E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb
ilość pozycji w dziale: 329
Zmień dział na:
 
Czerwony Żleb
   Czerwony Żleb Długi żleb, który powstaje na pd.-zach. stokach Ciemniaka z połączenia » Czerwonych Żlebków i zbiega ku pd.-zach. na pn. część Wyżniej Tomanowej Polany.
więcej
Czubata Turnia
   Czubata Turnia Kształtna, trójzębna turnia między Sępią Turnią a Małym Durnym Szczytem. Pierwsze wejście: Janusz Chmielowski i Klimek Bachleda z towarzyszami w 1904. Pol. nazwa Cz.T. pochodzi od jej wyglądu i podobnie nazwa słow. (strapatý, rozczochrany). Nazwą niem. i węg. została uczczona taterniczka węg.: » Teréz Egenhoffer .
więcej
Czubik
   Czubik, na niektórych mapach mylnie Czubek. Wzniesienie w grani oddzielającej Jarząbczą Dolinę od Starorobociańskiej Doliny, mn.w. w połowie odległości między wierzchołkiem Kończystego Wierchu nad Jarząbczą a Trzydniowiańskiego Wierchu.
więcej
Danielowo
   Danielowo; Małe osiedle (parę domów) przy Drodze Wolności, ok. 1 km na zach. od Tatrz. Polanki , zaraz na zach. od Wielickiej Wody . Jest tu przystanek kolei elektr. i leśniczówka TANAPu . Owa leśniczówka to dawny dom myśliwski; właścicielem jego i okolicznych terenów był pruski baron, Daniel Roland Diergardt , od którego imienia dom i osiedle otrzymały nazwę.
więcej
Diabełek
   Diabełek; Rodzaj nietypowego siodełka w miejscu, gdzie grzbiet Skupniowego Upłazu wrasta w stoki Wielkiej Królowej Kopy . Droga na Gąsienicową Halę przechodzi tu ze zbocza nad Olczyską Doliną na stok nad Doliną Jaworzynką . W czasie silnej wichury uderza ona tu najmocniej i sypie żwirem w oczy, "jak sam diabeł" - i stąd nazwa.
więcej
Diabla Turnia
   Diabla Turnia ;  Nazwa D.T. pochodzi od Diablowiny.
więcej
Długa Jama
   Długa Jama Jeden ze żlebów po orogr. lw. (pd.) stronie Zuberskiej Doliny. Strumyk płynący Długą Jamą uchodzi do Salatyńskiego Potoku (jako jego lw. dopływ) tuż przed szosą w Zuberskiej Dolinie. D.J. znajduje się bezpośrednio pod wsch. i pn.-wsch. stokami Szczytu (1306, 1310 m).Nazwa tego żlebu jest czasem przenoszona błędnie na pobliski Salatyński Żleb.
więcej
Długi Upłaz
   Długi Upłaz
więcej
Długi Żleb
   Długi Żleb
więcej
Dolinczański Żleb
   Dolinczański Żleb .Nazwa D.Ż. może brzmiała pierwotnie Dolinka , ale to tylko przypuszczenie.
więcej
Drąg
   Drąg Jest to północna z dwóch najwybitniejszych turni w pn. grani Małej Kończystej, zaraz na pd. od Przełęczy koło Drąga. Nazwa D. pochodzi od jego kształtu, ale pierwotnie może nie odnosiła się do turni dziś tak zwanej, lecz do sterczącego w jej pn. grani podrzędnego zęba skalnego, który swym kształtem lepiej tej nazwie odpowiada. Nazwą niem. i węg. jest upamiętniony przewodnik » Johann Franz ...
więcej
Drége'a, Żleb
   Drégea, Żleb Długi żleb (ok. 400 m. wys.), spadający ze Skrajnej Sieczkowej Przełączki, tj. z przełączki między Pośrednim a Skrajnym Granatem ku zach., w stronę Czarnego Stawu Gąsienicowego. W swej dolnej części przekształca się w urwisty komin, ok. 180 m wysoki. Żleb Drégea (czytaj: Dreża) był miejscem śmiertelnych wypadków turystów, którzy do niego zabłądzili z przebiegającej nad nim Orlej Perci...
więcej
Drobna Turnia
   Drobna Turnia Niezbyt wybitna turnia nad Staroleśną Doliną, między Sokolą Turnią a Żółtym Szczytem. Nazwa D.T. pochodzi od stosunku jej wielkości do potężniejszych sąsiadów. Niem. i węg. nazwą tej turni (i sąsiedniej Drobnej Przełączki) został upamiętniony węg. taternik, » Gyula Dőri, który w 1901 dokonał na nią I wejścia (z Karolem Jordánem).
więcej
Droga nad Łąkami
   Droga nad Łąkami Znakowany szlak tur., stanowiący zach. przedłużenie Magistrali Tatrz. Biegnie od Podbańskiej ku zach. u samego podnóża Tatr Zach. i łączy wyloty dolin tatrz. aż po Jałowiecką Dolinę.
więcej
Drygant
   Drygant, błędnie Trzygań; Długi lesisty grzbiet, ciągnący się spod pd. stoków Skrajnej Baszty  na pd. i oddzielający dolną część Młynickiej Doliny od dolnej części Mięguszowieckiej Doliny. Zach. zboczem D. biegnie Tatrz. Magistrala, a pd. koniec D. jest okrążony przez Drogę Wolności i kolej elektryczną. Słowo drygant w gwarach lud. znaczy "duży koń"; wspom. wyżej grzbiet został tak nazwany z powodu swego...
więcej
Dudniąca Ziem
   Dudniąca Ziem Miejsce w lesie w Dolinie Roztoki, między Dobrą Wodą (blisko na pd.-zach. od niej) a Nową Roztoką, przy znakowanej drodze turystycznej. Jak tam mocno tupnąć, to ziemia podobno dudni i stąd nazwa.
więcej
Dudowa Kotlina
   Dudowa Kotlina Kotlina nad górną częścią Starorobociańskiej Doliny, wysoko na pn.-wsch. stokach Kończystego Wierchu. W D.K. leżą Dudowe Stawk.
więcej
Dudowa Rówień, Wyżnia
   Dudowa Rówień, Wyżnia lub krótko Wyżnia Rówień, czasem Kominy Dudowe, a u górali również po prostu Kóminy (tj. Kominy) lub Do Kómin.
więcej
Dudowe Turnie
   Dudowe Turnie
więcej
Durna Igła
   Durna Igła,dawniej Igła w Durnym;  Pierwsze wejście na tę turniczkę: Gyula Dőri w 1901. Nazwa D.I. pochodzi od Durnego Szczytu . W kształtach tej turniczki dopatrywano się podobieństwa do bajkowych postaci i stąd pochodzą nazwy innojęzyczne Durnej Igły (niem. Däumling to Tomcio Paluch itp.)
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024