E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Kalendarz imprez - Zakopane, Tatry i Podhale
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Poprzedni miesiąc 07 / 2014 Następny miesiąc

Nowiny
 Przegląd prasy i nowin
   Zakopane
   Tatry
   Podhale
   Kultura
   Narty
Felietony
Opowiadania
Multimedia
Gastronomia
Fotoreportaże
Dziennikarze PPWSZ
Kalendarz imprez
Pogoda/kamery
Ogłoszenia
Forum dyskusyjne
Redakcja
 Reklama
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

Kalendarz imprez
    wydarzenia w dniu: 31-07-2014
   ««Powrót do kalendarza | Powrót do listy wydarzeń     Poprzednie wydarzenie    Następne wydarzenie

 Nikifor. Wystawa ze Zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu
     Data:  2014-06-28 - 2014-09-28
     Miejsce: 
Galeria Władysława Hasiora
Oddział Muzeum Tatrzańskiego
ul. Jagiellońska 18 b
34-500 Zakopane
tel. 18-20-668-71

www.muzeumtatrzanskie.pl
 
     Rodzaj: 
Wystawa

28 czerwca – 28 września 2014
 
Galeria Władysława Hasiora
Zakopane, ul. Jagiellońska 18 b
 
Godziny otwarcia:
lipiec – sierpień: wtorek – sobota 11:00 - 18:00; niedziela 9:00 - 15:00
wrzesień: środa – sobota 11:00 - 18:00; niedziela 9:00 - 15:00
 

Nikifor (1895-1968) z Krynicy, zaliczany do grona najlepszych współczesnych malarzy naiwnych na świecie, jest autorem kilkudziesięciu tysięcy prac, z których wiele zaginęło. Malował akwarele i gwasze, rysował ołówkiem i kredkami. Przedstawiał pejzaże z Łemkowszczyzny, figuralne kompozycje o charakterze religijnym, widoki miast z wieżami, cerkwie i kościoły oraz ich wnętrza, dworce i stacyjki kolejowe, autoportrety. Malował także widoki krynickich willi i pensjonatów, stanowiące pamiątkę z Krynicy dla kuracjuszy i gości.

Nikifor był malarzem samoukiem. Malował od wczesnej młodości, najczęściej na murku deptaka w Krynicy, tam również sprzedawał swoje obrazy. Żył w osamotnieniu i w nędzy, upośledzenie mowy i analfabetyzm ograniczały jego kontakty z ludźmi. W swoim otoczeniu był przedmiotem drwin i pogardy. Malarstwo, które traktował jak powołanie, było dla artysty jedynym możliwym sposobem wypowiedzi i próbą nawiązania kontaktu z innymi.

Obrazami Nikifora zainteresowali się na początku lat 30. XX w. malarze – Roman Turyn i Jerzy Wolff. To oni, jak również przebywający w Paryżu „kapiści”, pierwsi je kupowali i kolekcjonowali. Nikifor malował w tym czasie niewielkie akwarelki i gwasze, guziczkowymi farbami, na okładkach starych zeszytów szkolnych czy znalezionych na śmietniku kawałkach papieru, bądź na kartonikach opakowań po papierosach. Wcześniej przygotowywał rysunki ołówkowe, które następnie w parku krynickim, w asyście gapiów, od rana do zmierzchu każdego dnia pracowicie wypełniał kolorem. Do lat 40. XX w. prace Nikifora nie wzbudzały większego zainteresowania, poza środowiskiem plastyków, które doceniło wartość i niezwykłość jego sztuki. Dopiero w latach pięćdziesiątych, gdy prace Nikifora zaczęto eksponować na wystawach w kraju i za granicą, wzrosło zainteresowanie artystą, jego twórczością i dotychczasowym dorobkiem artystycznym. Nikifor był już wówczas schorowanym człowiekiem i miał za sobą najlepszy okres twórczości.

W ostatniej dekadzie życia krynickiego malarza, prace jego były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych sztuki naiwnej w Polsce, w krajach Europy Zachodniej i w Ameryce, przynosząc artyście popularność i uznanie. Ten dotychczas wyśmiewany, sprzedający obrazki za grosze lub posiłek artysta, zdobył w krótkim czasie rozgłos i uznanie. Talent malarski, znakomite wyczucie kompozycji i kolorystyki oraz doskonałość rysunku, ujawniające się w jego dziełach, zostały zauważone i docenione, przyniosły mu światową sławę.

Nikifor namalował prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy obrazów. Wiele z nich znalazło się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicą, część w kolekcjach muzealnych, a spora liczba zaginęła lub uległa zniszczeniu.

Największą kolekcję „Nikiforów” w Polsce ma Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu. Na wystawie w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem można zobaczyć – 25 akwarel, 11 ołówkowych rysunków oraz reprodukcje zdjęć przedstawiających krynickiego malarza. Dopełnieniem wystawy są filmy dokumentalne o życiu i twórczości artysty: „Mistrz Nikifor” w reżyserii Jana Łomnickiego (1956), z zasobów Filmoteki Narodowej oraz „Taki Świat” w reżyserii Tadeusza Stefanka (1968), z Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

więcej o wydarzeniu na stronie: www.muzeumtatrzanskie.pl  
  «« Poprzednie wydarzenie   Następne wydarzenie »» 
 Zapisz w schowku     Drukuj       Zgłoś błąd    32725




Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024