E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Poprzedni miesiąc 08 / 2017 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 20-08-2017
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń       Następne wydarzenie

 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
     Data:  2017-08-17 - 2017-08-25

Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula zaprasza na 49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich, który odbędzie się w Zakopanem w dniach 17-25 sierpnia 2017r. pod Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser-Dudy. Pod Giewontem spotkają się góralskie zespoły z całego świata oraz znawcy i miłośnicy folkloru. Piękne stroje, zwyczaje, muzyka i taniec, a także atrakcje dla dzieci i dorosłych z pewnością jak co roku zachwycą festiwalową publiczność i wszystkich odpoczywających w tym czasie pod Tatrami. Warto więc zaplanować wakacyjny odpoczynek właśnie w drugiej połowie sierpnia, by stać się częścią tego niezwykłego góralskiego święta.

www.festiwale.zakopane.pl

W Festiwalu udział weźmie 14 zespołów zagranicznych: z Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji (Jakucja - Syberia), Tajwanu oraz Ameryki Północnej (polonijny zespół Wanta z Chicago), a także polskie zespoły zakwalifikowane podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu: „Giewont” z Zakopanego, „Magurzanie” z Łodygowic, „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej, „Śwarni Łojce„ z Sadku-Kostrzy. Z kolei zaszczytna rola gospodarza Festiwalu w tym roku przypadła w udziale Zespołowi im. Klimka Bachledy z Zakopanego.

W tym roku wyjątkowo wioska festiwalowa i namiot zlokalizowane zostaną na Górnej Równi Krupowej, ze względu na planowaną rewitalizację jej dolnej części. Zielony plener z roztaczającym się stamtąd pięknym widokiem tętnić będzie festiwalowym życiem, muzyką śpiewem i tańcem. Radosne dźwięki i atmosfera Festiwalu dotrą także w inne zakątki miasta, a nawet w Tatry. Muzykanci, śpiewacy i tancerze, którzy w dniu oficjalnego rozpoczęcia festiwalu w latach ubiegłych występowali już na Kasprowym Wierchu, nad Morskim Okiem i na Gubałówce, tym razem zaprezentują się na pięknej polanie u wylotu Doliny Strążyskiej, gdzie odbędzie się krótki plenerowy koncert przy góralskich watrach.

Jak zwykle na bogaty i różnorodny program Festiwalu złożą się występy zespołów prezentujących góralski folklor z całego świata i rywalizujących o „Złote Ciupagi”, a także liczne imprezy towarzyszące. Pokazują one piękno ludowej tradycji oraz ogromną troskę o zachowanie jej autentyzmu i przekazanie następnym pokoleniom. - Siłą zakopiańskiego Festiwalu jest sięganie do korzeni, do dziedzictwa przodków. Wyjątkowa jest także jego konkursowa formuła, która wyróżnia go wśród innych podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dzięki niej Festiwal uznawany jest nie tylko za jeden z największych i najstarszych, ale także za najbardziej prestiżowy. Tym samym doskonale promuje on polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wizytówką Zakopanego – podkreśla Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica.

Z Festiwalem nierozłącznie związane są takie wydarzenia jak ogłoszenie wyników Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej, Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych, Dni Narodowe, a także koncert „Mali Górale” oraz cieszące się wielkim zainteresowaniem ciekawe animacje dla dzieci, których tematem tym razem będą sianokosy, tradycje budarskie, pieczenie moskoli oraz muzyczne zajęcia "Dźwięki wygrane palcami jednej ręki". Zaplanowane zostały także warsztaty dla młodzieży i dorosłych z nauką tańców: zbójnickiego, mazurka i choro.

- Motywem przewodnim Festiwalu w tym roku jest dziecko i jemu będzie poświęcona międzynarodowa konferencja naukowa pt. "Dziecko w kulturze tradycyjnej", która skupi teoretyków i praktyków na co dzień zajmujących się folklorem. Z motywem przewodnim będzie również związana plenerowa wystawa fotografii ukazująca miejsce dziecka w tradycyjnej kulturze na przełomie XX i XXI wieku – wyjaśnia Dyrektor Artystyczna Festiwalu Agnieszka Gąsienica-Giewont.
Festiwal ma bardzo bogaty program i wielowymiarowy charakter. Łącząc zabawę i edukację, daje przede wszystkim możliwość spotkania z fascynującymi ludźmi, ich tradycją, muzyką, tańcem, rzemiosłem i kuchnią, a także podróży do źródeł, odkrywania własnych korzeni. Nic więc dziwnego, że wydarzenie to ma wierną publiczność, która chętnie tu wraca, by znów poczuć wyjątkową atmosferę góralskiego święta.

Więcej informacji na stronie: www.festiwale.zakopane.pl

  Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5175




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024