E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Poprzedni miesiąc 05 / 2017 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 25-05-2017
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Utracone dziedzictwo - kultura materialna Rusinów Szlachtowskich
     Data:  2017-05-25

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu
 
zapraszają na otwarty wykład
 
mgr Anny Wawrzczak
(Muzeum Pienińskie w Szczawnicy)
 
Utracone dziedzictwo - kultura materialna Rusinów Szlachtowskich
 
25 maja (czwartek) 2017 r. o godz. 17.00
w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu
Ratusz - Rynek 1
 
Projekt "Klio - ratuszowe debaty o przeszłości"
realizowany przy wsparciu finansowym: Gminy Miasto Nowy Targ

* * *

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, od lutego 2017 r. realizują nowy cykl otwartych wykładów naukowych pod nazwą "Klio - ratuszowe debaty o przeszłości". Odbywają się one w każdy ostatni czwartek miesiąca z wyłączeniem wakacji o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej nowotarskiego rausza.

Tytułowa "Klio" muza historyków, patronuje spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zostali zaproszeni pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi PTH od szeregu lat współpracuje, ale również pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do orgaznizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.

Projekt przygotowany przez towarzystwo historyczne, otrzymał dofinasowanie ze środków Gminy Miasto Nowy Targ w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury.

* * *

Ruś Szlachtowska stanowiła integralną część Łemkowszczyzny, która rozpościerała się po obu stronach obecnej granicy polsko-słowackiej, jednakże ze względu na znaczne różnice kulturowe i językowe, jakie dzieliły ludność ją zamieszkującą od Łemkowszczyzny położonej nad Popradem, prof. Roman Reinfuss w 1937 roku wyodrębnił ją od innych wsi ruskich położonych w Karpatach zachodnich.

Rusini utrzymywali się z uprawy roli i pasterstwa. Mieszkańcy Białej Wody specjalizowali się w naprawianiu rozbitych glinianych naczyń, lepiąc je i wzmacniając drutem. Wyrabiano drewniane pudla, wyplatano koszyki. Rusini byli również specjalistami w wypalaniu wapna.

W 1945 r., po podpisanym 9 września 1944 r. układzie między PKWN, a ZSRR o wzajemnej wymianie ludności i po szeroko rozwiniętej akcji propagandowej na rzecz wyjazdów do Ukraińskiej SRR większość Rusinów Szlachtowskich, jak i cała Łemkowszczyzna opowiedziała się za wyjazdem do ZSRR, na  zachodnią Ukrainę.

W 1947 r. rozpoczęto akcję o kryptonimie "Wisła" wskutek, której wysiedlono pozostałych mieszkańców. Na Rusi Szlachtowskiej została ona zakończona dopiero w 1950.

Dziś pozostały po nich kapliczki i krzyże przydrożne, nieliczne zabudowania, ruiny piwniczek, a także zdziczałe jabłonie, śliwy, porzeczki, barwinek…

* * *

mgr Anna Wawrzczak, archeolog, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracownik Muzeum Pienińskiego w Szczawnicy. Uczestniczyła w ratowniczych badaniach archeologicznych w okolicy Krakowa na terenach przeznaczonych pod budowę autostrady A4. Brała udział w licznych wykopaliskach w woj. świętokrzyskim, m.in. w Turze Dolnym pod kierunkiem dr Andrzeja Matogi. Odtwórczyni życia przed wiekami podczas licznych festynów archeologicznych m.in. na Dymarkach Świętokrzyskich w Nowej Słupi oraz na Żelaznych Korzeniach w Starachowicach. Prywatnie lubi turystykę górska a hobbystycznie archeologię eksperymentalna i fotografie amatorska.

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    816




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024