E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Przełęcze
ilość pozycji w dziale: 109
Zmień dział na:
 
Chuda Przełączka
  
więcej
Ciemnosmreczyńska Przełączka
   Ciemnosmreczyńska Przełączka; Nazwy pol., niem. i węg. wywodzą się z nazwy Ciemnosmreczyńskiej Turni w danym języku, a nazwa słow. nie wprost od piargu , lecz od słow. nazwy Piarżystej Doliny : Piargová dolinka.
więcej
Ciężka Przełączka
   Ciężka Przełączka, dawniej Czeska Przełączka;  Nazwa pochodzi od Ciężkiej Doliny .
więcej
Cubryńska Przełączka
   Cubryńska Przełączka Pierwsze wejście: Ludwik Chałubiński, Karol Potkański oraz przew. Kazimierz Bednarz, Jan Fedra i Szymon Tatar starszy w 1884. Zimą: Jan K. Dorawski, Kazimierz Piotrowski i Adam Sokołowski w 1925.
więcej
Czarna Ławka
   Czarna Ławka;  Główna, ale nie najniższa przełęcz w grani Liptowskich Murów, między Gładkim Wierchem a Szpiglasowym Wierchem, na pd.-wsch. od Czarnego Stawu Polskiego. Stanowi krótkie i dogodne połączenie Doliny Pięciu Stawów Polskich z Ciemnosmreczyńską Doliną. Wszystkie nazwy Cz.Ł. pochodzą od Czarnego Stawu Polskiego.
więcej
Czarna Przełęcz
   Czarna Przełęcz  Między Czarnym Szczytem a Kołowym Szczytem. Prowadzi przez nią znane od bardzo dawna przejście z Czarnej Doliny Jaworowej do Jastrzębiej Doliny, ale zwykłe przejście nie prowadzi przez najgłębsze wcięcie tej przełęczy, lecz przez Czarny Przechód, tj. małe wcięcie położone 80 m dalej na pn., już w pd. grani Kołowego Szczytu. Prawie wszystkie dane w literaturze (zwł. starszej) o wejściach na Czarną...
więcej
Czarnogórska Przełączka
   Czarnogórska Przełączka; 
więcej
Czarnostawiańska Przełęcz
   Czarnostawiańska Przełęcz;  Nazwy polska i starsza nazwa słow. pochodzą od Czarnego Stawu pod Rysami , a nazwy niem. i węg. od niem. i węg. nazwy Mięguszowieckiej Doliny ; nowsza nazwa słow. została utworzona od słow. nazwy pobliskiej Mięguszowieckiej Przełęczy .
więcej
Czerwona Ławka
   Czerwona Ławka;  Głęboko wcięta przełęcz między Małym Lodowym Szczytem a Spągą. Przebiega przez nią znakowana ścieżka (zbudowana w 1935-37) z Doliny Pięciu Stawów Spiskich do Staroleśnej Doliny. Nazwa Cz.Ł. pochodzi od występujących popod nią czerwonych skał.
więcej
Czerwona Przełączka
   Czerwona Przełączka ;  Między Czerwoną Turnią a Małym Kołowym Szczytem. Nazwa pochodzi od Czerwonej Turni. Błędna jest wiadomość powtarzana w słow. literaturze, jakoby pol. nazwą Cz.P. była: Niebieska Przełęcz.
więcej
Czerwona Przełęcz
   Czerwona Przełęcz  lub Wolarzysko.  Przełęcz między Sarnią Skałą a Suchym Wierchem. Przechodzi przez nią Ścieżka nad Reglami z Doliny Białego do Strążyskiej Doliny. Nazwa Cz.P. pochodzi od czerwonawej gleby (czerwone iły kajprowe) na przełęczy.
więcej
Czerwoną Glinką, Przełęcz nad
   Czerwoną Glinką, Przełęcz nad Szerokie, trawiaste siodło między Bujaczym Wierchem (u podnóża jego bocznej pd. grani) a Ryniasem. Przez tę przełęcz prowadziły niegdyś ważne szlaki przepędu stad z Czarnej Doliny Rakuskiej na Wspólną Pastwę w Kiezmarskiej Dolinie.
więcej
Czerwonym Żlebem, Przełęcz nad
   Czerwonym Żlebem, Przełęcz nad Między Szatanem a Pośrednią Basztą. Z Przełęczy nad Czerwonym Żlebem ku wsch. spada » Czerwony Żleb. Pierwsze wejście (przy przejściu granią): Jan Gwalbert Pawlikowski i przew. Maciej Sieczka ok. 1880. Zimą: Alfred Martin w 1906.
więcej
Diabla Przełęcz
   Diabla Przełęcz;   Nazwa D.P. pochodzi od Diablowiny.
więcej
Drąga, Przełęcz koło
   Drąga, Przełęcz koło Przełęcz koło Drąga (także Przełęcz ku Drągu) jest najniższym zagłębieniem w grani między Zmarzłym Szczytem a Małą Kończystą. Dla taterników stanowi dogodne połączenie górnej części Batyżowieckiej Doliny z Doliną Złomisk. Nazwa przełęczy pochodzi od sterczącej ponad nią turni zwanej Drąg.
więcej
Drobna Przełączka
   Drobna Przełączka Ostro wcięta przełączka między Drobną Turnią a Sokolą Turnią. Nazwa D.P. pochodzi od Drobnej Turni. Nazwą niem. i węg. został upamiętniony » Gyula Dőri, który w 1900 dokonał I wejścia.
więcej
Dubrawiska
   Dubrawiska Pn. i pn.-zach. stoki Żółtej Turni, porosłe kosodrzewiną, a zawarte między pn. a pn.-zach. ramieniem Żółtej Turni, po obu stronach jaru Żółtego Potoku. Przecina je znakowana ścieżka tur., wiodąca z Gąsienicowej Hali do Doliny Pańszczycy. Nazwa zapewne pochodzi od znanego w literaturze i pol. gwarach słowa debra (także debrza i debrze), oznaczającego zarośla, zarosłe nierówności terenu,...
więcej
Durna Przełęcz
   Durna Przełęcz;   Pierwsze wejście na oba siodła: Jan Gwalbert Pawlikowski oraz przew. Józef Sieczka i Maciej Sieczka w 1881. Nazwa D.P. pochodzi od Durnego Szczytu . Nazwa słow. pochodzi od dawnej błędnej nazwy słow. tegoż szczytu. Nazwy niem. i węg. upamiętniają J.G. Pawlikowskiego. W nowszych czasach zaistniała potrzeba ścisłego rozróżniania obu siodeł D.P. i ustalono ich nazwy. Pn.-zach. siodło (bliżej Małego...
więcej
Durna Przełęcz, Mała
   Durna Przełęcz, Mała;  Przez przełęcz tę prowadzi z Doliny Pięciu Stawów Spiskich najłatwiejsza droga na Mały Durny Szczyt i z niego na Durny Szczyt . Nazwa M.D.P. pochodzi pośrednio od Durnego Szczytu, a bezpośrednio od Małego Durnego Szczytu. Nazwa słow. pochodzi od słow. nazwy Durnej Przełęczy. Nazwa niem. i węg. pochodzą od takich nazw sąsiedniej Czubatej Turni i upamiętniają węg. taterniczkę » Térez Egenhoffer...
więcej
Dziurawa Przełęcz
   Dziurawa Przełęcz Pol. nazwa D.P. została utworzona od nazwy Dziura przy Spadach (w Batyżowieckiej Dolinie). Słow. nazwę utworzono od nazwy Kahul czy Kahule, na pn.-wsch. od Niżnich Hag (» Batyżowiecki Potok ).
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024