E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Miejsca (las, osiedle, zbocze, grzeda, zleb
ilość pozycji w dziale: 329
Zmień dział na:
 
Batyżowiecka Grań
   Batyżowiecka Grań; Tatern. przejście B.G. należy do piękniejszych graniówek tatrz. o średnich trudnościach. Lit. opis tego przejścia ogłosił Stefan Komornicki. Nazwa B.G. pochodzi od Batyżowieckiej Doliny i Batyżowieckiego Szczytu.
więcej
Biała Woda
   "Biała Woda";Nazwa pochodzi od pensjonatu "Biela Voda" , który w 1925-48 stał na pobliskiej » Zbójnickiej Polanie, nad brzegiem Białej Wody Kiezmarskiej .
więcej
Białego, Las
   Białego, Las;    
więcej
Biały Brzeg
   Biały Brzeg lub Biały Brzeg Kiezmarski; Długi oberwany i obsypujący się pas stromego stoku nad lw. brzegiem Białej Wody Kiezmarskiej tuż poniżej mostu 1139 m u stóp Steżek. B.B. powstał wskutek działalności dawnego lodowca.
więcej
Biblioteka Czaplowiczowska
   Biblioteka Czaplowiczowska;  Biblioteka nauk. w Dolnym Kubinie na Orawie, która powstała w 1839, gdy Wawrzyniec Czaplowicz (Csaplovics, Čaplovič) podarował komitatowi orawskiemu swą prywatną bibliotekę (prawie 20 000 dzieł) wraz ze zbiorem map, obrazów i różnych okazów muzealnych. Od 1907 mieści się we własnym gmachu. Zbiory wzrosły do 45 000 dzieł i zawierają wiele rzadkich i cennych druków, w tym 22 z 1467-97 oraz ponad 1400...
więcej
Biblioteka Górska PTTK, Centralna
   Biblioteka Górska PTTK, Centralna (w Krakowie), w skrócie CBG. Największy i najstarszy w Polsce księgozbiór gromadzący książki, czasopisma i in. publikacje o tematyce związanej z górami, zwł. Polski, ale też całego świata. W 1992 posiadała ok. 30 000 tomów książek i czasopism oraz zbiory map, grafiki, fotografii, wycinków, archiwaliów itd. Nie jest to biblioteka wyłącznie tatrz., ale jest jedną z najzasobniejszych w...
więcej
Biblioteka PTTK im. Kazimierza Kulwiecia, Centraln
   Biblioteka PTTK im. Kazimierza Kulwiecia, Centralna (w Warszawie, ul. Podwale 23). Największy pol. zbiór publikacji krajozn. dotyczących całej Polski i in. krajów, m.in. dużo o Tatrach i Podtatrzu. Kompletuje też wszelkie druki wydawane przez PTTK i jego jednostki terenowe. Początkiem obecnej biblioteki była biblioteka dawnego PTK, która w czasie II wojny świat. uległa dużym zniszczeniom, uratowano jednak ok. 7000 książek. Obecnie Centr....
więcej
Biblioteka Tow. Tatrzańskiego w Zakopanem
   Biblioteka Tow. Tatrzańskiego w Zakopanem . Istniała od 1874 w zakop. kasynie TT, najpierw jako czytelnia bieżących czasopism, a potem również jako biblioteka, ale o charakterze głównie beletrystycznym, nie górskim. Pierwszym bibliotekarzem był tam Walery Eljasz. Ta zakop. biblioteka TT (licząca ok. 2400 tomów) spłonęła 21 I 1900 wraz z Dworem Tatrz., w którym się wtedy mieściła. Jednakże już w 1901 stworzono bibliotekę na nowo i...
więcej
Bielańsko
   Bielańsko ;  Należące do wsi Wychodna małe, nie istniejące już osiedle z karczmą i gajówkami, które w XIX w. (co najmniej od 1806) znajdowało się nad pr. (zach.) brzegiem Bielańskiej Wody, zaraz na pn. od gościńca łączącego Ważec z Wychodną. Karczma ta była dawniej jednym z gł. punktów wyjścia dla udających się na Krywań; przewodników prowadzących na ten szczyt dostarczał karczmarz.
więcej
Bobrowiecki Żleb
   Bobrowiecki Żleb . P.
więcej
Brdarowa Dzwonnica
   Brdarowa Dzwonnica ;  Końcowe, niepozorne pd.-zach. wzniesienie Brdarowych Grap (1859, 1824 i 1720 m), tj. rozłożystego szczytu w pd.-zach. grani Wielkiej Kopy Koprowej , między Doliną Koprowicą a Szpanią Doliną. B.D. stanowi podrzędny obiekt topogr., ale jest tematem ballady Daniela Bacháta : Brdárova zvonica v Tatrách ("Dunaj" I, 1874).
więcej
Brestowa
   "Brestowa";  Przystanek autobusowy na Stefkowskiej Polanie w Zuberskiej Kotlinie , przy wejściu do Muzeum Wsi Orawskiej .
więcej
Brzegowski Dział
   Brzegowski Dział;Grzbietem tym biegnie szosa i na nim znajduje się polana Głodówka . B.D. stanowi dział wodny między górnym biegiem rzeki Poroniec a rzeką Białką . Nazwa B.D. pochodzi od wsi Brzegi , która leży na jego pn.-wsch. stokach.
więcej
Brzeziny
   Brzeziny; Miejsce przy Drodze Oswalda Balzera (8,2 km od Zakopanego ) między Toporową Cyrhlą a Capowskim Lasem , gdzie przy leśniczówce odchodzi na północ droga do Murzasichla . Nieco za B. odbiega od szosy na południe droga jezdna na Gąsienicową Halę .
więcej
Buczynowa Strażnica
   Buczynowa Strażnica; Pierwsza turniczka w grani biegnącej od Przełączki nad Buczynową Dolinką (2225 m) w stronę Koziego Wierchu . Orla Perć przechodzi tuż pod niepozornym od tej strony wierzchołkiem B.S. ku Buczynowej Dolince opada B.S. urwistą, 400-metrową pn.-wsch. ścianą, w której dolnych partiach żłobi się głęboki, poprzewieszany Komin Pokutników. Pierwsze przejście tego komina zimą jest tematem wspomnienia Jana Długosza...
więcej
Buczynowe Czuby
   Buczynowe Czuby;
więcej
Buńdówki
   Buńdówki
więcej
Bystre
   Bystre .
więcej
Bystre Dolne
   Bystre Dolne . P. Część osiedla Bystre w Zakopanem przy ul. Karłowicza, tj. przy drodze wiodącej z centrum Bystrego wprost ku Kuźnicom .
więcej
Bystry Karb
   Bystry Karb , także Banista Przełączka; 
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] [7] [8] [9] [10] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024