E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Poprzedni miesiąc 08 / 2016 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 24-08-2016
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Festiwal Barok na Spiszu
     Data:  2016-08-15 - 2016-08-28

Festiwal Barok na Spiszu to inicjatywa kulturalna zainicjowana w roku 2012. Organizatorem festiwalu jest fundacja Kulturalny Szlak we współpracy z lokalnymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łapszach Niżnych z siedzibą w Niedzicy, Stowarzyszeniem Rozwoju Spisza i Okolicy, spiskimi parafiami i Gminami Łapsze Niżne, Bukowina Tatrzańska i Nowy Targ. Festiwal promuje wspaniałe zabytki baroku znajdujące się na terenie polskiego Spisza poprzez koncerty muzyki korespondującej z wystrojem oraz charakterem wnętrz. Podczas koncertów odbywają się także mini-wykłady prezentujące w sposób bardzo zwięzły wiedzę o zabytkach Spisza, stylu barokowym, prezentowanej na koncercie muzyce, czy instrumentarium. Podczas festiwalu organizowana jest także akcja „drzwi otwartych” w zabytkowych kościołach Spisza. Festiwal dba o najwyższy poziom interpretacji, a także wierność stylistyce barokowej, gdyż wszyscy wykonawcy zaproszeni do udziału w festiwalu są znakomitymi muzykami, na co dzień specjalizującymi się w wykonawstwie muzyki dawnej. Festiwal ma bardzo dobrą opinię w środowisku muzycznym i zyskuje coraz szerszy rozgłos.

Przed nami kolejna odsłona festiwalu Barok na Spiszu. W tym roku festiwal już po raz piąty odwiedzi piękne, zabytkowe wnętrza na Spiszu, które będziemy mogli zwiedzić, wysłuchać mini wykładu, a przede wszystkim usłyszeć w nich znakomicie wykonaną muzykę. Tematem tegorocznej edycji będą narodziny baroku. Podczas tej odsłony zaprezentujemy programy nawiązujące do początków baroku, zarówno w Polsce, jak i w Europie. Zostanie zaprezentowana muzyka kompozytorów polskich doby przełomu, wśród których szczególne miejsce zajmuje Mikołaj Gomółka i jego „Melodiae na psałterz polski” do słów Jana Kochanowskiego, oraz innych kompozytorów XVII wiecznych, szczególnie ojca polskiego baroku – Mikołaja Zieleńskiego, a także m.in.: Franciszka Liliusa, Adama Jarzębskiego, czy muzyki z Album Sapieżyńskiego. Będziemy mieć również okazję posłuchać, co działo się w podobnym czasie w Europie: we Francji, Anglii, a zwłaszcza we Włoszech.

W tym roku planujemy cztery koncerty, które odbędą się we Frydmanie, Jurgowie, Niedzicy i Nowej Białej, gdzie festiwal zawita po raz pierwszy. Festiwal rozpocznie 15 sierpnia we Frydmanie zespół viol da gamba Gambasada, który zaprezentuje jeden z najbardziej szlachetnych instrumentów, który królował w muzyce wczesnego baroku, szczególnie we Francji. Drugi koncert będzie popisem niezwykłej wyobraźni i wirtuozostwa mistrzów włoskich tych czasów. Szalone pasaże, efekty dźwiękonaśladowcze, niezwykłe przebiegi melodyczne i nieskrępowane eksperymenty harmoniczne, to cechy charakteryzujące niezwykłą muzykę tych czasów, którą usłyszymy w wykonaniu Scepus Baroque ze szczególnym udziałem skrzypaczki Moniki Boroni. Podczas trzeciego koncertu 20 sierpnia w Jurgowie wrócimy do Polski i sięgniemy aż do przełomu XVI i XVII wieku, żeby delektować się kunsztownymi kompozycjami, powstającymi wtedy w Polsce – m.in. Wacława z Szamotuł, Marcina ze Lwowa (Leopolity), lecz szczególne miejsce w koncercie zajmą Melodiae na Psałterz Polski Mikołaja Gomółki do tekstów Jana Kochanowskiego. Wystąpi zespół Filatura di Musica z Łodzi. Ostatni, finałowy koncert przybliży nam muzykę jednego z najwspanialszych kompozytorów wczesnego baroku w Polsce, a jest nim Mikołaj Zieleński – słusznie porównywany z Giovannim Gabrielim twórca zbioru Offertoria et Communiones Totius Anni.

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    5895




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024