E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
Zakopane
AktualnościAktualności
Turystyka, wypoczynek Turystyka, wypoczynek
   Spacery po ZakopanemSpacery po Zakopanem
   Aktywny wypoczynekAktywny wypoczynek
   Wycieczka wirtualnaWycieczka wirtualna
   Ciekawe miejsca Ciekawe miejsca
      ZabytkiZabytki
      MuzeaMuzea
      GalerieGalerie
      KościołyKościoły
      PozostałePozostałe
      PomnikiPomniki
   Kalendarz wydarzeńKalendarz wydarzeń
   Imprezy kulturalneImprezy kulturalne
   Imprezy sportoweImprezy sportowe
   Kamera na GiewontKamera na Giewont
   Kamery on-lineKamery on-line
Miasto Zakopane Miasto Zakopane
   Historia Historia
   Dojazd do ZakopanegoDojazd do Zakopanego
   KlimatKlimat
   FolklorFolklor
   KulturaKultura
   ArchitekturaArchitektura
   Powiat tatrzanskiPowiat tatrzanski
   Urzad miastaUrzad miasta
   StatystykaStatystyka
   Galeria zdjecGaleria zdjec
Informator turysty Informator turysty
   Plan ZakopanegoPlan Zakopanego
   AptekiApteki
   KościołyKościoły
   Banki / BankomatyBanki / Bankomaty
   Stacje paliwStacje paliw
   PKS/BUS/TAXIPKS/BUS/TAXI
   Telefony / InstytucjeTelefony / Instytucje
   Gdzie dobrze zjeśćGdzie dobrze zjeść
   Gdzie się zabawićGdzie się zabawić
   Gdzie spaćGdzie spać
   Kino / TeatrKino / Teatr
   Sport / RekreacjaSport / Rekreacja
Forum dyskusyjneForum dyskusyjne

Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Spacery po Zakopanem
Pętla po mieście
Kościuszki - Jagiellońska - Antałówka - Koziniec - Chałubińskiego - Zamoyskiego - Krupówki

strona: 3/4
1 2 3 4 

  
ul. Wierchowa,
widok od ul. Jagiellońskiej
(fot. Andrzej Samardak)
    Za terenem budowy "miasteczka wodnego" w lewo, na stok Antałówki odchodzi ulica Wierchowa. Nią właśnie pójdziemy. Ten odcinek trasy może być uciążliwy zimą, a po deszczu w górnej partii trzeba liczyć się z zabłoceniem butów...

    Po prawej stronie ulicy Wierchowej, w sporym parku, usytuowany jest pensjonat "Modrzejów" (ul. Wierchowa 1). Willę o tej nazwie wybudowano w tym miejscu w latach 1882-84 dla wielkiej polskiej aktorki Heleny Modrzejewskiej, według projektu jej przyrodniego brata Adolfa Opida.

Pensjonat "Modrzejów"
ul. Wierchowa 1
(fot. Andrzej Samardak)
  
    Helena Modrzejewska (1840-1909), systematycznie bywała w Zakopanem w latach 1867-1902, kilkakrotnie występowała tu w różnych salach, w 1891 r. w starym kościółku była matką chrzestną Witkacego (u boku Jana Krzeptowskiego-Sabały). W 1883 r. dzięki jej subsydium otwarto w Zakopanem Szkołę Koronkarską, dziś Zespół Szkół Zawodowych (tkackich i odzieżowych) im. H. Modrzejewskiej.

    Uroczyste otwarcie "Modrzejowa" zgromadziło najwybitniejszych ówczesnych mieszkańców i bywalców Zakopanego, z dr Tytusem Chałubińskim, Sabałą i Ignacym Paderewskim na czele. Pensjonat służył artystce i jej rodzinie aż do 1898 r., kiedy to spłonął niemal całkowicie, ale po kilku latach został odbudowany. Jeszcze przed II wojną zakupiony przez związek nauczycielski, do dziś służy jako miejsce wypoczynku pedagogów.

    Obok "Modrzejowa", wysoki budynek z cegły to dawne Sanatorium Pocztowców, a wcześniej - luksusowy pensjonat "Sanato", wybudowany w 1912 r. wg projektu Eugeniusza Wesołowskiego. Jednym ze stałych gości był tu Kornel Makuszyński. Po II wojnie sanatorium przeciwgruźlicze, w latach 90-tych XX wieku zlikwidowane. Budynek został sprywatyzowany i sprzedany.

DW "Panorama"
ul. Wierchowa 6
(fot. Andrzej Samardak)
     
Ścieżka na szczyt Antałówki
(fot. Andrzej Samardak)
 

    Ulicą Wierchową podchodzimy coraz wyżej. Po lewej stronie niestylowe budynki zespołu rządowych domów wczasowych "Antałówka" (ul. Wierchowa 2) i Domu Wypoczynkowego "Panorama" (ul. Wierchowa 6). Za "Panoramą" asfaltowa droga się kończy i na szczyt Antałówki (940 m) dochodzimy polnymi ścieżkami. Przed nami wspaniały widok na pasmo tatrzańskie i południową część Zakopanego. Zimą w partii szczytowej Antałówki wytyczana jest narciarska trasa biegowa, a na południowym zboczu czynny jest wyciąg narciarski.

Antałówka - szczyt
ścieżka do ulicy Antałówka
(fot. Andrzej Samardak)
     
Antałówka - widok ze szczytu
na Koziniec, Nosal i Tatry
(fot. Andrzej Samardak)

    Idąc dalej w kierunku wschodnim, dochodzimy ponownie do uliczki o asfaltowanej nawierzchni, noszącej tak jak i wzgórze nazwę Antałówka. Między dość nowoczesnymi willami dochodzimy do poprzecznie biegnącej Drogi na Antałówkę i skręcamy w prawo. Narożny dom o stylowej architekturze to drewniana willa "Śmigło" (ul. Antałówka 7), wybudowana w 1935 r. wg projektu arch. Adolfa Szyszko-Bohusza. Od 1951 r. mieści się tu Tatrzańska Stacja Naukowa Zakładu Ochrony Przyrody PAN, uruchomiona dla ułatwienia pracy naukowcom, prowadzącym badania na terenie Tatr. Znajdują się tu pokoje gościnne, biblioteka i pracownie, a w ogrodzie "Śmigła" jest ogród roślin tatrzańskich, nad którymi prowadzone są badania naukowe. Organizatorką i pierwszą kierowniczka stacji była dr Zofia Radwańska-Paryska, a obecnie kieruje nią prof. Halina Piękoś-Mirkowa.

Ulica Antałówka
(fot. Andrzej Samardak)
 
     
Willa "Śmigło"
ul. Antałówka 7
(fot. Andrzej Samardak)

  
"Witkiewiczówka"
ul. Antałówka 6
(fot. Andrzej Samardak)
    Koło "Śmigła" schodzimy drogą na południe i po chwili dochodzimy do dużego, drewnianego budynku o nazwie "Witkiewiczówka" (ul. Antałówka 6). Willę tę wybudowano w latach 1903-04 wg projektu Jana Koszczyca-Witkiewicza, bratanka twórcy stylu zakopiańskiego. Pierwszą właścicielką była siostra Stanisława Witkiewicza - Maria. Od grudnia 1931 do września 1939 r. mieszkał tu Stanisław Ignacy Witkiewicz - Witkacy (1885-1939) - pisarz, malarz, filozof, teoretyk sztuki, syn Stanisława. W "Witkiewiczówce" też miała główna siedzibę jego Firma Portretowa. Pod Giewontem mieszkał od dzieciństwa, a w latach międzywojennych był czołową postacią tutejszej cyganerii. Zakopane jest także miejscem akcji kilku jego powieści, a jego sztuki wystawiano m.in. w prowadzonym przezeń Teatrze Formistycznym z siedzibą w "Morskim Oku" przy Krupówkach. Zginął śmiercią samobójczą na Polesiu (wieś Jeziory, obecnie Ukraina) i tam został pochowany. Od 1985 r. w Zakopanem działa szeroko znany Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza, założony i kierowany przez Andrzeja Dziuka.

strona: 3/4
1 2 3 4 




«« Powrót do listy
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    60094





Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024