E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Podhale
 Regiony Podhala
   gm. Bukowina Tatrz.
   gm. Nowy Targ i Szaflary
   gm. Kościelisko
   gm. Poronin
   gm. Czarny Dunajec
   gm. Biały Dunajec
   gm. Zakopane
Warto odwiedzić
Wycieczki po Podhalu
 Folklor podhalański
   Gwara góralska
   Muzyka
   Taniec
   Zwyczaje
   Strój regionalny
    Śpiewnik góralski
   Budownictwo
   Sztuka
   Pasterstwo
   Oscypek
   Ciupaga
   Górale
   Kuchnia
   Legendy
   Owczarek podhalański
 Kultura i sztuka
   Muzyka
   Malarstwo
   Rzeźba
   Literatura
   Architektura
   Artyści
 Imprezy w regionie
 Aktywny wypoczynek
    Rowery
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Powiat Tatrzański
Aktualności
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Warto odwiedzić
Polana Głodówka
Miejsce z niepowtarzalną panoramą Tatr
Lokalizacja:przy drodze do Morskiego Oka lub do przejścia granicznego na Łysej Polanie, za Bukowiną Tatrzańską
Dostępność:miejsce ogólnie dostępne
Ekspozycja: niepowtarzalny punkt widokowy na praktycznie całe pasmo Tatr
Widok z Głodówki
strona:    
Polana Głodówka położona na południe od wsi Brzegi, ograniczona jest szosą z Bukowiny Tatrzańskiej do Morskiego Oka. Jest znanym w całej Polsce punktem widokowym na tatrzańskie szczyty - stąd rozciąga się przepiękny widok na 76-cio kilometrową panoramę Tatr. Na polanie znajduje się wybudowane na początku lat trzydziestych Schronisko ZHP "Głodówka", z którego okien lub tarasów można podziwiać niepowtarzalny widok na Tatry.


Głodówka jest dobrym punktem wyjścia w polskie i słowackie Tatry Wysokie, bazą dla turystów uprawiających wędrówkę wysokogórską i wspinaczkę czy spacery po tatrzańskich szlakach. Położone 3 km od centrum Bukowiny Tatrzańskiej. Głodówka znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie przystanków autobusowych PKS oraz busów (przystanek o tej samej nazwie). Polana ta, choć znana jest wszystkim turystom zmierzających szosą do Morskiego Oka lub do przejścia granicznego na Łysej Polanie, rzadko bywa rzadko bywa kojarzona z Brzegami, a za to najczęściej mylnie z Bukowiną Tatrzańską.

Schronisko Górskie Głodówka

Aktualnie ośrodek harcerski na Głodówce stanowi bazę noclegową oraz punkt widokowy, gdzie można również zatrzymać się w drodze do Morskiego Oka czy przy okazji powrotu ze Słowacji (jadąc z Łysej Polany).

Schronisko "Głodówka" - inaczej niż dawniej - jest otwarte dla wszystkich turystów indywidualnych oraz wycieczek przez cały rok. Turystom udostępniona jest restauracja (jadalnia ze "słynnym" niedźwiedziem), tarasy widokowe z lunetą, ogródek grillowy, toalety, parking i bezprzewodowy Internet. Tatry są tutaj widoczne jak na dłoni (m.in. Giewont, Kasprowy, Rysy, Wysoka, Szeroka Jaworzyńska, Gerlach, Lodowy Szczyt, Hawrań, Murań). Widoki, jakie stąd się rozpościerają, niejednokrotnie zapierają dech w piersiach ... a często też napełniają siłami przed kolejnym powrotem do "rzeczywistości" ...

Informacje: tel. (018) 20-71-188, www.glodowka.com.pl

Historia - od lat trzydziestych...

Współczesny ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy ZHP zbudowano na początku lat trzydziestych jako schronisko, staraniem i pod patronatem Towarzystwa Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W tej formie uczczono pamięć profesora Akademii, znanego artysty, architekta, grafika, wielkiego miłośnika gór i znawcy stylów góralskich w architekturze i sztuce - Karola Stryjeńskiego. Tu, gdzie organizował plenerowe zajęcia ze studentami, skąd wyruszały liczne górskie wyprawy, powstał obiekt noszący jego imię.

W 1935 roku Towarzystwo Przyjaciół Akademii Sztuk Pięknych przekazało schronisko w darze Związkowi Harcerstwa Polskiego. Był to czas, kiedy funkcję Przewodniczącego ZHP pełnił ówczesny wojewoda śląski, Michał Grażynski. Harcerstwo wykorzystywało schronisko na szkolenia, kursy, spotkania instruktorskie, jako bazę dla obozów wędrownych i wycieczek. Praktycznie takie same funkcje spełnia również dzisiaj, poszerzając zakres działania także na osoby i grupy spoza ZHP.

W lutym 1938 roku budynek - wtedy jeszcze drewniany - spłonął doszczętnie. Zaraz po tym fakcie podjęto starania o odbudowę schroniska. Powstał Społeczny Komitet Odbudowy Schroniska pod patronatem żeńskiej chorągwi ZHP w Krakowie. Obiekt odbudowano ze składek społecznych oraz zaciągniętej przez ZHP pożyczki w ówczesnym Powszechnym Zakładzie Ubezpieczeń Wzajemnych. Odbudowa, a właściwie budowa nowego obiektu (według projektu znawcy góralszczyzny, inż. Antoniego Żukowskiego), zabrała niespełna półtora roku. Na Głodówce pojawił się obiekt murowany (dzisiejszy). Uroczyste otwarcie planowano na 1 września 1939 roku. Wrześniowa tragedia zniweczyła te plany, a obiekt do końca okupacji był w administracji niemieckiej. Dlatego ocalał! Już w 1945 roku obiekt udało się przejąć na powrót w ręce Komendy Chorągwi Krakowskiej ZHP, a następnie - został przejęty przez Naczelnictwo ZHP. W jego dyspozycji pozostawał do lat powstania ZMP i likwidacji naczelnictwa ZHP.

Współcześnie...

W 1957 roku, po kilku latach obecności ZMP w ośrodku, Głodówka powróciła do ZHP. Początkowo była administrowana przez Centralną Składnicę Harcerską, a następnie (do dzisiaj) - przez Główną Kwaterę ZHP.

Głodówka - dziś rozbudowana - służy harcerkom i harcerzom, instruktorom i instruktorkom, młodzieży szkolnej i gościom prywatnym. Uczy, pozwala wypoczywać w ciszy otaczającego lasu, jest jednym z najpiękniejszych miejsc dla miłośników Tatr. Obecnie schronisko prowadzi własne akcje i całoroczny program, m.in. letnie kampanie CZYSTE TATRY, poświęcone czystości szlaków w Tatrach, przekazanie Betlejemskiego światła Pokoju w grudniu, Ogólnopolski Rajd z okazji Dnia Turystyki, kolonie dla dzieci, obozy, turnusy świąteczne i inne.

strona:    
Polana Głodówka - Schronisko Górskie Głodówka

Murowany budynek schroniska na Głodówce


Widok z Głodówki


Widok z Głodówki


Widok z Głodówki


Widok z Głodówki


Widok z Głodówki


Widok z Głodówki


Pierwszy (drewniany) budynek schroniska na Głodówce


Budowa murowanego budynku na Głodówce



żródło:
Materiały udostępnione przez Schronisko Górskie Głodówka (www.glodowka.com.pl)
«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    42562





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024