E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Przełęcze
ilość pozycji w dziale: 109
Zmień dział na:
 
Kominiarska Przełęcz
   Kominiarska Przełęcz;  Przez K.P. przechodzi Ścieżka nad Reglami .
więcej
Kondracka Przełęcz
   Kondracka Przełęcz; Przez K.P. prowadzi najpopularniejszy szlak na Giewont, z Kondratowej Doliny. Od zach. dochodzi na tę przełęcz znakowana ścieżka tur. z Doliny Małej Łąki .
więcej
Kondracka Przełęcz, Wyżnia
   Kondracka Przełęcz, Wyżnia; Nad W.K.P. od zwykłej znakowanej ścieżki na Giewont odgałęzia się ku zach. inna znakowana ścieżka, która stokami Małego Giewontu sprowadza na Przełęcz w Grzybowcu .
więcej
Kondracką Kopą, Przełęcz pod
   Kondracką Kopą, Przełęcz pod;  Przez Przełęcz pod Kondracką Kopą prowadzi znakowany szlak tur. z Kondratowej Doliny na Czerwone Wierchy . Przełęcz ta umożliwia też jedno z dogodniejszych przejść z pn. strony Tatr na południową (do Cichej Doliny ), niegdyś znakowane, a obecnie zakazane. Na przełęczy tej stał dawniej mały schron tur., postawiony przez TT przed I wojną światową.
więcej
Kopami, Przełęcz między
   Przez przełęcz, zwaną także Karczmiskiem, prowadziła w XIX wieku bardzo wygodna droga, którą transportowano rudę żelaza spod Kopy Magury do Kuźnic. Ta druga nazwa pochodzi zapewne od stojącego tutaj niegdyś baraku górniczego. W wznoszącymi się nad nią Małą i Wielką Królową Kopą wiąże się jedna z ciekawszych tatrzańskich zagadek nazewniczych – otóż Mała...
więcej
Kopą, Przełęcz pod
   Kopą, Przełęcz pod; Przejście przez P.p.K. było znane od b. dawna. Szlakiem tym pasterze z Białej Spiskiej co najmniej od XVI w. przepędzali swe stada corocznie z Przednich Koperszadów na pastwiska w Zadnich Koperszadach . Zimą pierwsi przeszli tędy Theodor Wundt  i przew. Jakob Horvay w 1884. Nazwa Przełęczy pod Kopą pochodzi od pobliskiej Bielskiej Kopy , zwanej dawniej po prostu Kopą.
więcej
Kopieńcowa Przełęcz
   Kopieńcowa Przełęcz lub Przełęcz między Kopieńcami; Szerokie siodło między Małym Kopieńcem a Wielkim Kopieńcem , nad Olczyską Doliną .
więcej
Koprowa Przełęcz
   Koprowa Przełęcz lub Wyżnia Koprowa Przełęcz;   Przejście przez K.P. (znakowaną ścieżką) stanowi najdogodniejsze połączenie Hlińskiej Doliny  (i w ogóle Koprowej Doliny ) z Mięguszowiecką Doliną . Przejście to w połączeniu z przejściem przez Liliowe i Zawory stanowiło też dawniej jeden z najważniejszych szlaków z pn. strony Tatr (z Gąsienicowej Hali ) na południową (do Popradzkiego Stawu ), ale po II wojnie...
więcej
Kościelcowa Przełęcz
   Kościelcowa Przełęcz, dawniej Przełęcz w Kościelcu. 
więcej
Kozia Przełęcz
   Kozia Przełęcz lub Niżnia Kozia Przełęcz; Stanowi jeden z ważniejszych dostępów do Orlej Perci i najważniejsze po Zawracie przejście z Gąsienicowej Doliny do Doliny Pięciu Stawów Polskich . Pierwsze wejście na K.P. i jej przejście: przew. Szymon Tatar starszy ok. 1860 (w czasie wyprawy myśl.). Pierwsze tur. przejście: Tytus Chałubiński i towarzysze z zakop. przewodnikami...
więcej
Kozia Przełęcz, Wyżnia
   Kozia Przełęcz, Wyżnia;  Przełęcz ta jest często odwiedzana przez turystów, ale tylko w przejściu Orlą Percią (granią z Kozich Czub na Kozi Wierch). Wszystkie inne drogi są wspinaczkowe i przeważnie o dużych trudnościach. Pierwsi stanęli na W.K.P. (szlakiem późniejszej Orlej Perci) Walenty Gadowski oraz przew. Klemens Bachleda i Jakub Gąsienica-Wawrytko starszy w 1904. Zimą (szlakiem Orlej Perci): Jerzy Lande , Jan...
więcej
Krywańska Przełączka
   Krywańska Przełączka; Na K.P. wchodzą obie znakowane ścieżki tur., wiodące na Krywań . Nazwą słow. jest upamiętniony Štefan Marko Daxner , bojownik o słow. wolność, w 1861 uczestnik "wycieczki narodowej" na Krywań.
więcej
Krzyżne
   Krzyżne (2113, 2112 m). P.Przełęcz leżąca w miejscu zetknięcia się trzech grzbietów górskich: grupy Buczynowych Turni, Wołoszyna i Koszystej. Właściwa przełęcz znajduje się między Kopą nad Krzyżnem (tuż przy niej) a końcem pn.-zach. grzbietu Wołoszyna, na przejściu z Doliny Pańszczycy do Doliny Roztoki. Przez K. prowadzi znakowana ścieżka tur., stanowiąca najłatwiejsze i najdogodniejsze połączenie Doliny Pańszczycy z...
więcej
Kwaczańska Przełęcz
   Kwaczańska Przełęcz;  
więcej
Lawiniasta Przełączka
   Lawiniasta Przełączka (ok. 2545 m); Lavínová lávka; Karczmar Scharte; Karcsmar-csorba. Nazwa pol. Lawiniastej Przełączki została stworzona przez taterników ; Żlebem Karczmarza , oczywiście, nieraz spadają lawiny śnieżne . Nazwa słow. jest kalką nazwy polskiej. Nazwa niem. i węg. pochodzą od nazw Żlebu Karczmarza.
więcej
Lejowe Siodło
   Lejowe Siodło lub po prostu Siodło;  L.S. jest nazwą nie tylko samej przełęczy, ale również trawiastej bezleśnej płaśni znajdującej się na tej przełęczy i bezpośrednio pod nią od strony Lejowej Doliny. L.S. należało kiedyś do Lejowej Hali i stała tam szopa pasterska.
więcej
Liliowe
   Liliowe (1952, 1947, 1952 m); Laliové sedlo; Liliensattel; Liliowe-hágó. PS. Szeroka trawiasta przełęcz, odgraniczająca Tatry Zach. od Tatr Wysokich. Znajduje się między Beskidem a Skrajną Turnią, oraz między Gąsienicową Doliną a Cichą Doliną.Przez L. prowadzi tłumnie uczęszczany szlak tur. z Kasprowego Wierchu na Świnicę. Po II wojnie świat. zamknięto b. ważny dla pol. turystów szlak, który wiódł z Gąsienicowej Hali przez...
więcej
Liliowy Karb
   Liliowy Karb, czasem błędnie Raczkowa Przełęcz. Powyżej L.K., a tuż poniżej wierzchołka Siwego Zwornika przechodzi przez grań znakowany szlak tur. wiodący z Siwej Przełęczy do Gaborowej Doliny  i Raczkowej Doliny . L.K. znajduje się między Pyszniańską Doliną a Gaborową Doliną . Nazwa L.K.: od Liliowych Turni .
więcej
Litworowa Przełęcz
   Litworowa Przełęcz lub Litworowa Przełęcz Białowodzka;  Dla taterników stanowi połączenie Wielickiej Doliny z górnym piętrem Kaczej Doliny . Pierwsze znane wejście: August Otto i przew. Pavel Čižák (Csizák) w 1897. Zimą: Maximilian Bröske i przew. Johann Hunsdorfer sen. w 1904. Nazwa L.P., jak i sąsiedniego Litworowego Szczytu, pochodzi od Litworowej Doliny , ponad którą ten szczyt się wznosi.
więcej
Litworowa Przełęcz
  
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024