E-mail Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Tatry
Aktualności
 ABC turysty
   Przygotowanie
   Ekwipunek
   Informacje TOPR i TPN
   Oznaczenia szlaków
   Przewodnicy
   Przejścia graniczne
    Bezpieczeństwo
      Gdy spotkasz misia...
      Lawiny
      Ku przestrodze...
      Bezpieczeństwo, porady
   Zwierzę na szlaku
   Schroniska
 O Tatrach
   TPN i TANAP
   Klimat
   Geologia
    Zwierzęta
      Gatunki
   Rośliny
    Tatry w liczbach
    Historia
 Encyklopedia Tatr
   Alfabetycznie
   Tematycznie
   Multimedia
 Wycieczki
   Zaplanuj wycieczkę
   Miejsce startu
   Miejsce docelowe
   Skala trudności
   Wszystkie
 Jaskinie tatrzańskie
    SKTJ PTTK
      Aktualności
      Działalność
      Kurs
      Wspomnienia
      Polecane strony
      Galeria
      Kontakt
   Powstanie jaskiń
   Krążenie wody w skałach
   Nacieki
   Morfologiczne typy
   Klimat jaskiń
   Powstanie jaskiń tatrz.
Zagadki tatrzańskie
 Aktywny wypoczynek
   Taternictwo
   Speleologia
   Paralotnie
   Ski-alpinizm
   Narciarstwo
   Na rowerze
   Turystyka jaskiniowa
   Trasy biegowe
   Turystyka piesza
   Sporty wodne
Galeria
Warunki w Tatrach
Forum dyskusyjne
Zakopane, Tatry, Podhale
E-mail
Hasło
» Załóż konto
» Zapomniałem hasła
Zakopane


zapamiętaj numer alarmowy w górach!!!
0 601 100 300
 nawigacja:  Z-ne.pl » Portal Zakopiański

w nazwach
w nazwach i opisach
wszędzie
alfabetycznie:    A  B  C  Ć  D  E  F  G  H  I  J  K  L  Ł  M  N  O  P  R  S  Ś  T  U  W  Z  Ź  Ż  

  Przeglądasz dział: Doliny
ilość pozycji w dziale: 110
Zmień dział na:
 
Kasprowa Dolina
   Kasprowa Dolina. P. Jedna z gł. odnóg Doliny Bystrej , od której odgałęzia się nieco poniżej Kalatówek  i biegnie w górę ku pd.-wsch. do stóp Kasprowego Wierchu , Uhrocia Kasprowego  i Kopy Magury . K.D. dzieli się w górze na Suchą Dolinę Kasprową  i Dolinę Stare Szałasiska . W K.D. znajdowała się dawniej » Kasprowa Hala .
więcej
Kępy, Dolina
   Kępy, Dolina; dolina Kempy; Dolina Kępy biegnie mn.w. równolegle do Doliny do Regli , która jest nast. doliną ku zach. W górnej części Doliny Kępy znajduje się Polana pod Siką , a powyżej niej wodospad » Sika .
więcej
Kiezmarska Dolina
   Kiezmarska Dolina K.D. ma pięć odnóg: Dolina Przednich Koperszadów, Dolina Białych Stawów , Jagnięca Dolina , Jastrzębia Dolina  i Dzika Dolina . Długość K.D. (łącznie z Dziką Doliną) wynosi 8 km, a ciągnie się ona od wys. 915 m (przy Drodze Wolności) do 2250 m. Gł. strumieniem K.D. jest » Biała Woda Kiezmarska . W górnej części doliny, u stóp największych ścian tatrz., leży malowniczy » Zielony Staw Kiezmarski ...
więcej
Kobyla Dolinka
   Kobyla Dolinka, czasem też Kotlina pod Zaworami; W K.D. znajduje się Kobyli Stawek (od niego nazwa K.D.). Przez K.D. prowadzi szlak tur. z Zaworów do Koprowej Doliny, przez pol. turystów b. uczęszczany od poł. XIX w. do II wojny świat. jako fragment szlaku na Krywań lub do Popradzkiego Stawu , a także przez Wrota Chałubińskiego do Morskiego Oka .
więcej
Kołem, Dolinka pod
   Kołem, Dolinka pod; W Dolince pod Kołem znajduje się Zadni Staw pod Kołem i maleńki staweczek Wole Oko . Zboczem dolinki przebiega ścieżka na Zawrat . Nazwa dolinki pochodzi od dużego upłazu u stóp Świnicy , zwanego Koło.
więcej
Kołowa Dolina
   Kołowa Dolina;  Długość K.D.: ponad 2 1 2 km. Cała dolina leży w ścisłym rezerwacie TANAPu . Na jej terenie znanych jest ok. 10 jaskiń; najdłuższa ma ok. 30 m. Pasterstwo w K.D. istniało co najmniej od XVI w., uprawiane przez górali z Jurgowa , Czarnej Góry , Rzepisk i Lendaku , a zanikło po II wojnie światowej. Dolina ta i jej otoczenie była dawniej także terenem myśliwskim koziarzy z Jurgowa i in. wsi...
więcej
Kondratowa Dolina
   Kondratowa Dolina;  Główną gałąź K.D. otaczają: Giewont , Kondracka Kopa , Suchy Wierch Kondracki i Łopata . Odnogą K.D. jest Sucha Dolina Kondracka . W K.D. (na Kondratowej Polanie ) stoi schronisko tur. PTTK, na pop. szlaku wiodącym na Giewont .
więcej
Koperszady, Przednie
   Koperszady, Przednie lub Dolina Przednich Koperszadów;  Pasterstwo w tej dolinie istniało co najmniej od pocz. XIV w., a skończyło się wkrótce po II wojnie świat.; w dawnych latach stał tu Bielski Koszar, tj. szałas past. należący do Białej Spiskiej , która miała tu pastwiska. W XVII w. w dolinie tej prowadzono roboty górnicze . W 1876-80 stało tu » Schronisko Idziego . Nazwa: » Koperszady Zadnie .
więcej
Koperszady, Zadnie
   Koperszady, Zadnie lub Dolina Zadnich Koperszadów; W dawnych czasach pn.-wsch. część Zadnich Koperszadów (powyżej zwartego lasu) należała do miasta Biała Spiska , a reszta do dóbr jaworzyńskich (aż do 1879 wchodzących w skład państwa niedzickiego ). Na obszarze należącym do Białej Spiskiej jej pasterze już od XVI w. wypasali owce i woły, aż do 1954. Natomiast na terenie dóbr jaworzyńskich w Zadnich Koperszadach...
więcej
Koprowa Dolina
   Koprowa Dolina;  Pochodzenie jej nazwy (powtarzającej się w Tatrach ) nie jest wiadome; ma wywodzić się od kopru lub (co jest mało prawdopodobne) od niem. Kupfer (miedź ).
więcej
Koryciska, Małe
   Koryciska, Małe;  Jest prawie całkowicie zalesiona. W środk. części jest w niej wysoki i szeroki próg skalny, wyżej drobne skałki.
więcej
Koryciska, Wielkie
   Koryciska, Wielkie; Na pn. zboczu W.K. są Koryciańskie Turnie . W górnej części W.K. jest duży próg skalny z wodospadem i małą jaskinią (dł 7,5). W środk. części W.K. stał dawniej szałas, wraz z dolinką należący niegdyś do Krytej Hali . Na pd.-zach. stoku W.K.: polana » Tyrałówka .
więcej
Koszary, Dolina pod
   Koszary, Dolina pod, dawniej czasem też Tokarska Dolina lub Kobylarska Dolina; Doliną pod Koszary płynie Tokarski Potok . Główne (górne) odnogi Doliny pod Koszary to Dolina Wielkiego Koszaru (z kotłem Wielki Koszar ), Dolina Małego Koszaru (z kotłem Mały Koszar ) i Jagnięca Dolina . Dolina pod Koszary należała dawniej do miasta Biała Spiska , która miała szałas w dolnej części tej doliny; wypasano tu owce i krowy corocznie aż...
więcej
Kościeliska Dolina
  

Kościeliska Dolina; Kościeliską Dolinę od zach. otaczają: Kościeliskie Kopki , Kominiarski Wierch i Ornak ; od pd.: Błyszcz (i Bystra ), Kamienista , Smreczyński Wierch i Tomanowy Wierch Polski;  od wsch.: Czerwone Wierchy , Kończysta Turnia i Mały Regiel (pomijając tu boczną odnogę, Miętusią Dolinę ).

Dolina Kościeliska posiada szereg bocznych odnóg; najważniejsze z nich: Miętusia Dolina, Wąwóz...
więcej

Kotliny, Dolina
   Kotliny, Dolina lub krótko Kotliny; Dalszym ciągiem tej doliny ku górze (od wylotu Bachledzkiej Doliny ) jest Zdziarska Dolina . U wylotu Doliny Kotliny leży miejscowość Tatrz. Kotlina .
więcej
Kozia Dolinka
   Kozia Dolinka;  Stanowi odnogę wsch. gałęzi Gąsienicowej Doliny . Przez K.D. prowadzi kilka szlaków tur. do Orlej Perci (na Granaty , Kozi Wierch i Kozią Przełęcz ). Nazwa dolinki pochodzi od kozic .
więcej
Kryta Dolina
   Kryta Dolina;  K.D., podobnie jak Długa Dolina , ma wylot naprzeciw Hucisk , a górny kraniec u stóp Furkaski .
więcej
Krzyżna Dolina
   Krzyżna Dolina; Križná dolina. S. Odnoga Cichej Doliny Liptowskiej , między pd. a pd.-zach. ramieniem Krzyżnego Liptowskiego. Doliną tą płynie Krzyżny Potok. Pod koniec II wojny świat., w 1944, odbyła się tu potyczka między słow. oddziałem partyzanckim a Niemcami.
więcej
Kwaczańska Dolina
   Kwaczańska Dolina; Środkowa część K.D., mocno zwężona, to przepiękny » Kwaczański Wąwóz . Środk. część K.D., mianowicie cały Kwaczański Wąwóz od 1967 jest rezerwatem przyrody o pow. 467,3 ha.  
więcej
Lejowa Dolina
   Lejowa Dolina; W jej dolnej i środk. części znajdowała się niegdyś Lejowa Hala , a w górnej części - Hala Kominy Tylkowe . W dawnych czasach w L.D. były czynne kopalnie: » Lejowe Banie i drugie znacznie wyżej, w stokach Kominiarskiego Wierchu. Była też huta. W poprzek L.D. przebiega Ścieżka nad Reglami . Nazwa L.D. pochodzi od nazwy Lejowa Hala.
więcej


Pierwsza [1] [2] [3] [4] [5] [6] »» Ostatnia


Jeżeli znalazłeś/aś błąd, nieaktualną informację lub posiadasz materiały (teksty, zdjęcia, nagrania...), które mogą rozszerzyć zawartość tej strony i możesz je udostępnić - KLIKNIJ TU »»

ZAKOPIAŃSKI PORTAL INTERNETOWY Copyright © MATinternet s.c. - ZAKOPANE 1999-2024