E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Poprzedni miesiąc 03 / 2024 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kultura
    wydarzenia w dniu: 15-07-2015
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Wystawa „Władysław Jarocki”
     Data:  2015-07-08 - 2015-08-23

Znany i ceniony za życia, dzisiaj niesłusznie zapomniany. Po dwudziestu sześciu latach na sale wystawowe wraca Władysław Jarocki – znakomity malarz, krytyk sztuki, profesor krakowskiej ASP, barwna postać Krakowa i zakopiańskiej Harendy. W 50. Rocznicę jego śmierci, przez lipiec i sierpień jego prace będzie można oglądać w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem i Muzeum Jana Kasprowicza.

Na wystawę złożą się prace z muzeów z całej Polski oraz bogatej i nieznanej kolekcji z Harendy, która była jego drugim domem. Będą więc znane wątki huculskie i mniej znane podhalańskie. Będą też obrazy z licznych podróży Jarockiego po Kaukazie, Turcji, Włoszech. Ekspozycja dostępna będzie w dwóch miejscach: galerii przy Krupówkach i w Muzeum Jana    Kasprowicza na Harendzie, gdzie urządzona została wystawa pokazująca malarza, mieszkańca tego miejsca. 

Jesienią postać Jarockiego, przypomni w swojej nowej galerii przy ul. Basztowej krakowska ASP.

„Władysław Jarocki”

8.07. – 23.08.2015

Miejska Galeria Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego w Zakopanem ul. Krupówki 41

Muzeum Jana Kasprowicza, Harenda12 a

 

SŁOWO OD REKTORA

W 2015 roku mija 50. rocznica śmierci Władysława Jarockiego, wybitnego malarza, rysownika, grafika, architekta i pedagoga krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, z którą był związany, jako profesor, przez ponad osiemnaście lat. Będąc uczniem Józefa Mehoffera oraz Leona Wyczółkowskiego, Władysław Jarocki odebrał solidne, akademickie wykształcenie oraz rozwinął ten nieodzowny do uprawiania sztuki imperatyw osobistej fascynacji. W jego przypadku dotyczył on polskiego pejzażu regionu Podhala i Tatr, ale również obrzędów religijnych i ludowych związanych z Huculszczyzną. Jarocki podziwiał też, a tym samym utrwalał w swoim malarstwie, widoki z podróży na Kaukaz, Krym i Ukrainę oraz do Włoch i na wybrzeże Bałtyku. Studiował również w Paryżu, uczęszczając przez rok do Académie Julian. 

W latach 1925–1928 Władysław Jarocki pełnił funkcję dziekana Wydziału Malarstwa i Rzeźby krakowskiej ASP. W okresie 1933–1935 piastował funkcję prorektora, a w 1937 został mianowany profesorem zwyczajnym malarstwa. Podczas okupacji hitlerowskiej, w latach 1940–1943, kierował działem grafiki w Städtische Handwerker-und Kunstgewerbeschule w Krakowie. Był współzałożycielem znakomitego miesięcznika „Sztuki Piękne”, wydawanego przez matejkowską Akademię; czasopismo ukazywało się w latach 1924–1934, a Jarocki był jego redaktorem naczelnym.

Związki Władysława Jarockiego z Krakowem i Akademią Sztuk Pięknych były więc bardzo silne, ale również urozmaicone częstymi wizytami malarza w domu poety Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem. W 1920 roku Jarocki zawarł związek małżeński ze starszą córką Jana Kasprowicza i w ten oto sposób związał się równie mocno z Harendą, zakupioną przez poetę w 1924 roku. Natomiast w 1927 roku, w porozumieniu z rektorem Adolfem Szyszko-Bohuszem, Jarocki bezpośrednio wpłynął na zakup starego domu jako Domu Plenerowego krakowskiej ASP, z którego studenci Akademii korzystają po dziś dzień. Na Harendzie, w części domu Jana Kasprowicza, udostępniana jest stała ekspozycja rysunków, pasteli i obrazów olejnych Jarockiego.

Zbliżając się nieuchronnie do obchodów jubileuszu 200-lecia pełnienia edukacyjnej misji, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie pragnie przypomnieć ważne okresy swojej świetności oraz przybliżyć sylwetki i dorobek twórczy wielu wybitnych profesorów, wykładowców i studentów. Władysław Jarocki z pewnością do nich należy i chociaż nie ukazał się do tej pory żaden większy album, żadna kompleksowa monografia artysty, to rozproszony po wielu muzeach i instytucjach dorobek oraz wiedza krytyczna i historyczna o nim, rozrzucona w pisanych źródłach, pozwalają na pionierskie przygotowanie, wspólnie z Miejską Galerią Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego w Zakopanem, wydawnictwa pokazującego potencjał talentu oraz wysoką klasę dzieł Władysława Jarockiego. 

Powierzając – wspólnie z panią Beatą Anną Zadziorko, dyrektorem MGS w Zakopanem – opracowanie merytoryczne nad wystawami i albumem kuratorom w osobach pani Zofii Weiss oraz Małgorzaty Sokołowskiej, jestem pewien znakomitego rezultatu, zarówno co do kształtu i koncepcji wystaw w zakopiańskiej Miejskiej Galerii Sztuki oraz w Galerii ASP i Muzeum ASP w Krakowie, jak również bogatej i wnikliwie opracowanej zawartości monograficznego wydawnictwa o Władysławie Jarockim.

Wszystkim osobom, które angażowały się i pracowały nad przygotowaniem ekspozycji dzieł oraz wydawnictwem bardzo, bardzo serdecznie dziękuję!

 
Prof. Stanisław Tabisz
Rektor ASP w Krakowie
 
Kraków, maj 2015 r.

  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    17334




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024