne zagrody leżały wśród trzęsawisk nad Czarnym Dunajcem, pomiędzy ujściem potoków Lepietnicy i Rogoźnika, przy starym szlaku handlowym, prowadzącym z Krakowa przez Nowy Targ na Węgry. Po pogłębieniu koryt potoków teren osuszono, a po mokradłach pozostały jedynie torfowiska wysokie w zachodniej części Ludźmierza.

Wieś położona jest w kotlinie podhalańskiej zwanej Orawsko-Nowotarską, w okolicach Nowego Targu. Płaski teren umożliwia rozwój wsi. Pola uprawne i łąki wznoszą się łagodnie na północ i na południe za potokiem Rogoźnikiem w kierunku wapiennych skałek wsi Maruszyna. Na zachód jest kompleks leśny zwany Sośliną i Sośliną Małą. Od granicy wsi Rogoźnik ciągnie się strefa torfowisk wysokich z unikatową roślinnością torfowiskową, wśród której występuje między innymi bagienna odmiana kosodrzewiny. Ta enklawa naturalnego środowiska roślinnego w przyszłości winna stać się rezerwatem przyrody.

Przez Ludźmierz prowadzi szlak turystyczny z Szaflar na Pogórze Orawskie (przez Żeleźnicę - 912 m n.p.m.) i dalej na Babią Górę (1725 m n.p.m.).

Ludźmierz, to coraz bardziej znane miejsce pielgrzymek i równocześnie ośrodek kultury katolickiej, która promieniuje daleko poza Podhale.

Historia

Historia Ludźmierza jest związana z powstaniem na początku XIII w. klasztoru cystersów, którzy zostali tu sprowadzeni w celu kolonizacji Podhala. Otrzymali oni rozległe nadania książęce, rozciągające się od dzisiejszego Długopola aż po Dębno. Pierwsze wiadomości o zagospodarowaniu tych ziem pochodzą z roku 1234, kiedy to wojewoda krakowski Teodor Gryfita zakłada wieś, buduje kościół i klasztor cystersom, których sprowadza z Jędrzejowa. Klasztor istnieje tu w latach 1234-1245, a następnie zostaje przeniesiony do Szczyrzyca. Istnienie kościoła parafialnego w wieku XV potwierdza zarówno Jan Długosz, jak również dokumenty kościelne związane z wizytacjami biskupów od roku 1566. Parafia znajduje się pod patronatem opata cystersów ze Szczyrzyca, w jego zaś imieniu administruje nią jeden z zakonników. Parafią ludźmierską cystersi władają aż do roku 1824. Od początku obejmowała ona wsie cysterskie - Rogoźnik i Krauszów, i jako własność zakonu stanowiła odrębną jednostkę gospodarczą wśród wsi podhalańskich. Pierwotnie stał tu drewniany, modrzewiowy kościół kryty gontem, z trzema ołtarzami. W latach 1869-1877 na miejsce rozebranego drewnianego kościoła wybudowano nowy, murowany. Świątynia w stylu neogotyckim, pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, to najważniejsze sanktuarium Podhala i miejsce pielgrzymek o zasięgu ponaddiecezjalnym. Do kościoła przeniesiono rokokowy ołtarz z figurą Matki Boskiej Ludźmierskiej.

Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala

Ludźmierz kojarzy się góralom podhalańskim z cudowną figurą Matki Boskiej "Gaździny i Królowej Podhala". Kult Maryjny trwa od niepamiętnych czasów. Figura słynąca z niezliczonych łask przyciąga tłumy pielgrzymów. Historycy określili, iż cudowna figura Matki Boskiej Ludźmierskiej powstała około roku 1400. Do dziś krążą legendy związane z tym faktem. Jedna z nich głosi, że kupcom jadącym na Węgry ukazała się postać Matki Boskiej, a na miejscu cudu wzniesiono kościół i umieszczono w nim statuę Matki Boskiej. Inna legenda mówi, że węgierski handlarz winem, w czasie podróży zboczył z drogi prowadzącej przez torfowiska koło Ludźmierza, jego wóz ugrzązł, jemu samemu zaś groziła utrata życia. Głodny i znużony wzywał pomocy Matki Boskiej oraz oddał się w Jej opiekę. Przyrzekł wówczas, że po wyjściu z opresji sporządzi figurę Matki Boskiej i złoży ją w kościele ludźmierskim. Jego modlitwa została wysłuchana - w ciemności zauważył światło z ludźmierskiego kościoła, wydostał się z bagna i uratował życie. Z wdzięczności ufundował figurę.

Ważnymi datami dla tego sanktuarium były koronacja cudownej figurki koronami papieskimi przez prymasa Stefana Wyszyńskiego i biskupa Karola Wojtyłę 15 sierpnia 1963 roku, a także dwie pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II do Matki Boskiej Ludźmierskiej, o której na lotnisku nowotarskim 8 czerwca 1979 roku powiedział: Matka Boska jest zawsze podobna do ludzi ze swego domu. Kiedy teraz patrzyłem w Meksyku na Matkę Boską z Guadalupe, Matkę Boską Indian, przychodziła mi na myśl najbardziej Matka Boska Ludźmierska, bo to taka prawdziwa Gaździna Podhalańska. Odmawiając różaniec u stóp tej Królowej i Gaździny Podhalańskiej 7 czerwca 1997 roku powiedział między innymi: Tutejszy lud, który się odznacza prostotą i głęboką wiarą, zawsze miał poczucie tego, jak wspaniałym źródłem życia duchowego może być modlitwa różańcowa. Od wieków z różańcem w ręku przychodzili tu pielgrzymi różnych stanów, rodziny i całe parafie, aby od Maryi uczyć się miłości do Chrystusa. W modlitwie różańcowej z Papieżem wzięło udział około 250 tys. pielgrzymów nie tylko z Podhala, ale również z całej Polski.

W latach dziewięćdziesiątych wydarzeniem kulturalnym związanym z sanktuarium stają się koncerty "Nieszporów Ludźmierskich". Ich prawykonanie odbyło się w Ludźmierzu 28 września 1992 roku. Autorem muzyki jest pochodzący z Nowego Targu kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz, autorem psalmów zaś Leszek A. Moczulski.

W ostatnim dziesięcioleciu Sanktuarium Ludźmierskie zostało rozbudowane. Wokół kościoła wzniesiono krużganki, wieczernik, ołtarz polowy i stacje Drogi Krzyżowej. Wybudowano okazały dom dla pielgrzymów, w którym Ojciec Święty poza programem spotkał się przy herbatce ze swoim kolegą szkolnym, emerytowanym księdzem oraz z kustoszem i budowniczym sanktuarium. Wcześniej, składając podziękowanie budowniczym stwierdził: Z podziwem patrzę na to sanktuarium, które tak rozrosło się i wypiękniało.

Końcem lat 90-tych sanktuarium ulega dalszemu rozbudowaniu. W podzięce Ojcu Świętemu za modlitwę różańcową wzniesiony został sumptem górali z Ameryki, Ogród Różańcowy. Stacje różańca wykonane są z białego marmuru, a nad całością góruje wzniesienie Stacji Ukrzyżowania Pana Jezusa. W centrum zaś ogrodu znajduje się pomnik z brązu klęczącego na modlitwie Ojca Świętego Jana Pawła II.

Ranga tego sanktuarium ciągle wzrasta, o czym dowodzi podniesienie przez Ojca Świętego tutejszego kościoła do godności Bazyliki Mniejszej. Jego osobistym darem na 40-lecie koronacji cudownej figurki Matki Boskiej Ludźmierskiej jest piuska papieska, przechowywana tu jako dowód przywiązania Papieża Polaka do tego miejsca.

Rozwój i rozbudowę sanktuarium zawdzięczamy pracowitości i wytrwałości budowniczego ks. Prałata Tadeusza Juchasa. Poświęcenie Ogrodu Różańcowego zbiegło się z jubileuszem 600-lecia kultu cudownej figurki - Gaździny Podhala oraz I Światowym Zjazdem Górali w Ludźmierzu w 2000 roku. W ostatnim czasie Ogród Różańcowy jest powiększany o 5 nowych stacji czwartej części Światła Różańca Świętego.

strona:    
żródło:
Umieszczone za pozwoleniem Urzędu Gminy Nowy Targ - www.ugnowytarg.pl
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    14733





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024