E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Hala - Polana
ilość pozycji w dziale: 94
Zmień dział na:
 
Królowa Hala
   Królowa Hala;  Na dawnej Niżniej Królowej Hali znajduje się Królowa Polana , a na Wyżniej Królowej Hali - Królowa Rówień i Królowe Rówienki . Nazwa K.H. pochodzi od jej pierwotnych właścicieli, górali o nazwisku Król.
więcej
Królowa Polana
   Królowa Polana; Śródleśna polana w górnej części Olczyskiej Doliny , u podnóża pn.-wsch. stoków Wielkiej Królowej Kopy . Stał tu niegdyś szałas i szopy pasterskie. Należała do Niżniej Królowej Hali .
więcej
Królowa Rówień
   Królowa Rówień; Królowa Rówień bywa zwana Karczmiskiem , ale jest to błędne, gdyż Karczmisko jest drugą nazwą Przełęczy między Kopami. Królowa Rówień bywa też nazywana Wyżnią Królową Halą , stanowi jednak tylko część tej hali.
więcej
Królowe Rówienki
   Królowe Rówienki;  Królowe Rówienki wchodziły niegdyś w skład Wyżniej Królowej Hali , a nie - jak to wiele map błędnie pokazywało - Gąsienicowej Hali. Zachodził tu wyjątkowy przypadek, że budynki pasterskie dwóch sąsiednich hal zostały postawione na jednej równi, przez którą przebiegała granica między tymi halami.
więcej
Kryta Hala
   Kryta Hala;  Szałasy tej hali stały niegdyś na Krytej Polanie, w Wielkich Koryciskach i chyba także na Tyrałówce. Nazwa K.H. ma pochodzić stąd, że była ona jakby schowana, skryta.
więcej
Kryta Polana
   Kryta Polana;  Leży u wylotu Krytej Doliny , nad zach. brzegiem Chochołowskiego Potoku . Dawniej należała do Krytej Hali i stał na niej szałas.
więcej
Krywańska Polana
   Krywańska Polana lub Podkrywańska Polana;   Przed 1857 na K.P. stała Krywańska Koleba, tj. szopa wolarska, która dawała podróżnym schronienie na noc; wcześniej było tu nawet kilka szop, tzw. Koliby Krywańskie. Jeszcze dawniej, w 1806, lokalne władze z Gródka Lipt . wystawiły na K.P. mały domek, który miał dać schronienie arcyks. Józefowi, palatynowi węg., podczas jego projektowanego, ale niedoszłego do skutku...
więcej
Krzeptówka, Hala
   Krzeptówka, Hala; Nazwa ta na starej mapie katastralnej figuruje od potoku w Dolinie za Bramką na wsch. ku Strążyskiej Dolinie , ale w rzeczywistości taka hala nie istniała. Był to zapewne las, w którym pobliskie osiedle Krzeptówka miało serwituty .
więcej
Kuca Polana
   Kuca Polana; Pochyła polana położona wysoko na zach. zboczu środkowej części Lejowej Doliny , powyżej Jaworzyny Lejowej , a poniżej Lejowego Siodła . Należała do Lejowej Hali .
więcej
Lejowa Hala
   Lejowa Hala lub Lejowiec;  Do hali tej należały następujące polany i płaśnie: Huty Lejowe , Lejówki , Jaworzyna Lejowa , Polana Kuca  i Lejowe Siodło . Nazwa hali powstała od podh. nazwiska » Leja .
więcej
Lejówki
   Lejówki; W wymowie ludowej nazwa Lejówki jest przekręcana nieraz na Leówki i Lechówki, a na mapach na Lochówki. Pochodzi od nazwiska Leja.
więcej
Łysa Polana
   Łysa Polana (ok. 970-1020 m). P. Duża polana nad zach. brzegiem rz. Białki przy szosie do Morskiego Oka, nieco na pn. od miejsca, gdzie od wspom. szosy odchodzi przez most na Białce droga do Jaworzyny Spiskiej. Na polanie znajduje się leśniczówka TPN i in. budynki.Nazwy Łysa Polana (słow. Lysá polana) używa się też na oznaczenie placówki granicznej i urzędu celnego przy wspom. moście na Białce po pol. stronie, jak i dla małego osiedla...
więcej
Machajówka
   Machajówka;  Przez M. prowadzi najłatwiejsze połączenie tych dwóch dolin. W pn.-zach. rogu M., ponad jej obrywem ku pn., znajduje się niepozorny wierzchołek » Machajowej Czuby . Nazwa M. była używana przez juhasów z Hali Upłaz . Nazwisko Machaj jest notowane w różnych miejscowościach na Podhalu od 1602.
więcej
Sołtysie Szałasiska
   Sołtysie Szałasiska (ok. 1140-1150 m) lub po prostu Szałasiska, błędnie Hala Sołtysia Niżnia. Z dwóch rówienek (dawniej z budynkami past.) na pn.-wsch. ramieniu Przedniej Sołtysiej Kopy jest to niżej położona, poniżej Sołtysiej Płaśni. Obie wchodziły niegdyś w skład Hali Kopy czyli Hali Sołtysie Kopy. W nazewnictwie lud. była stosowana jedynie nazwa krótsza: Szałasiska. Zob. też Sołtysie Kopy, Hala.
więcej
Szałasiska
   Szałasiska (ok. 1340-1390 m), rzadziej Stare Szałasiska lub błędnie Włosienica. Śródleśna pochyła płaśń (dawniej z szopami past.) po zach. stronie szosy do Morskiego Oka, prawie 1,5 km od tego ostatniego, u stóp wsch. stoków Opalonego, a nieco na pd.-zach. od Włosienicy leżącej po przeciwnej stronie szosy. Od wielu lat na Szałasiskach jest obozowisko Pol. Związku Alpinizmu dla taterników.W ostatnim okresie istnienia tu pasterstwa trzymano na...
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024