E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
Poprzedni miesiąc 04 / 2017 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 27-04-2017
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Projekt „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”
     Data:  2017-04-27

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu
zapraszają na otwarty wykład
dr Agnieszka Partridge
(Uniwersytet Jagielloński, Kraków)
Sztuka czy propaganda. Artysta na polu chwały 1914-1918
27 kwietnia (czwartek) 2017 r. o godz. 17.00
w Muzeum Podhalańskim im. Cz. Pajerskiego w Nowym Targu
Ratusz - Rynek 1
Projekt „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”
realizowany przy wsparciu finansowym: Gminy Miasto Nowy Targ

Polskie Towarzystwo Historyczne w Nowym Targu oraz Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, od lutego 2017 r. realizują nowy cykl otwartych wykładów naukowych pod nazwą „Klio – ratuszowe debaty o przeszłości”. Odbywają się one w każdy ostatni czwartek miesiąca z wyłączeniem wakacji o godz. 17.00 w sali reprezentacyjnej nowotarskiego ratusza.

Tytułowa „Klio” muza historyków, patronuje spotkaniom i debatom poświęconym historii, kulturze i tradycji miasta oraz regionu. Jak zapewniają organizatorzy nie zabraknie również prelekcji poruszających problematykę ogólnopolską z zakresu archeologii, historii sztuki, historii wojskowości, etnografii czy etnologii. Na wykłady do Nowego Targu zostali zaproszeni pracownicy naukowi wyższych uczelni, z którymi PTH od szeregu lat współpracuje, ale również pracownicy instytucji kultury w tym placówek muzealnych. Wykładom towarzyszą prezentacje multimedialne oraz otwarte debaty prelegentów z uczestnikami spotkań. Prelekcje w ratuszu nawiązują do orgaznizowanych w latach ubiegłych zarówno przez PTH jak i Muzeum cyklów spotkań mieszkańców miasta i regionu z badaczami przeszłości.

Projekt przygotowany przez towarzystwo historyczne, otrzymał dofinasowanie ze środków Gminy Miasto Nowy Targ w ramach konkursu na realizację zadań publicznych w zakresie kultury, sztuki i ochrony dóbr kultury.

* * *

Kiedy po raz pierwszy na wielką skalę w dziejach nowożytnych użyto sztuki w służbie propagandy? Jakie były związki między sztuką, a propagandą w latach I wojny światowej? Kim byli artyści-żołnierze wprzęgnięci w machinę propagandy? Wreszcie czy prawdziwa sztuka może umknąć propagandzie? Osią wykładu "Sztuka czy propaganda. artysta na polu chwały 1914-1918" będzie działalność austriackiego Kriegspressequartier i zrzeszonych w nim artystów-żołnierzy, a także artystów niemieckich skupionych wokół takich organizacji, jak Dürerbundes, którzy po frontowych przeżyciach pierwszych lat konfliktu 1914-1915 zdecydowali się poswięcić swą sztukę wojennej agitacji. Opowieść o wojennej sztuce odpowie na pytania jakie były najczęstsze motywy sztuki wojennej, jakim obszarom społecznego zainteresowania poświęcono podczas wojny prace artystyczne, w jaki sposób wykorzystywano sztukę dla celów charytatywnych i oczyszczających społeczeństwo. Duża część wykładu poświęcona zostanie zjawisku tworzenia tzw. Kriegsmappe, czyli artystycznych albumów wojennych, mających za zadanie przekazać prawdę o niszczącym wpływie wojny na jednostki i społeczeństwa. Albumy te są dzisiaj źródłem bezcennych informacji o punkcie widzenia artystów wojennych, ich odbiorze okropności wojny, a także stanowia cenne źródło dla badań nie tylko dla historyków sztuki , lecz także konserwatorów i architektów. Odrębnym tematem będzie działalność krakowskiego Kriegsgreaberabteilung, jako bractwa artystycznego, które, będąc narzędziem propagandy tworzyło sztukę humanitarną najwyższych lotów.

* * *

Dziennikarka, publicystka, redaktor krakowskiego Ośrodka TVP, autorka telewizyjnych programów dokumentalnych o tematyce historycznej oraz artykułów popularnonaukowych i naukowych poświęconych kulturze i sztuce publikowanych m. in. w: „Przekroju”, „Domu i Wnętrzu”, „Filmie”, „Spotkaniach z Zabytkami”, „Gazecie Antykwarycznej”, „Krakowie” „Dzienniku Polskim”, „Art & Business”. Z wykształcenia filolog, historyk sztuki-muzeolog. Jest autorką albumowej monografii „Otwórzcie bramy pamięci. Cmentarze wojenne z lat 1914-1918 w Małopolsce” i książki poświęconej historii wsi małopolskiej w wieku XX „Pleśna jakiej już nie ma”. Jako ekspert d/s cmentarzy z I wojny światowej uczestniczyła w pracach zespołu wytyczającego małopolski odcinek „Szlaku Frontu Wschodniego”. Od kilku lat realizuje autorski projekt opisania i dokumentowania krakowskich zabytkowych posadzek i okładzin ceramicznych „Niechciane piękno”. W roku 2015 obroniła na Politechnice Krakowskiej doktorat pt. „Europejska ceramika artystyczna w budownictwie z lat 1840-1939 i jej przykłady w obiektach architektury Krakowa. Problemy ochrony.”

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    844




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024